Terhesség alatt, ha minden rendben halad, még az egyébként megszokottnál is fontosabb a rendszeres testmozgás. Feltölt energiával, segíti az alvást és ideális, ha jó kondícióban készülünk a szülésre, a gyermekágyi időszakra.
Szerző: HelloBaby magazin
Ahogy növekszik a pocak, úgy válunk fáradékonyabbakká, és jelentkezik ezzel együtt a derék- és hátfájás, az emésztési problémák. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú mozgásformákat gyakorlunk. Nagyon fontos, hogy bármilyen edzéstípus megkezdése előtt kérd ki az orvosod tanácsát!
Séta
Egy kis sétát próbáljunk meg beiktatni a napi programunkba, mindennap. A friss levegőn végzett könnyű mozgás számos előnnyel bír. A séta szinte mindenki számára ajánlható, kímélő, és általában élvezetes időtöltés. A sérülés lehetősége szinte kizárt. Ha van lehetőségünk: lépcsőzzünk, sétáljunk dimbes-dombos környéken!
Kismamatorna
A klasszikus kismamatorna olyan alacsony intenzitású mozgásforma, amely kifejezetten a várandósság alatt érzékeny területekre fókuszál. Speciális gyakorlatokkal tart karban:
- átmozgatja a hasizmokat, a combokat,
- erősíti a mell- és a farizmot,
- a hátizmokat is megdolgoztatja,
- javítja a vérkeringést,
- segít megelőzni az ilyenkor sokak életét megkeserítő székrekedést.
- amennyiben gátizom-erősítő gyakorlatokat is tartalmaz, még a kitolási szakaszt is megkönnyíti szüléskor.
A kismamatornát végezhetjük egyénileg, DVD vagy az interneten található videók segítségével, sőt élő online órákat is találhattok. Sok kórházban van lehetőség ingyenes kismamatornára, de az edzőtermek jelentős része is szervez ilyen programokat.
A kismamajóga
A hagyományos tornához hasonló áldásos hatásai vannak. A klasszikus jógának nem minden gyakorlata végezhető várandósan, ezért érdemes speciális gyakorlatsort keresni. Amit a kismamajóga nyújt:
- növeli az állóképességet,
- serkenti a vérkeringést,
- csökkenti a fájdalmakat,
- segít az emésztési zavarok leküzdésében,
- emellett pedig ellazít,
- a tanult légzőgyakorlatok pedig jól jönnek a vajúdás során.
Uszodába menni jó ötlet?
Érdemes végiggondolni ezt a lehetőséget is. Az úszástól a fertőzésveszély miatt sokan tartanak, pedig igen hasznos ebben az időszakban és amíg a méhszáj zárt, addig biztonságos.
Ami a fertőzésveszélyt illeti: részesítsd előnyben a higiéniára sokat adó helyszíneket, valamint aki hajlamos az uszodai fertőzésket összeszedni, valóban jobb, ha más mozgást választ.
Hasonló okokból örved nagy népszerűségnek az aquafitness. Ez az aerobicra épülő mozgásforma többek között azért alkalmas a kismamáknak, mert vízben a szárazföldön nem javasolt gyakorlatok is végezhetőek.
Kerülendő mozgásformák
Futás, kerékpározás: Bár mára megdőlni látszik az az elmélet, hogy várandósan tilos a biciklizés, a szakemberek mégis óvatosságra intenek. Az első trimeszterben ugyanis veszélyes, később pedig a növekvő has miatt egyszerűen kényelmetlen, ráadásul ilyenkor a balesetek valószínűsége is megnő – ez lehet a fő ok, ami miatt nem javasolt.
Mi a helyzet a kocogással? A kocogással kapcsolatban hasonló a szabály: az első három hónapban inkább kerüld, (amennyiben futottál, amíg nem tudtad, hogy áldott állapotban vagy, ne aggódj miatta!) később pedig nagy körültekintéssel, kíméletesen kocogj, a második trimeszter során/vége felé jobb, ha tempós sétára váltasz.
Súlyzók használata: Legfeljebb lassan, nem lendületből szabad könnyebb súlyokat emelgetni. A második harmadtól nem javasolt az álló helyzetből történő súlyemelés.
Hasizom gyakorlatok: Már az első trimesztertől fogva előfordulhat, hogy néhány hasprés után szokatlanul erős fájdalom jelentkezhet az érintett területen. Ezért várandósan kerüld a felüléssel járó hasizom erősítő gyakorlatokat.
A következő tünetek jelentkezésekor hagyd abba a sportot, és konzultálj a kezelőorvosoddal:
- has- és medencetájéki fájdalom
- szédülés
- vérzés
- erős hüvelyi folyás
- lecsökkent magzatmozgás
- túl szapora szívverés
- erős légszomj
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról