A szülés végén, a kitolási fázisban történik a gátmetszés, vagy a gátvédelem. Hogy melyikre kerül sor az mindig az adott helyzetben, csak abban a pillanatban dől el. Érdemes mindkettőre felkészülni lélekben és amennyire lehet, testben is.
Szerző: HelloBaby magazin
Milyen a gát?
A gát lényegében egy izom, mely a medence alapi izomzat része, fontos funkciói vannak, nem csupán a szüléskor fontos, hogy erős, ugyanakkor rugalmas tudjon lenni. A hüvelybemenet és a végbél között elhelyezkedő gát a kitolási szakasznál állandó ellenállásnak van kitéve, folyamatosan feszül. A baba feje gátrepedést okozhat – ennek elkerülése érdekében szokták alkalmazni a mesterséges gátmetszést. Van, hogy szükség van rá -például, ha gyorsítani kell a bab útját-, van, hogy magától szakad és, van, hogy sikerül a gátvédelme. A rutinszerű gátmetszést ma már a legtöbb orvos, szülésznő és szülő anya is elutasítja.
Gátvédelem
Számos kórház támogatja azonban a gátvédelmet, melynek célja a gát sérüléseinek teljes körű elkerülése. Ehhez a szülésznő a fej kitolásakor védi, tartja a gátat. A szabadon választott testhelyzet – tehát, ha nem fekve szülünk – segíti felkészíteni a gátat, arra hogy kellően elvékonyodjon, ellazuljon a baba kiengedésekor. Ilyenkor a térdelő, guggoló vagy más testhelyzetben a gravitáció ereje segíti a babát és a gátat is.