A gyermekágyas időszak, az első 6 hét sokunk számára nehézségekkel és érzelmi hullámokkal tarkított lehet. Ahhoz, hogy könnyedebbé, harmonikusabbá váljon, és zökkenőmentesen élhessük meg az anyaságot, érdemes tudatosan készülnünk, és a babamasszázst már a várandóság alatt megtanulnunk.
Szerző: Chonjo Diana babamasszázs-oktató, Babalansz
A babavárás önmagában a világ legszebb dolga, mégis a legnagyobb aggodalommal tölthetnek el bennünket ezek a hónapok. Megannyi kérdés vetődik fel születendő kisbabánk ellátása kapcsán, és azzal kapcsolatban is, hogyan fogunk helytállni anyaként. Mit tehetünk azért, hogy magabiztosak legyünk, ismerjük a babánk jelzéseit, és azokra hatékonyan tudjunk reagálni? Megtanulhatjuk például a babamasszázst! Örömtelibbé, tudatosabbá és határozottabbá válhatunk, ha ezzel már kezünkben a megoldás egy-egy nehéz helyzet kapcsán.
Álomképtől a valóságig
Sokszor esik szó a baby bluesról, és arról, hogy milyen sok anyukát érint. A várandósság után valahogy nem arra készülünk, hogy síróssá, folyton fáradttá és kétségekkel telivé válhatunk. Egy álomkép él bennünk, látjuk magunkat a megszületett gyermekünkkel a kezünkben, boldogan, mosolygósan, amikor minden rendben. Pedig ez sokszor nincs így.
Az anyává válás tehát nem olyan egyszerű, mint gondolnánk. Folyamatos tanulást igényel a baba gondozása, ellátása. Ez a postpartum időszak úgynevezett normatív krízissel kezdődik, amit mindenki másképp él meg. Vannak olyanok, akiknek ez a változás és az új szerep könnyedén megy, és olyanok is, akiknél picit lassabban bontakozik ki az anyaság érzése, továbbá a mindennapi élet változásaihoz is nehezebben alkalmazkodnak.
Általában a folyamatosan fennálló fáradtság és a baba igényeinek megismerése a legnehezebb. A pici még nem kialakult napi rutin szerint éli a napjait, ami a szülő számára kiszámítható és jól tervezhető lenne, valamint jelzéseinek a megismerése is eltarthat egy darabig.
Valóságtól az álomképig
Hogy miben tud segíteni a babamasszázs? Jótékony hatásairól már sokszor és több szemszögből írtam, de a gyermekágyas időszak nehézségeinek leküzdése kapcsán még nem esett szó róla.
Az első 6 hét általában arról szól, hogy ismerkedünk az új helyzettel, az új szerepünkkel. Folyamatosan figyeljük a babánkat, hogy értsük, mikor mit szeretne, vagy mi lehet a probléma. A babamasszázst már a kórházból való hazaérkezés után elkezdhetjük, fokozatosan megismertetve azt a kicsivel.
Ezt az új és roppant nehéz időszakot könnyebbé teheti az a napi jó élmény, melyet a babamasszázs, az érintés ereje adhat a baba és az anyuka számára. Ahhoz, hogy megfelelően reagáljunk babánk jelzéseire, elengedhetetlen, hogy értsük azokat. Oktatóként minden esetben arra vezetem rá a szülőket, hogy a baba jelzései alapján kezdjék meg a babamasszázst.
Magabiztosságukat leginkább az az érzés adja, hogy már tudják, mire van szüksége a gyermeküknek. A babamasszázs segít elmélyülni az anyaságban, és úgy megélni azt, ahogyan várandósan ábrándozva elképzeltük – érdemes megtanulni és alkalmazni!
www.babalansz.hu
Érintés a kezdetektől babamasszázzsal