A 37.-38. héten világra jövő kisbabák ugyan érettnek, egészségesnek tűnnek súlyuk alapján, és Apgar értékeik is jók, születésük után néhány órával mégis gyakrabban kerülnek az intenzív újszülött részlegre, mint a 39-41. hétre születők.
A harmincezer újszülött, 2006-2008 között gyűjtött adataira épülő vizsgálatot az Egyesült Államokban végezték. Az eredmények igazolják azt az elképzelést, hogy a magzat érése folyamat, amelynek során nem húzhatunk éles határvonalat érettség és éretlenség közé.
Az elgondolkodtató eredmények közé tartozik, hogy a programozott császármetszéssel, 37-38. hétre születő babák 19 százaléka kerül az intenzív részlegre, míg a hüvelyi úton születőknek csupán 9,7 százaléka. Satyan Lakshminrusimha gyermekgyógyász professzor, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy megfigyeléseik szerint a 37. héten születőknél jelentős számban válik szükségessé valamilyen beavatkozás túlságosan alacsony vércukor értékek, légzési nehézségek vagy fertőzések miatt. Ezért szélesebb körben is vizsgálták a 37-38. hétre születők adatait, amelyek igazolták ezeket a megfigyeléseket.
Időre született, érett csecsemőknél 2,5 százalék a túlságosan alacsony vércukorszint előfordulásának gyakorisága, míg a 37-38. hétre születőknél 4,9 százalék. Intenzív részlegre az időre születők 5,3 százaléka kerül, míg a valamivel korábban születők 8,8 százaléka. Légzéstámogatásra az éretlenebb újszülöttek 2 százalékánál van szükség, míg az időre születetteknél ez csupán 1 százalék. Infúziós folyadékpótlásra az éretlenebb újszülöttek 7,5 százaléka szorul, míg időre születetteknél ez csupán 4,4 százalék. Az adatokból az is kiderül, a légzés nehézségek és az ezzel összefüggő beavatkozások, kezelések akár hétszer gyakoribbak lehetnek a 37-38. hétre születőknél. Ha ráadásul császárral is születnek, 12,2 százalékos valószínűséggel kerülnek intenzív részlegre (szemben az terminusban születők 7,5 százalékával.) A kutatás vezetője szerint a légzési nehézségek gyakorisága a császáros újszülöttek között azzal is összefügghet, hogy tüdejükből nem tűnik el a magzatvíz, szemben azokkal, akiknél a vajúdás és kitolás hormonális változásai következtében ez a folyamat lezajlik.