Amikor először hallottam arról, hogy lehetséges az extázisban történő szülés, azonnal felkaptam a fejem, hiszen 4 gyermekes anyaként nekem egészen másféle emlékeim vannak a szüléseimről. A Kriston Andreával készített interjú során azonban megértettem: ez nem csak hogy lehetséges, de igazából minden nő képes rá. Ráadásul ebben nincs semmi misztikus vagy természetfölötti!
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Miért fontos, hogy egy nő ne csak átvészelje, hanem megélje a szülését?
Talán nem is gondolnánk, milyen sok mindent meghatároz az édesanya és a gyermek életében, hogyan élték meg a szülést! Ennek később komoly hatása lehet a szoptatásra, a libidóra, így a párkapcsolatra, gyermekünkkel, önmagunkkal való kapcsolatunkra. A tudatosan gondozott szülési folyamatnak pozitív hatása lesz a család életminőségére.
Tehát mi magunk is tehetünk azért, hogy pozitív szülésélményünk legyen?
A hagyományok szerint mi, „illedelmes” nők nem foglalkozunk a gáttal, ezzel a kényes intim területtel.
Az általam kidolgozott Gólyatréning során koptatjuk a korábbról hozott érzelmi feszültségeket, és ezeket „lefejtjük” a szülőcsatornáról, lehetővé téve annak könnyedebb működését.
Miben különbözik ez a kismamáknak ajánlott más fizikai tréningektől?
Fontos tudni, hogy nem minden gátitorna-tanfolyam segít hozzá az említett élményhez. Az, ha a terhestorna végén pár percen át szorítgatják a gátizmaikat a résztvevők, össze sem hasonlítható azzal a testi-lelki folyamattal, amit a Kriston-alaptréningen élünk át, melyen a szülőcsatorna izmait készítjük föl. Erre épül a Gólyatréning, ami kifejezetten kismamáknak összeállított, szülésről szóló tanfolyam.
Ha a kismamának pozitív érzései vannak, ha nyugodtabb az idegrendszere, az nyugodtabb, elengedettebb szülőcsatornát eredményez, ami neki és a babának is könnyebbséget nyújt.
De hogyan befolyásolhatjuk a szülés során történő beavatkozásokat?
A tréningen megtanuljuk annak a módját is, hogyan vonhatunk magunk köré „biztonságos burkot”. A gátvédő vajúdástechnika esélyt ad a gátmetszés elkerülésére, így a szülés után az izmok hamarabb képesek a normális működésre: jól zárnak, támasztanak, tudatosan engednek. A szülés során tapasztalt „ünnepléses állapot” beköltözik az anya hüvelyébe, illetve a hüvelyt vezérlő agykéregbe, így a későbbi szexualitásra is pozitívan hat. Mindez sokat jelenthet a szexuális kapcsolatban és a nők önbizalmának növelésében.
De hogyan lesz ebből extázis?
Az idegrendszeri és a hormonális folyamatok révén ilyenkor sok oxitocin és endorfin termelődik a testben, amely a leghatékonyabb fájdalomcsillapító mamának és babának egyaránt!
Min múlik, hogy végül sikerül-e extázisban átélnünk a szülést?
Bár a szülés lefolyását több váratlan körülmény is meghatározhatja, de a kismama részéről elsősorban a bizalom megélésén múlik a siker.
Az emberiség történetében a nők különleges szerepkört töltenek be, hiszen képesek arra, hogy megfoganjanak, testükben új életet növeljenek, egy pici nyíláson át világra hozzák a kis életet, és a testükből táplálják őt. Ha a nők felszabadítják magukban az ezt működtető őserőt, könnyebben találják meg értékes helyüket a társadalomban, és önbizalommal telve egészen máshogy fogják nevelni a gyermekeiket.
A megszületés forgatókönyve így nemcsak az anya és a gyermekek további életére, de az egész család közérzetére, sőt a társadalmi közösségre is hatással van.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!