Hőmérőzés, omega–3, stresszkerülés a termékenység titka? Bizonyos táplálkozási és életmódbeli stratégiák, például a kevesebb finomított szénhidrát fogyasztása és a mérsékelt testmozgás segíthetnek növelni a fogamzás esélyét. Mi mindennel támogathatjuk természetes úton a sikeres babavállalást?
Szerző: Szabó Nikolett
A termékenység az egyén, illetve a pár azon természetes képességére utal, amely lehetővé teszi, hogy gyermek szülessen. Ezt befolyásolhatja az életkor, az életmód és a genetika is. Ha egy ideje már próbál valaki teherbe esni, de nem jár sikerrel, akkor a termékenység növelésének lehetőségére vonatkozó tudnivalók nagy segítséget jelenthetnek számára. Érdemes tudni, mikor van peteérés!
Sok nőnek fogalma sincs a normál menstruációs ciklusáról, különösen évekig tartó fogamzásgátlótabletta-szedés után. A népszerű hiedelemmel ellentétben, mely szerint a nőknek 28 napos a ciklusuk, néhányuknak ennél rövidebb (25 napos) vagy hosszabb (35 napos) is lehet.
A termékenységi ciklus a menstruáció első napján kezdődik, de a peteérés nem feltétlenül a ciklus közepére esik. Ha rendszeres, 28 napos a ciklus, akkor a peteérés körülbelül a 14. napon történik. Ha 25 napos a ciklus, akkor a peteérés a 11. napon következik be, míg 35 napos ciklus esetén a 21. napon történik meg.
Praktikák és módszerek
Rendszeres ciklus esetén valószínűleg minden rendben van. Rendszertelenség, vérzéselmaradás, nagyon fájdalmas menstruáció esetén érdemes orvoshoz fordulni, mert ezek gátolhatják a teherbe esést. Az egyik módja annak, hogy nyomon követhessük a legtermékenyebb napokat, a hőmérőzés. A bazális testhőmérséklet az ébredés utáni normál hőmérséklet, amely az ovuláció során bekövetkező hormonális változások hatására emelkedik. Használhatók ovulációs tesztek is, melyek a hormonok szintjének emelkedését rögzítik – ez szintén jelzi, mikor van peteérés. Segítheti a fogamzást, ha ahelyett, hogy közvetlenül szex után a fürdőszobába sietnénk, szánunk egy kis időt testünk pihentetésére, miközben a spermiumok még a hüvelyben vannak. Egyesek úgy vélik, hogy néhány percig fekve maradni vagy a lábat feltenni szex után segíthet a spermiumok útját megkönnyíteni a petesejt felé.
Életmód-változtatás és táplálkozás
Az antioxidánsok segíthetnek deaktiválni szervezetünkben a szabad gyököket, amelyek károsíthatják a spermiumokat és a petesejteket. Antioxidáns-bevitelünket gyümölcsök, zöldségek, diófélék és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával növelhetjük.
A bőséges reggeli különösen segíthet a nők termékenységének támogatásában, különösen, ha policisztás petefészek szindrómával (PCOS) küzd valaki. A kutatások szerint a nagyobb reggeli kalóriabevitel javíthatja a PCOS-szel élők állapotát.
Az omega–3 zsírsavak különösen jótékony hatásúak lehetnek a termékenység növelésében. Megtalálhatók például zsíros halakban, a lenmagban,a chiamagban és a diófélékben.
A kevesebb szénhidrátot tartalmazó étrend, melyben a kalóriabevitel kevesebb mint 45%-a származik szénhidrátból, általában ajánlott PCOS-ben szenvedőknek. Ám nemcsak a szénhidrátok mennyisége, hanem azok típusa is fontos. A finomított szénhidrátok – mint a cukros ételek és italok, valamint a feldolgozott gabonák – gyorsan felszívódnak, és ez vércukor- és inzulinszint-ingadozást okozhat, ami kerülendő.
A magas rosttartalmú étrend enyhén növelheti a női termékenységet. Jó rostforrások lehetnek a teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek és babok. A mediterrán étrend, amely több halat és kevesebb vörös és feldolgozott húst tartalmaz, ugyancsak kedvezően hathat a termékenységre. Asszisztált reprodukciós technológia alkalmazásának időszakában a halfogyasztás magasabb élve születési arányt eredményezhet. A tejtermékek számos fontos tápanyagot tartalmaznak, például D-vitamint.
A méhészeti termékek, mint a méhpollen, a méhpempő és a propolisz hosszú ideje használatosak a termékenység javítására, de az erre vonatkozó, embereken végzett kutatások egyelőre hiányosak, a termékenységet támogató hatás jelenleg nem bizonyított.
A hagyományos népi gyógyászat egyes gyógynövényeknek is termékenységnövelő hatást tulajdonít – erről érdemes képzett fitoterapeutával konzultálni.
Aktív életmód, túlhajszoltság nélkül
A terhesség előtt és alatt hasznos lehet terhesvitamint szedni. Az ilyen készítmények például folsavat és B-vitaminokat tartalmaznak, amelyek nélkülözhetetlenek a baba egészséges fejlődéséhez. Az alacsony vasszint csökkentheti a női termékenységet, ezért indokolt esetben fontos vaskiegészítőt szedni.
A stressz hatással lehet a menstruációs ciklusra, ami akadályozhatja a babaprojekt megvalósulását. A stresszlevezetés egyik bevált módja a mérsékelt testmozgás, amely a jobb fizikai állapot megteremtésével, fenntartásával támogatja a termékenységet is. Tudni kell azonban, hogy túlzott intenzitású edzéssel éppen az ellenkező hatást érhetjük el.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.