Talán nem túlságosan közismert, hogy létezik egy eszköz, amely különféle szoptatási panaszok áthidalásában segíthet, illetve lehetővé teszi, hogy még akkor is mellről tápláljuk a babát, ha egyáltalán nincs tejünk (vagyis akár az a 2% is szoptathat vele). Ez a Szoptanít (SNS, Supplemental Nursing System).

Gyakorlatilag arról van szó, hogy a lefejt női tejet (vagy ha ez nem elérhető, a tápszert) egy kis tartályban a nyakunkba akasztjuk, amiből a baba egy vékonyka csövön át szívogatja ki. A cső annyira pici, hogy a baba a vele egyszerre bekapott mellbimbó mellett lényegében észre sem veszi és a bimbót a csővel együtt szívogatja. Így a szoptatás akkor is fenntartható, ha tej lassan akar beindulni, ha a baba nem gyarapszik megfelelően, ha erősödnie kell még az önálló szopáshoz (koraszülöttek, hipotón babák), ha gyógyszerszedés, betegség miatt egy ideig szüneteltetni kellett a szoptatást, sőt örökbefogadó anyáknál is beindítható így a tejtermelés.
A lényeg, hogy a baba nem hagyja abba szopást akkor sem, ha a mellből nem kap eleget, így a mell több ingerlést kap és a tej nem apad el, sőt gyarapszik (ha szervileg lehetséges). Nem okoz cumizavart; épp ellenkezőleg, alkalmas annak orvoslására is: a különböző átmérőjű csövek és az állítható folyáserősség segítségével a baba fokozatosan szoktatható vissza arra, hogy erősebben szívjon.
Tartalom forrása: downegyesulet.hu