Nátha, háromnapos láz, füllgyulladás – néhány a leggyakoribb csecsemőkori betegségek közül. A sort folytatjuk… Mivel számoljunk, ha a kicsi – vagy a testvére – már közösségbe jár?
Szakértő: Dr. Korausz Etelka gyermekgyógyász
Bélférgesség
A leggyakoribb, cérnagiliszta által okozott fertőzés emberről emberre terjed. A gyermekközösségekben a tünetmentes fertőzés igen nagy százalékot is elérhet. A másik, sokkal ritkábban előforduló orsóférgesség pedig az emberi ürülékkel trágyázott, mosatlan zöldséggel, gyümölccsel kerül a szervezetbe. A féregpeték szájon át kerülnek be a tápcsatornába, és ott fejlődnek ki. A legjellemzőbb tünet főleg az éjszaka jelentkező végbélviszketés, valamint a székletben ürülő, látható, 2-3 mm-es, sokszor mozgó, fehér férgek.
Hogy lehet kimutatni? A kórokozó kimutatására a székletvizsgálat, vagy a végbél környékéről vett ragasztócsíkos minta hozhat eredményt, de gyakori az álnegatív lelet. Ezért leginkább a tünetek alapján születik a diagnózis.
Hogyan kezeljük ?
Vermox tablettával. Kétéves kor alatt 1/2 tabletta, felette egységesen egyetlen tabletta az adag. Ezt a kezelést 2-3 hét múlva meg kell ismételni. Ha a gyermek megkapta a gyógyszert, akkor közösségbe mehet. Az egy háztartásban élő családtagok kezelése is megfontolandó.
Ótvar
Baktériumfertőzés, melynek tünetei először az arcon jelennek meg: vörös alapon egy vagy több mézszínű pörk, ami eleinte csak a fertőzött terület környékén terjed, majd megjelenhetnek foltok, pörkök a test más pontjain is.
Hogyan kezelhető?
Ha kevés a pörk és kis kiterjedésű a fertőzött folt, elegendő az antibiotikumos kenőcs. Súlyosabb esetben szóba jöhet szájon át szedhető antibiotikum.
Megelőzés
Hajlam esetén sajnos nem sokat lehet tenni ellene. A kialakulásának valószínűsége talán csökkenthető, ha rá tudjuk beszélni a gyermeket, hogy ne piszkálja a sebeit piszkos kézzel.
Torokgyulladás
A torokgyulladások 80-90 százalékát vírusok okozzák. Azokban a ritka esetekben, ha mégsem, szinte mindig a Streptococcus pyogenes nevű baktérium a kórokozó. Másfél éves kor alatt szinte soha nem fordul elő bakteriális eredetű torokgyulladás.
Írásunk első részét itt olvashatod:
Ajánljuk kiadványunkat:
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára