Remélem, az összes érintett szoptató anyához eljut a hír, aki még nem hallotta, hogy a szoptatás idején nincs szükség semmilyen ételféleség fogyasztásának korlátozására, legalábbis a szoptatás miatt nem, és egészséges anyából, egészséges babából kiindulva.
W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó IBCLC
Egyelőre nem állnak rendelkezésre olyan tudományos adatok, amelyek igazolnák a kábetűsök, a babfélék, a rostok, a laktóz és bármi más étel fogyasztásának kártékony voltát. A puffasztásért felelősnek tartott cellulózmolekulák egyébként sem jutnak be a tejbe nagy méretük miatt.
Érdekes jelenség, hogy miközben ritkán jut idő a kényelmes, fájdalmat, sérülés nem okozó szoptatási pozíciók megmutatására, arra nézvést szinte mindig kap útmutatást a frissen szült anya, hogy mit ne egyen, ne igyon: ne igyon rostos üdítőt, ne egyen bogyós gyümölcsöket, felejtse el a lencsét, zöldbabot, kelkáposztát és még sok minden mást is. Az egyik legmeglepőbb, kórházban osztogatott listán a lecsó a megengedett ételek közt szerepelt, a paradicsom és a paprika viszont a tiltottak között. Van, aki szerint kell tehéntejet inni, mert serkenti a tejtermelődést, más szerint egyáltalán nem szabad inni, mert allergiát okoz a babánál, akkor is, ha csak az anya fogyasztotta.
Mielőtt azonban átállsz kenyér, víz és főtt rizs diétára, gondolj csak bele a következőkbe:
- Világ nagy, az étkezési kultúrák, alapanyagok sokfélék, egymástól markánsan eltérőek. Ám a nők mindenhol szoptatnak, miközben azt eszik, ami van.
- Szinte minden kultúrában eltiltják a szoptató nőket bizonyos ételektől, de érdekes módon messze nem ugyanazoktól!
Vagyis: szinte mindenhol azt feltételezik, hogy amit az anya eszik, az megy egy az egyben a tejbe. PEDIG NEM!
Ez azt jelenti, hogy
- hiába iszol laktózmentes tejet, attól a te tejed laktóztartalma változatlan marad. Szerencsére, mert az agy fejlődéséhez a laktóz feltétlenül szükséges.
- hiába eszed kilószámra a vitamintablettákat, a tejed vitamintartalmát nem növelheted a normális mennyiség fölé. Annyi van benne, amennyi a babának kell.
Akkor ezek szerint semmi sem megy át a tejbe?
De igen, átmegy! Ám az esetek túlnyomó többségében egészen kicsi mennyiségek. Ennek valószínűleg az a célja, hogy a baba így, az anyatej közvetítésével, az anyatej biztonságos közegében ismerkedhessen meg a család (és anyukája) kedvenc, gyakran fogyasztott ízeivel, ételeivel. Így, amikor majd közvetlenül találkozik ezekkel az ételekkel, már nem lesznek számára ismeretlenek.
Ebben az esetben könnyen lehet, hogy a baba a későbbiekben allergiával reagál arra az összehasonlításképpen nagyon kevés tehéntejfehérjére, ami a tejet ivó nő tejében megjelenik. Ilyenkor a kialakuló bélgyulladás miatt kicsi, piros vérpöttyök jelenhetnek meg a baba székletében. Ebben az esetben valóban indokolt a tej és az összes tejtermék következetes mellőzése.
Akkor miért fáj a baba hasa?
Nagy valószínűséggel nem attól fáj, ha fáj egyáltalán, amit az anyukája evett.
Ahogy a baba nő, ezek a kellemetlenségek egyre csökkennek, illetve egyre könnyebben uralhatóvá válnak. Lehetséges, hogy emiatt csökken három hónapos kor után erőteljesen a “hasfájós” babák száma.
Szoptatás alatt NAGYON FONTOS:
- hogy egészségesen, sokoldalúan táplálkozz
- hogy hozzájussál természetes rostokhoz, friss, nyers gyümölcsökhöz, zöldségekhez. Igen, narancsot, mandarint is szabad enni, akár szülés után másnap is. Diót is, mákot is, vagyis a bejgliről sem kell lemondanod:)
- Annyit folyadékot fogyassz, amennyit kívánsz.
- Az alkoholt azonban lehetőleg mellőzd, mert a véralkoholszinttel megegyezik a tejed alkoholszintje.