Vajon érdemes biztosításra költeni? Fizetni olyasmiért, ami jó eséllyel meg sem történik? Annyi bizonyos, hogy nem árt, ha tudod, egyáltalán mire számíthatsz akkor, ha kötsz biztosítást. A gyerekes családokban leggyakrabban felmerülő kérdéseket Dr. Egerland Mária jogász válaszolja meg.
Elég védelmet jelent, ha igénybe veszem az Állami Gyermek- és Ifjúsági Balesetbiztosítást?
A Magyar Állam a 2015-ben a Groupama Garancia Biztosítónál kötött balesetbiztosítást a 3. évüket betöltött, de 18. évüket meg nem haladó korú gyerekekre, amely nekik alanyi jogon jár, így ingyenes. Baleseti halál, csonttörés és balesetből eredő maradandó egészségkárosodás esetén a biztosító honlapján is elérhető szolgáltatási igénybejelentő nyomtatványt kell kitölteni, melyhez csatolni kell az ott meghatározott pl. orvosi dokumentumokat is. A biztosító által fizetendő összeg ugyan kisebb segítséget jelenthet a váratlan és anyagilag megterhelő helyzetben, azonban semmiképpen sem fedezi az ilyenkor felmerülő kiadásokat. Ezért érdemes a biztosítótársaságok által kínált egyéb, nagyobb térítést nyújtó biztosításait is áttekinteni.
Nagy különbség van a biztosítók balesetbiztosítási ajánlatai között? Hogyan igazodjam el?
A különböző biztosítók által kínált szerződések között lényeges az eltérés a következőkben:
– biztosított kockázat, vagyis milyen esemény esetén fizet vagy nem fizet (például csonttörés, égési sérülés, kullancs csípés következményei, járulékos kiadások, kísérő szülő kórházi tartózkodása, utókezelések),
– a szolgáltatás összege (ugyanarra az eseményre semmit, pár ezer forintot vagy nagyságrendekkel többet térít),
– a biztosítás időtartama (jellemzően egy éves, de elérhető pár hétre, szezonra is).
A biztosítási díjat tehát nem lehet megfelelően értelmezni a mögötte álló szolgáltatás ismerete nélkül, ezért lényeges a szerződés áttekintése, az ajánlatok összehasonlítása. Ebben és később az ügyintézésben is segíthet a biztosítási alkusz, akinek díját a biztosító fizeti.
Külföldi utazásra milyen biztosítást kössek?
Külföldi utazás esetén a váratlanul bekövetkező megbetegedésekre, balestekre, poggyászkárokra és egyéb kiegészítő kockázatokra kínálják a biztosítók az utazási biztosításokat, amelyek a fentiekhez hasonlóan igen eltérő tartalmúak lehetnek. Lényeges különbségek lehetnek azonban az igények között is, hisz nem mindegy, hogy milyen értékű a poggyászunk, milyenek a célország egészségügyi viszonyai, mik az elvárásaink, milyen életkorúak és egészségi állapotúak vagyunk, mivel és mennyi időre utazunk el. Ebben a biztosítás típusban különböző kiegészítő, illetve segítségnyújtási ún. assistance szolgáltatásokat is meg lehet vásárolni, melyek hasznos segítséget nyújthatnak váratlan esemény esetén. Az utasbiztosítást napokra tudjuk megvásárolni, a biztosítás díját előre megfizetve.
Lehet-e egyszerre több hasonló biztosításom?
Igen. Előfordul, hogy egy biztosításhoz nem kapcsolódó termékkel, például bankkártyával, bérlettel együtt eladnak a számunkra biztosítást, amelynek kockázati körei és szolgáltatási összegei nem minden esetben kielégítőek a bekövetkezett anyagi terhekhez képest. Érdemes ezeket a szerződéseket átnézni – elsősorban a biztosított események és a bekövetkezésük esetére fizetendő összegek tekintetében-, majd ehhez képest vásárolni kiegészítő biztosítást.
Nyugat-Európába utazunk, elég-e, ha visszük a TAJ-kártyáinkat arra az esetre, ha valaki lebetegszik?
A TAJ-kártya a magyarországi egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozik, külföldi utazás előtt az ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása ajánlatos (ingyenes), amellyel az EU és néhány egyéb európai állam területén bekövetkező orvosi szükséghelyzetben a legfontosabb, elsősorban életveszélyt elhárító kezelést lehet igénybe venni, vagyis EU-minimális szintű orvosi alapellátást – ingyenesen. Fontos tudni azonban, hogy ez csak az adott ország szabályai szerint történhet, illetve ez a kártya nem tartalmaz assistance és egyéb kiegészítő szolgáltatásokat pl. mentési költségeket. A kártya kiegészítéseként is hasznos lehet biztosítást kötni egy váratlan és megterhelő helyzet következményeinek csökkentésére.
