Sok helyen lehet olvasni a hozzátáplálásról, mindemellett minden tapasztaltabb anyukának kialakulhat a maga bevált módszere ahhoz, mit milyen sorrendben kóstoltat meg a gyerekkel – van, aki a kezdéshez a gyümölcsökre esküszik, van, aki szívesebben kezd a zöldségekkel, és így tovább. A kezdő kismamák viszont még sokat bizonytalankodnak, hogyan csinálhatnák igazán jól ezt az egészet.
Szerző: Varga Kata blogger
A hozzátáplálással kapcsolatban természetesen megkapjuk a hivatalos tanácsokat is – kiindulópontként ezek jól megfelelhetnek. Például: „Pár kanál almalé – ha nem tudja megenni a kanálról a baba, hanem cumizni próbálja, akkor még nem elég érett a hozzátápláláshoz. Nem gourmet a gyerek, egyszerű ízeket adjunk neki!” Satöbbi, satöbbi. Ez mind nagyon hasznos. De tényleg! Az ilyen tanácsok nélkül én annak idején azt sem tudtam volna, mihez nyúljak elsőre.
Hogy azért ne legyen olyan egyszerű a dolgunk, a hozzátáplálás időszakában jelentkezhet ételérzékenység vagy allergia is. Ekkor még egyértelműbb tanácsokat kapunk a gasztroenterológustól arról, mit lehet, mit nem, mit lehet enni mivel, és mivel nem. Odafigyelünk, betartjuk, hisz első gyerek. Mindent a legjobban szeretnénk csinálni, hogy jó evő legyen, hogy mindent megkóstoljon.
Az én fejemben még az a kép is élt: ha látják a gyerekeim, hogy vacsorára salátát eszem, akkor majd ők is azt kérnek. Mondanom sem kell, kevés dologban tévedtem ekkorát!
Már egyedül!
Büszke anyukaként csak úgy dagadt a mellkasom, amikor az ikreim elkezdtek önállóan kanállal enni. Persze ott álltam mellettük minden rezdülésüknél, hogy ne kenjék össze magukat. Mutattam, hogyan tudnak szépen kanalazni úgy, hogy ne folyjon szét minden. Törölgettem a szájukat, a kezüket, hogy ne legyenek „mancsosak”, közben pedig dicsérgettem őket, hogy milyen ügyesen, nagylányosan esznek. Most lassan 4 évesek, és eljutottunk odáig, hogy van egy szép tiszta konyhám és két válogatós lányom, akik csak azt a körülbelül 5 dolgot hajlandóak megenni, amit jól ismernek és szeretnek.
Ha csak egyszer is belefutottam volna egy cikkbe vagy beszélgetésbe, ami arról szól, milyen fontos hagyni, hogya gyerekek megismerje, megtapasztalja az ételek különbözőségeit, már a kezdetektől egészen máshogy csináltam volna a hozzátáplálást!
Hidd el, sokkal egyszerűbb a konyhát kitakarítani és a gyereket megmosdatni, mint később rávenni egy folyton finnyás 4 évest, hogy kóstoljon meg végre valami újat is.
Hozzátáplálás – különszámunk minden fontos kérdésre választ ad a hozzátáplálással kapcsolatban
Mit, mikor és hogyan? Miből tudhatjuk, hogy babánk készen áll a hozzátáplálásra? Milyen ételt mikor vezessünk be? Hogyan növelhetjük a szilárd táplálék mennyiségét? Milyen alapanyagokból készüljön a bébiétel? Milyen ételek, alapanyagok vannak tiltólistán, és meddig? Mit kell tudni a falatkás táplálásról, a BLW-ről? Melyek a leggyakoribb allergének és mik lehetnek az allergia jelei? Hogyan vezethetjük be babánk étrendjébe a tehéntejet, a tojást, a glutént? Mit tegyünk, ha a baba játszik az étellel? Mit tehetünk, ha válogatós a gyermekünk? Hogyan előzhetjük meg a félrenyelést? Meddig kapjon anyatejet a kicsi? +55 Recept!