Nektek van? És kihasználjátok a benne rejlő megtakarítási lehetőségeket? Egyáltalán tisztában vagytok azzal, mit nyújt a babakötvény? Ha bármelyik kérdésre NEM a válasz, nektek szól az alábbi cikk, melyből részletesen tájékozódhattok a lehetőségekről, a miértekről és a hogyanokról.
Tíz százalékos állami támogatás, infláció felett 3%-os kamatozás, teljes adó- és járulékmentesség – mégsem népszerű a magyar szülők körében a babakötvény. Bár július végéig az állam több mint 900 ezer gyermeknek nyújtott életkezdési támogatást a kincstári letéti számlákra, ezeknek csak egy töredéke, 83,6 ezer számla került át a kincstár által vezetett Start értékpapírszámlákra. De mi okozza az értékpapírszámla és a babakötvény népszerűtlenségét? Van ennél jobb befektetés is vagy egyszerűen csak nem tudnak a babakötvény létezéséről a szülők? Ezeknek a kérdéseknek járt utána a portfolio.hu újságírója.
Mit kell tudni a babakötvényről?
Alaptámogatásként az állam minden most született gyermeknek 42 500 forintos (esetenként ettől eltérő) életkezdési támogatást nyújt, amelyet a Magyar Államkincstárnál (MÁK) vezetett kincstári letéti Start-számlán írnak jóvá.
Ha a szülők a MÁK-nál Start értékpapírszámlát nyitnak, a gyermek életkezdési támogatása átkerül erre a számlára, ahova a szülők, hozzátartozók vagy a települési önkormányzat további összegeket fizethet be.
Ezeket az összegeket az államkincstár a gyermek születési évében kibocsátott babakötvényekbe fekteti, de a számlán lévő összeghez a gyermek csak 18. életévének betöltése után férhet hozzá.
Ezek után Start értékpapírszámlát már csak azért is érdemes nyitni, mivel:
– korlátlan befizetéseket lehet teljesíteni a számlára,
– a megfelelő sorozatú babakötvény-vásárlást a MÁK végzi helyettünk,
– a befizetések után állami támogatás is jár, amelynek mértéke az éves befizetések 10%-a, de maximum évi 6000 forint (egyes esetekben magasabb is lehet),
– a babakötvény is kamatozik, jelenleg infláció + 3%-os kamattal, ráadásul
a számlamegnyitás és számlavezetés ingyenes, és a számlán lévő összeget a 18. betöltött év után a gyermek adó-, járulék- és illetékmentesen veheti fel.