A karácsonyi ünnep közeledtével mindenkit foglalkoztatnak az ajándékok: akik adnak, akik kapnak, akik nem szoktak adni, akik szeretnek ajándékozni és akik nem, akiknek mindenük megvan és akiknek nincsen; de vajon lehet-e jól ajándékozni?! Már valószínűleg írod a listákat, hogy kinek-kitől-mit és arra törekszel, hogy mindenkinek a legjobbat adhasd.
Szakértő: Petrik Emese pszichológus, coach
Ajándék az, ami örömet szerez
Az ünnepi készülődésnek mindenhol része az ajándékozás. Még akkor is így van ez, ha a ti családotokban az a döntés születik, hogy nem ajándékoztok – egy kis ez-az biztosan beszivárog a gyereknek a fa alá. Nem könnyű ilyenkor (sem) félretenni a saját véleményünket, jó szándékunkat. De vajon hol a határ, ami még belefér az ajándékozottnak, és mitől lesz az ünnep mindkét félnek boldog?
Sokszor tapasztalom, hogy szülőként jobban tudom, mi kell a gyerekemnek, mint a nagyik, a dédik és a barátok-ismerősök; ők hálásak, ha segítünk a megfelelő ajándék kiválasztásában, de azért ebben is vannak “rejtett veszélyek”. Több ötletet gyűjtöttem csokorba, hogy tudjatok dönteni, vagy legalább megenyhülten mosolyogni.
Kár, hogy ennyi…!
Azért, hogy december 27-ére ne lepjenek el a felesleges játékok, megkérheted a teljes nagycsaládot, hogy egy nagyobb ajándékot adjon mindenki. Ez megoldás lehet, de nem mindig egyszerű, főleg, ha nem egy helyen szoktatok karácsonyozni, hanem több napon, több fa alá “kell” valami. A következő ötletem az előre megbeszélt ajándékok lennének, de valahogy ezek mellé is kerül mindig egy jó pár meglepetés. (Főleg én szoktam meglepődni és főleg azon, hogy ha megbeszéltük, hogy mit kérünk a gyereknek, akkor miért kapott még hat doboz/zsák/szekérderék egyéb ajándékot, amivel egy fél óvodát megtölthetünk…)
Neki tetszene?
Idén úgy döntöttem, feladom a leckét magamnak és nem olyan ajándékot veszek, ami nekem is tetszene, sőt! Ez persze nem azt jelenti, hogy direkt olyat adj, ami neked sem tetszik, hanem inkább azt, hogy a saját látásmódod mellé kerüljön be hangsúlyosabban az ajándékozott kérése, személyisége, meglátásai.
Az öt szeretetnyelv
Gary Chapman alkotta meg az öt szeretetnyelv koncepcióját, amit most karácsonyi köntösbe öltöztettem és ennek mentén ötletelek – hátha nektek is segít megtalálni a fa alá az Igazit.
- Elismerő szavak
- Minőségi idő
- Ajándékozás
- Szívességek
- Testi érintés.
Ezek közül mindannyiunknak van egy elsődleges és egy másodlagos szeretetnyelve, amelyek mélyebben hatnak ránk az összes többinél.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.