Első gyermekünket várva kevesen vagyunk tudatában, milyen nagy jelentősége van a szoptatás megalapozásában a kórházválasztásnak. Legtöbben a ránk váró nagy ismeretlent csak a szülésig tudjuk elképzelni. Pedig az utána következő órák, napok is éppolyan fontosak!
Szakértők:
Dr. Kun Judit, orvos, szoptatási tanácsadó, IBCLC,
Rákóczi Ágnes, IBCLC, szülésznő,
Schneiderné Diószegi Eszter, pszichológus, IBCLC
Nem mindegy, mi történik a szülés után!
Bár Magyarország már 1992-ben csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF által életre hívott Bababarát Kórház Kezdeményezéshez, mely a szülészeti intézmények szemléletének és gyakorlatának átformálására törekszik. A bababarát kórházak gyakorlata az egyetlen hatékony, bizonyítékokon alapuló, szoptatást támogató ellátás. Cél, hogy a döntéshozók vezessék be minden magyar szülészeten, mint általános ellátási gyakorlatot.
Mitől „bababarát”?
A kifejezés valójában szoptatást támogató szülészeti ellátást jelent. 2009 óta a „bababarát kórház” minősítést a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság ítéli oda azoknak a kórházaknak, amelyek teljesítik a feltételeket, köztük a „Tíz lépés” követelményeit (lásd a 26. oldalon). Azok az intézmények, amelyek az ellenőrzést követően elnyerik ezt a címet, háromhavonta részletes jelentést készítenek működésükről. Évente konzultálnak egy külső felmérőbiztossal, háromévente pedig újabb ellenőrzésen kell megfelelniük ahhoz, hogy címüket megtarthassák. A „Tíz lépés” elfogadása szemléletváltást, és jelentős erőfeszítéseket igényel a kórházi dolgozók részéről.
A várva várt találkozás élménye biztosítva van
Ha szülés után az anya és a baba is jól vannak, az újszülöttet puha ruhával szárazra törölgetik, az anya meztelen mellkasára fektetik, majd betakargatják őket. A legalább egy órás, megszakítás nélküli bőrkontaktus segít a baba testhőmérsékletének, légzésének és szívműködésének szabályozásában, elősegíti, hogy kívül-belül jó baktériumok telepedjenek meg, és ezzel csökkentsék a veszélyes kórokozók bejutási esélyeit. Nem elég csupán néhány percre odatenni a babát az anya testére. Kutatások bizonyítják, hogy sokszorosára nő a babák stresszhormonszintje, ha röviddel születésüket követően idegenek veszik őket a karjaikba. Élénk sírással tiltakoznak, ha ilyenkor próbálják őket fürdetni vagy mérni. Míg, ha kapnak időt, hogy átélhessék a „jó megérkezés” élményét a születés komoly munkája után, megnyugszanak, ellazulnak és többnyire nem is sírnak a megszületés második óráját követő fürdetés közben. Előfordul, hogy a babának a szülőszobán még nincs kedve hosszan szopizni, csak illat- és ízmintát vesz az anyukája melléről. A lényeg, hogy lehetősége legyen az anya-baba párosnak a szoptatásra. Vannak helyzetek, mikor a baba vagy az anya állapota mindezt megakadályozza. Ilyenkor van lehetőség késleltetett bőrkontaktusra, illetve az édesapák nagy örömmel szokták vállalni, hogy az ő mellkasukon pihenjen az újszülött, ha például az anyának altatásban van császármetszése.
Érzéstelenítésben zajló műtét után viszont egy időre az anyával is bőrkontaktusba kerülhet a baba még a műtőben, melyet folytathatnak a gyermekágyas osztályon, így az aranyóra – kis megszakítással és sok segítséggel – megvalósítható.
A köldökzsinórt elvágják – az egység megmarad
A bababarát kórházakban általános gyakorlat, hogy a gyerekágyas osztályon éjjel-nappal együtt lehetsz a kisbabáddal, hiszen így tud megvalósulni az igény szerinti szoptatás! Sajnos még ma is elterjedt a tévhit, miszerint az anyának úgy a legjobb, ha a babája nélkül piheni ki a szülés fáradalmait. Ennek éppen az ellenkezője igaz: általában nem pihennek jobban az anyák, ha nem tudják, éppen mi van a babájukkal. A szülés közben és a szülés után föllépő hormonális hatások arra készítik föl az anyát, hogy együtt legyen újszülöttjével. A szoptatás közben fellépő hormonális hatások nemcsak a kisbabának segítenek elaludni, az édesanyára is hasonlóan hatnak. Ha az anya kimerültnek érzi magát, akkor is szoptathat fekve, és amikor a kisbabája elaludt, visszateheti őt a kosárkájába az ágy mellé. Az anyák a szülés utáni időszakban sok segítséget igényelhetnek a baba ellátása körül, de nyugodtabbak lehetnek, és jobban pihenhetnek, ha maguk mellett tudják az újszülöttet. Ráadásul a szoptatás megalapozása szempontjából is az a legszerencsésebb, ha a baba már az első napoktól kezdve gyakran mellre kerülhet.
A cikk megjelent a HelloBaby! magazin Szülök lettünk című különszámában
Légy te is ELŐFIZETŐNK!