Ha egy gyermeket tervező pár rendszeresen, védekezés nélkül él szexuális életet, és egy év után se fogan meg a magzat, akkor nagy valószínűséggel meddőséggel küzd. Ilyenkor érdemes mindkét félnek mihamarabb szakemberhez fordulnia.
Szerző: Geszti Anna újságíró
A férfiak meddősége gyakran még ma is tabutéma, pedig a fogantatás kudarcának a tévhitekkel ellentétben nemcsak a nő, hanem ugyanolyan arányban (40%-ban) a férfi is lehet az okozója. A modern életforma ugyanis nem tesz jót a nemzőképességnek, nem véletlen, hogy az utóbbi 40 évben körülbelül felére csökkent a férfitermékenység.
A szakorvos azonban a különböző vizsgálatok után felállított pontos diagnózis ismeretében elrendelt beavatkozásokkal, gyógyszerekkel, ritkábban műtéttel, esetleg „csak” életmód-változtatásra vonatkozó tanácsokkal az esetek többségében sikeresen segíti a párokat gyermekáldáshoz.
A leggyakoribb okok
A nemzőképtelenség hátterében általában a spermiumok számának csökkenése vagy teljes hiánya, nem megfelelő alakja vagy mozgásának a lassulása áll.
De lehet az ok daganatterápia (sugárkezelés, kemoterápia), vagy úgynevezett varikokele is (a herékből kivezető vénák tágulata, megnagyobbodása, ami a herék túlmelegedéséhez és a spermiumok pusztulásához vezet). Hasonló következménnyel járhat az előrehaladott életkor, amikor már csökken a spermiumok száma és minősége. Meddőséget okozhat veleszületett rendellenesség,
Klinefelter-szindróma (a spermiumvezetékek kétoldali hiánya) is, vagy olyan szexuális probléma, mint a korai magömlés, a magömlés-képtelenség vagy a herék elzáródása, a nemi szervek sérülése.
Milyen vizsgálatokra lehet számítani?
A szakorvos a kórelőzmények és a laboratóriumi tesztek eredményének ismeretében mindenekelőtt spermaelemző vizsgálatot rendelhet el, melynek során ellenőrzik a spermiumok mennyiségét és minőségét. (A 15 millió/ml alatti spermiumszám már okozhat meddőséget, mint ahogy a normáltól eltérő alakú spermiumok is.) Előírhatja továbbá a herék ultrahangvizsgálatát, a herebiopsziát (szövettani mintavételt), a hormonvizsgálatot (tesztoszteronszint-mérést), az ejakuláció utáni vizeletvizsgálatot, és kérhet genetikai vizsgálatot is a kromoszómák számának és szerkezetének ellenőrzéséhez.
Milyen kezelésekre kerülhet sor?
Az eredmények kiértékelése után a leggyakrabban gyógyszerszedést rendel el az orvos: a tesztoszteron- és spermiumtermelés serkentésére hormonkészítményt, fertőzésre antibiotikumot, szükség esetén speciális készítményeket a merevedési zavar, a korai magömlés kezelésére. Előfordulhatnak azonban olyan problémák is, amelyeket csak műtéttel lehet megoldani, ilyen a herevisszértágulat vagy a spermiumok útjának elzáródása. Amit minden családot tervező párnak javasolnak a szakemberek, az az életmód megváltoztatása, ami többnyire elkerülhetetlen.
Amit viszont nem ajánlott kerülni, az a rendszeres testmozgás, a telítetlen omega–3 zsírsavak és a vitaminok, különösen a C- és E-vitamin, valamint az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek és étrend-kiegészítők megfelelő bevitele.
Lelki újrahangolás
Mivel a pszichés tényezők szintén nagyban befolyásolják a meddőség kezelésének hatásosságát, minden kisbabára vágyó párnál az alkalmazott beavatkozások része kell hogy legyen a pszichoterápia is. A stressz, a fogantatás elmaradása miatti feszültség, a nem kiegyensúlyozott párkapcsolat, a szociális és egzisztenciális bizonytalanság a nemzőképesség csökkenését vagy teljes megszűnését okozhatja.
A pszichológus megfelelő tréningekkel, célzott terápiával segít oldani a gátakat, felszínre hozni a problémákat, az esetleges sérelmeket. A tapasztalatok szerint ezek hatására nemegyszer spontán terhesség jön létre.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.