Mint sok más tevékenység esetében, a legnagyobb sikert a fogmosás terén is személyes példamutatással érhetjük el.
Szerző: Csörgő Andi
A fogmosás az első fogacskák kibújásával kezdődhet, persze még főleg felnőtt irányításával. Legjobb, ha kezébe adod a kis babafogkefét, és finoman irányítod a kezét. Már önmagában a rágcsálás, dörzsölés kiváltotta fokozott nyálelválasztás is tisztítja a fogakat. Ne légy türelmetlen, ha a csak második évben kezd érdeklődni a komolyabb művelet iránt. (Vagy még később.) Ilyenkor még nincsen szükség fogkrémre, nem is az alaposság, inkább a rendszerességre szoktatás a lényeg.
Mivel?
Jó, ha időben szokni kezdi az eszközt! Ehhez remek választás a drogériákban kapható fogápoló készlet, amely az első fogak áttörésekor is hasznos fogdögönyöző buzogányt, kicsit későbbre gumi sörtéjű fogkefét, valamint puha, rövid fejű fogkefét tartalmaz. Add a kezébe napi rendszerességgel a korának megfelelőt, amit aztán rendszeresen, körülbelül két-három havonta cserélj le. Fertőző betegségek esetén gyakoribb váltás is indokolt lehet. Ha már nem lesz számára ismeretlen tárgy a fogkefe, könnyebben rászokik később a rendszeres használatra.
Eleinte fogkrém nélkül, 1-2 éves korban már fogkrémmel is moshat fogat, de számíts rá, hogy jócskán le fog nyelni a pasztából, ezért inkább csökkentett fluoridtartalmút, vagy menteset érdemes beszerezni. A fluorid lenyelve a fogak elszíneződését okozza azon túl, hogy émelygést, hányást, allergiát is kiválthat.
Hogyan?
Tedd vonzóvá a fogmosást!
Legyen a gyerek számára elérhetően, szemmagasságban tükör, amiben láthatja magát közben. Vannak gyerekek, akinek a fogmosó víz köpködése a legjobb móka, ezért minden fogfelszín mosása után köpjetek párat! Vehetsz a lepedéket megszínező tablettát, amelynek segítségével jól láthatóvá válik, hol kell tisztítani a fogacskákat. Lehet, hogy a kedvenc játszótárs, maci, vagy kutyus segítségére lesz szükséged, mossátok meg az ő fogát is!
„Én mosom a tiédet, te az enyémet!” – így biztosan menni fog.
Vannak gyerekek, akiknél nagyon bejön az elektromos fogkefe. Ennek a használatát is tanulni kell, de alapos, megbízható tisztítást garantál.
Ami segít a fogak egészségének megőrzésében:
• szoptatás
• anyatejes táplálás
• édes, cukros ételek és italok kerülése
• nyers zöldség, gyümölcs rágása
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára