Ma már elsősorban apróbb ajándékokkal, például virággal kedveskednek a nőknek nőnapon, és csak viszonylag kevesen tudják, hogy miről is szól valójában ez a nap, ahogyan azt is, hogy miért nyilvánította hivatalos ünneppé március 8-át, a nemzetközi nőnapot az ENSZ közgyűlés 1977-ben. A nemzetközi nőnapon eredetileg a nők egyenlő jogait ünnepeljük.
Hogyan lett ünnep a nőnap?
1857. március nyolcadikán közel negyvenezer nő sztrájkolt egyenlő bérért és munkaidő-csökkentésért New York-ban, ezért ezen a napon ünnepeljük a nők jogait az ENSZ-közgyűlés 1977-es döntése értelmében.
Ennek előzményeként (először 1909-ben) az Amerikai Szocialista Párt február 28-án kezdte ünnepelni a nőnapot, amit 1909-től egészen 1913-ig ezen a napon tartottak. Először 1913-ban Clara Zetkin tett javaslatot arra a koppenhágai II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson, hogy minden évben rendezzenek világszerte nőnapot.
Ennek előzményeként (először 1909-ben) az Amerikai Szocialista Párt február 28-án kezdte ünnepelni a nőnapot, amit 1909-től egészen 1913-ig ezen a napon tartottak. Először 1913-ban Clara Zetkin tett javaslatot arra a koppenhágai II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson, hogy minden évben rendezzenek világszerte nőnapot.
Jelenleg emellett az Európai Unióban az idős nők 37 százalékkal nagyobb valószínűséggel élnek szegénységben, mint az ugyancsak idős férfiak.
A nők fizetése jelenleg igen sokat jelenthet a családoknak is, így aztán a szegénység megelőzésében is nagy szerepe volna a bérek egyenlőtlenségek hiszen nem mindegy, hogy mennyit tudnak költeni a gyerekek oktatására, egészségére a családok. Ma az Egyesült Államokban a (kétszülős) háztartások felében a nők elsődleges, vagy pedig a férjükkel közös keresők, és több mint 15,2 millió családot nagy részben a nők keresetéből tartanak fenn. Ezeknek a családoknak az esetében átlagosan háromból egy a bevétele alapján alacsony jövedelműnek minősül. Érdekes lehet, hogy amennyiben nem lenne jellemző bérkülönbség, úgy az Egyesült Államokban általánosságban egy dolgozó nő, amennyiben teljesen megszűnne a bérek közötti különbség, további 83 hétig láthatná el a családját élelemmel.
Mit ünneplünk valójában nőnapon?
Hagyományosan felvonulások, illetve különböző akciók keretében hívták fel a társadalom figyelmét a nők szerepére, jelentőségére a társadalomban, egyben arra is, hogy hol sérülhet továbbra is a nemek közötti egyenlőség. Gyakran esik például szó a már említett bérkülönbség mellett a nők elleni erőszakról, ami éppen úgy jelentheti a munkahelyi szexuális zaklatást, mint a családon belüli erőszakot vagy hasonló eseteket. A munkahelyi zaklatás több fejlett országban is meglepően elterjedt jelenség, így például Japánban, ahol egy tavaly márciusban közzétett jelentés szerint átlagosan minden harmadik nőt szexuálisan zaklatnak a munkahelyén (Élőben.hu: Minden harmadik nőt szexuálisan zaklatják a munkahelyén Japánban), ráadásul itt jelenleg a nők csupán a 65 százaléka dolgozik, többségük részmunkaidőben (Élőben.hu: Japánban még mindig nehéz nőként érvényesülni).
Nőnapi szokások, ünneplés
A rendszerváltás után már Magyarországon sem ünnepeljük (legalábbis a korábbi “propagandaszagú” mivoltában) a nőnapot, Oroszországban viszont továbbra is munkaszüneti nap március nyolcadika. Ugyancsak hivatalos ünnepnap Afganisztánban, Angolában, Azerbajdzsánban, Fehéroroszországban, Burkina Fasóban, Kambodzsában, Kínában (csak a nőknek), Kubában, Grúziában, Eritreában, Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Laoszban, Macedóniában (csak a nőknek), Madagaszkáron (csak a nőknek), Moldovában, Mongóliában, Nepálban (csak a nőknek), Tádzsikisztán, Türkmenisztánban, Ugandában, Ukrajnában, Üzbegisztánban, Vietnamban és Zambiában is.
A legtöbb, fent sorolt országban és néhány másikban nőnapon apró ajándékokat kapnak a nők a férfi ismerőseiktől, Bulgáriában és Romániában egyúttal az anyák napját is “lerendezik” ezen a napon, és a gyerekek ekkor lepik meg édesanyjukat és nagymamájukat valamilyen aprósággal.
Az ENSZ hivatalos témái
Már megszokhattuk, hogy az ENSZ által (is) elismert jeles napok esetében minden évben felhívják valamire a figyelmet az ünnephez kapcsolódóan. Éppen így van ez a nemzetközi nőnap esetében is, ahol az alábbi témákat választotta a nemzetközi szervezet az elmúlt években:
1996 A múlt ünneplése, a jövő tervezése
1997 Nők a békeasztalnál
1998 Nők és emberi jogok
1999 Egy világ a nők elleni erőszak nélkül
2000 Nők egysége a békéért
2001 Nők és béke: A nők és a konfliktus kezelésében
2002 Afgán nők ma: A valóság és a lehetőségek
2003 Nemek közötti egyenlőség és az ezredforduló fejlődési céljai
2004 Nők és a HIV/AIDS
2005 A nemek egyenlősége 2005 után, Egy biztosabb jövő építése
2006 Nők a döntéshozásban
2007 A nők elleni erőszak büntetlenül hagyása ellen
2008 Befektetés a lányokba/nőkbe
2009 Férfiak és nők együtt a nők és lányok elleni erőszak ellen
2010 Egyenlő jogok, egyenlő lehetőségek: Fejlődés mindenkinek
2011 Egyenlő hozzáférés az oktatáshoz, képzéshez, tudományhoz és technológiához: Út a nők megfelelő foglalkoztatásához
2012 A vidéki nők megerősítése, az éhezés és szegénység megfékezése
2013 Az ígéret az ígéret: Ideje megfékezni a nők elleni erőszakot
2014 A nők egyenlősége mindannyiunk fejlődése
2015 A nők megerősítése, az emberiség megerősítése
2016 Fellépés a nemek közötti egyenlőségért (“Planet 50-50 by 2030”)
2017 Nők a munka változó világában: “Planet 50-50 by 2030”
Forrás: bestofcafe