Autóval fogunk Franciaországba és Svájcba utazni. Kell-e külön kötelező gépjármű felelősségbiztosítást vagy casco biztosítást kötnöm?
A gépjármű kötelező felelősségbiztosítás valamennyi EU-tagállamra kiterjed és egyes további európai országokra is, így pl. Svájcra. Európa területén kívüli országokra azonban nem. A casco, azaz a gépjármű vagyonbiztosítás Magyarország területére vonatkozik, külföldi kiterjesztést külön díj ellenében lehet vásárolni.
És ha defektet kapunk? Kiterjed-e a casco a kerékcserére?
Erre az esetre alapvetően nem vonatkozik a casco, de új autó esetén a gyártó cég assistance szolgáltatása alapján garanciális idő alatt elképzelhető, hogy kaphatunk belföldön segítséget.
Az autó ellopására vagy feltörésére kiterjed-e a casco?
Abban az esetben terjed ki, amennyiben a szerződés ezt kifejezetten rögzíti, az erre vonatkozó fedezetet megvásároltuk. Ha a kocsiba utólag építettek be eszközöket, például telefon kihangosító, dvd lejátszó, hi-fi rendszer, a casco-t ezekre külön ki kell terjeszteni, mert a casco alapvetően a gyári felszerelésre vonatkozik.
Milyen típusú biztosítással segíthetek magunkon, ha külföldön egy zsebtolvaj lelép a táskámmal, benne az összes pénzünkkel, bankkártyával, személyazonossági okmányokkal?
A poggyászbiztosítás értéktárgyakra vonatkozik, de készpénzre, okmányra és hitelkártyára nem. A hitelkártyára külön hitelkártya biztosítást lehet vásárolni (a lopás és a letiltás közötti időszakban felhasznált készpénz és vásárlás ellenértékének bizonyos százalékának megtérítése).
Vonatkozik-e a casco biztosítás a kerékpártartóra és a biciklikre?
Külön kell megvásárolni a tetőcsomagtartóra, a biciklitárolóra és az abban tartott biciklikre, sílécekre a poggyászbiztosítást, mert ezek nem az autó tartozékai (azaz állagromlás nélkül elmozdíthatóak) és ezért nem tartoznak a casco biztosításba.
Kisszótár:
Felelősségbiztosítás: az általam másnak okozott károkra vonatkozik. A károsult kárigényének bizonyítása után kifizeti a kárt a biztosító helyettem, pl. kötelező gépjármű felelősségbiztosítás.
Vagyonbiztosítás: a tulajdonomban keletkezett kárt kifizeti a biztosító pl. casco, lakásbiztosítás.
Összegbiztosítás: meghatározott eseményekre meghatározott összeget fizet a tényleges kárösszeg és a felelősség (kinek a hibájából következett be) vizsgálata nélkül a biztosító pl. betegség-, balesetbiztosítás, utasbiztosítás.
Kockázati esemény: az az esetkör, amely bekövetkezése esetén a biztosító fizet. A biztosított esetnek véletlenül, váratlanul (tehát előre nem tudottan, nem várhatón, nem szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartás következményeként) kell bekövetkeznie. A biztosítási díj akkor is megilleti a biztosítót, ha a szerződés érvényessége idején nem következik be káresemény.
Szolgáltatási (biztosítási) összeg: az az összeg, amelyet a kár nagyságától függetlenül pontosan megfizet a biztosító.
Biztosítási időszak: Az az időszak, amelyre a szerződés, tehát a biztosítási fedezet vonatkozik. Erre kell a biztosítási díjat – előre – megfizetnem. Egy éves szerződések esetén részletfizetés lehetséges.
Kizárási, mentesülési esetek: amikor a biztosító mégsem fizet pl. a károsult szándékos károkozása.
Assistance szolgáltatás: az alapbiztosítást kiegészítő, külön díjért vásárolható segítségnyújtási jellegű szolgáltatások pl. autómentés, jogi tanácsadás, tolmács biztosítása, hozzátartozók utaztatása.
Kötvény: A szerződés létrejöttét a biztosítási kötvény igazolja, amely azonban csak a legalapvetőbb, egyedi adatokat tartalmazza. A szerződés szabályai (ún. általános szerződési feltételeket tartalmazó szabályzat) a biztosítónál személyesen vagy a honlapján elektronikusan érhető el. A biztosítások interneten keresztül is megköthetők, ilyenkor elektronikus úton kapjuk meg a kötvényt.
Ez a cikk a HelloBaby! magazin 2015. nyári különszámában jelent meg.