Természetes dolog, ha a baba széklete olykor lazább, folyósabb, a hasmenés viszont már olyan tünet, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. De mikor beszélhetünk hasmenésről? Mi okozhatja és hogyan szüntethető meg?
Szerző: Podonyi Hedvig
Mi számít hasmenésnek?
Hasmenésre akkor kell gyanakodni, ha az ürítés a megszokottnál gyakoribbá válik, a széklet szaga bűzösebb, állaga folyósabb, beleivódik a pelenkába.
Az okok egyike a túletetés lehet: a jó étvágyú baba szervezetébe túl sok tejcukor jut, amit nem tud eléggé hatékonyan lebontani. Ilyenkor erjedési folyamat kezdődik, amitől a széklet zöld színűvé és túl híggá válik. Szintén hasmenést okozhat a nem megfelelően időzített hozzátáplálás.
A fogzás egyik velejárója is lehet a hasmenés, egészen a fog áttöréséig. Gyakori, akár napi 8-10 ürítéssel járó hasmenést idézhet elő vírusos vagy bakteriális fertőzés, illetve antibiotikum-kúra.
Kiszáradás veszélye
Ez a kicsiknél könnyen kiszáradáshoz vezethet, amit sápadtság, kiszáradt száj, beesett szemek, besüppedt kutacs, 3 óránál hosszabb ideig szárazon maradó pelenka, illetve a bőr rugalmasságának csökkenése jelezhet. Súlyos esetben tudatzavar, életveszélyes állapot is kialakulhat, szükségessé válhat a kórházi kezelés.
Megelőzés
A kiszáradás megelőzéséhez az első tünetek észlelésétől a legfontosabb a folyadékpótlás. Ehhez kizárólagosan anyatejet fogyasztó babáknál a gyakoribb szoptatás, más esetekben a gyógyszertárakban kapható orális rehidráló folyadék (ORF) alkalmazása lehet optimális megoldás. Ha 1-2 nap alatt nem múlik el a hasmenés, ha a gyermek bágyadt, étvágytalan és a folyadékot sem szívesen issza, orvos segítségét kell kérni.
Az egészséges bélflóra
Gyomor-bélrendszeri fertőzés miatti, illetve antibiotikum-kúra okozta akut hasmenés kiegészítő kezeléséhez, a bélflóra helyreállítása érdekében hasznos a probiotikumok alkalmazása is, már a hasmenés megjelenésének első napjától.
Ajánljuk kiadványunkat:
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára