Idővel egyre tisztább a kép a várandós édesanyákat érintő kockázatokról. A világ több pontjáról több mint 11 000 terhességről gyűltek adatok a világjárvány időszakából.
A legbiztosabb, ha nem kapja el a kismama
Noha összességében nem tekinthető nagynak ez a rizikó, mégiscsak nyilvánvalóan kockázatosabb, ha a leendő anyuka megfertőződik, mint ha nem fertőződne meg.
Várandós nőknél mégiscsak gyakoribb a súlyos lefolyás
A legtöbb kismama fiatal nő. S minthogy a fiatalok esetében a COVID-19 súlyos lefolyásának kockázata kisebb, mint időseknél, az állapotos nők alapkockázata is alacsonyabb. Maga a terhesség azonban ezt növeli.
Százalékok egy francia tanulmányból
A rendelkezésre álló adatok alapján – összevetve a hasonló korú nem babát váró nőkkel – :
Annak a valószínűsége pedig, hogy lélegeztetésre szorulnak, 88 százalékkal nagyobb a várandósoknál. Az életveszélyes állapot, vagy a tragikus kimenetel kockázata azonban a terhes nőknél is alacsony marad ebben a korcsoportban.
Enyhébb tünetek
A fertőzött várandósoknál ritkább a láz és izomfájdalom, mint más fertőzötteknél. Talán meglepően hangzik, hogy ritkábban jelentkeznek a betegségre egyébként általában jellemző tünetek.
Ez lehet a magyarázata egyes tünetek hiányának vagy gyenge kifejeződésének. Emiatt azonban a várandós nők vírussal szembeni ellenálló képessége is gyengébb.
Influenza – hasonló mechanizmus
Ez figyelhető meg influenza esetén is: bár a megbetegedés nem gyakoribb, mégis súlyosabb lefolyású terhes nőknél. Ezért is javasolt a babát tervező, vagy váró nők számára, hogy beadassák maguknak az influenza elleni védőoltást.
Több kockázat
Így: a magas anyai életkor a terhességben normálisnál magasabb BMI index, vagy a terhességet megelőzően már magasabb BMI index a magas vérnyomás a cukorbetegség (terhesség előtt már fennálló vagy terhességi).
A felsoroltak egyébként mindenkinél (nem csak terhességben) növelik a COVID-19 súlyos lefolyásának kockázatát.
Koraszülés és vetélések
Az édesanya COVID-19 -fertőzése a magzatra is negatív hatással lehet.
Az azonban még kérdés, hogy ezek a koraszülések valójában mekkora arányban írhatóak teljesen a koronavírus számlájára, és mennyiben játszhattak szerepet más tényezők. Annak lehetséges magyarázata, hogy a fertőzés növeli a koraszülés kockázatát, az lehet, hogy a SARS-CoV-2 a méhlepényt (placenta) is érintheti. Ha ez megtörténik, a méhlepény gyulladásos állapotba kerülhet, ilyenkor gyakoribb a véralvadékok, vérrögök képződése. Emiatt a magzat vérellátása és ebből kifolyólag a tápanyagellátása is romlik.
Forrás: Webbeteg
Ajánljuk még a témában: