Autóval a legkönnyebb utazni, mert nem kell igazodni a menetrendhez. Autó nélkül viszont – akár, mert környezettudatos vagy, akár mert nincs más – marad a tömegközlekedés, ami babával nem mindig egyszerű. Azonban ha felkészülten indulsz útnak, akár jó kaland is lehet belőle!
Nagyné Poczai Melinda írása
Babakocsi, vagy hordozó?
A városi helyi járatokon a babád utazhat például a babakocsijában. Máris több a mozgástere, mint autósülésbe szíjazva, és még sok új, izgalmas élmény is várja. Melyik kisgyerek ne szeretne villamossal vagy metróval utazni? A menetrendekben jelölik az alacsonypadlós buszokat és trolikat, ezekre könnyen feltolhatod babakocsit. Ám továbbra is meggyűlik majd a bajod a túlzsúfolt járatokkal, az aluljárókkal vagy a mozgólépcsőkkel. Hordozó eszközzel viszont sokkal könnyebben tudsz közlekedni, hát még ha el is alszik benne a pici út közben. Keress fel egy hordozó klubot, ahol segítenek a számodra legmegfelelőbb kiválasztásában, sőt próbálhatsz, kölcsönözhetsz is.
És, ha hosszabb útra indultok?
Távolsági buszon vagy vonaton az ülésre terített plédre vagy textilpelenkára leteheted magad mellé a babát, ha nem szeretnéd végig az öledben tartani. Ha aggaszt a kosz, töröld át a karfákat és az ablaküveget popsitörlő kendővel. Készülj játékkal is, legjobb ha pont az útra leped meg a kicsit valamivel. Az újdonság varázsa remélhetőleg kitart az utazás végéig. A nagyobb gyerkőc biztosan lelkes lesz, ha maga pakolhat be az útra játékokat a saját kis hátizsákjába. Te is inkább hátitáskába csomagolj, esetleg egy kisebb gurulós bőröndbe. A fölösleges cipekedés megkeserítheti az egész utazást. A távolsági buszok alsó csomagtartójába berakhatod a pakkokat és a babakocsit, elég csak az út alatt szükséges holmit az utastérbe vinni, ezeket mindig pakold is külön a többitől. Vonaton a poggyásztartóra felfér egy összecsukott esernyőkocsi, viszont ha ahhoz még kicsi a baba, akkor praktikusabb hordozni, míg elértek az állomásra. Ha vonat és busz is indul az úti célotok felé, részesítsd előnyben a vonatot. A gyerekek gyomra nem mindig bírja a buszozást, és az sem könnyű nekik, hogy végig egy helyben kell maradniuk. A vonatokon nagyobb a mozgástér, a közlekedő folyosókon akár együtt sétálgathattok.
Milyen kedvezményekre számíthatsz?
Ha vonattal indultok útnak, egy vagy két gyermekkel együtt utazva 33 százalékos, három vagy több gyermek esetén pedig 90 százalékos kedvezménnyel válthatod meg a menetjegyedet. (A kedvezményt a gyerekeket kísérő maximum két felnőtt igényelheti.) Interneten vagy telefonon előre is megvásárolhatod a jegyeket, hogy ne kelljen sorban állni a pénztárnál. A Volánbusz járatain a nagycsaládosoknak kedveznek: a legalább három gyerekükkel együtt utazó szülők 90 százalékkal olcsóbban válthatnak jegyet. Szintén van lehetőség online jegyvásárlásra.
Budapesti tömegközlekedéshez válthatsz kisgyermekes bérletet. Ezt bármely BKK pénztárban igényelheted, ha három év alatti gyermeket nevelsz és jogosult vagy CSED-re, GYED-re, vagy GYES-re. Az igényléshez szükség van egy igazolásra az ellátást folyósító szervtől, a személyi igazolványodra és a lakcímkártyádra, valamint egy igazolványképre. A kisgyermekes bérlet havi díja 3 450 Ft.
Kedvet kaptál a hordozáshoz?
Olvasd el a hordozási tanácsadó javaslatait:
Mátyus Évi, Zuglói Babahordozó Klub:
A hordozás a baba testének, lelkének egyaránt jó, de nem mindegy, milyen eszközt választunk. Az az optimális, ha enyhén szétterpesztett lábakkal és felhúzott térdekkel utazhat a baba, mivel ez a testhelyzet támogatja a gerinc-, és a csípőfejlődését, erősíti az izmait. A mozgás hatására fejlődik az egyensúlyérzéke és motorikus készsége is. A hordozott baba a szülő szemszögéből látja, tapasztalja meg a világot, a szeretet, az egyenrangúság érzését kapja meg.
Pici baba hordozására a hosszú szövött kendőt és a karikás kendőt javaslom. Ezek képesek a babát a legtehermentesebb módon megtámasztani. A fix derékpántos hordozókban (pl. mei tai, félcsatos, csatos), az eszközök felépítéséből adódóan a baba a fiziológiástól eltérő testhelyzetben lesz, ezért ezeket akkortól ajánlom, amikor a baba már stabilan ül, vagy amikor már elkezd totyogni.
A járműveken menetiránynak szembe, háttal, vagy oldalt ülve de akár állva is utazhatunk. Ki kell tapasztalni, kinek hogy kényelmesebb. Mindig kapaszkodjunk és helyezkedjünk úgy, hogy a babát biztonságban tudjuk!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP