Mit jelent a GBS? Mi a jelentősége a jelentősége a B csoportú Streptococcus vizsgálatnak? Mikor van szükség antibiotikumra?
Szerző: Sződy Judit Szakmai szempontból ellenőrizte: dr. Kiss Eleonóra neonatológus gyermekgyógyász
Milyen baktériumról van szó?
Súlyos betegségeket okozhat
A Streptococcus agalactiae által okozott korai újszülöttkori kórképek: agyhártyagyulladás, szepszis, tüdőgyulladás. A hüvelyi kolonizáció kimutatása esetén a szülő nőnek a szülés közben kap antibiotikum, vagyis – a mai tudás szerint – nem szükséges korábban, a terhesség során antibiotikum terápia alkalmazása.
Gyakori kérdések a témában
Ahogy pozitív lett az eredmény, az orvosom antibiotikum tablettát írt fel, be is szedtem. Miért kell mégis infúziót kapnom a vajúdás alatt?
A szájon át kapott antibiotikum sajnos nem szabadítja meg a kismamákat tartósan a hüvelyben található sztreptokokkusz baktériumtól. (Ma már nem is szükséges szülés előtt antibiotikumot kapni.) Aki hordozó, az élete végéig hordozó maradhat. A vajúdás alatt kapott infúzió viszont a szülés időpontjában hatékonyan védi a kisbabát.
Miért fordul elő, hogy a baba fejéből vesznek vért? Rettenetes lehet neki…
Az újszülöttek annyira aprók, hogy nehéz vénát találni a szokásos helyeken, ráadásul nem lehet velük megbeszélni, hogy maradjanak nyugton, így nagy eséllyel sikertelen és fájdalmas lenne a vérvétel. A fejvénák legtöbbször jól láthatók, vékony fölöttük a bőr, és a baba fejét egyszerűen és kíméletesen lehet mozdulatlanul tartani a vérvétel idejére. Újszülöttek esetében a fejvénák is használhatók vérvételre.
Ha a szülés után nem jelentkeznek tünetek a babánál, később sem fognak?
Régebben azt gondolták, hogy szülés után akár két – három hónappal megjelenő tüneteket is szülés körüli fertőzés okozta. Ma már tudjuk, hogy a késői fertőzések kialakulásában más tényezőknek is szerepe van, és ezek nem védhetők ki a szülés alatt adott antibiotikummal. Fontos lehet, hogy a GBS pozitív anyák gyakran mossanak kezet, amíg a gyermekágyi folyás tart.
Külön kezeljék a fehérneműjüket, az ágyneműt gyakran húzzák át, ne tegyék a babát az ágyuknak arra a részére, amellyel a fehérnemű érintkezett.
Miért baj, ha a baba feleslegesen antibiotikumot kap? Nem lenne egyszerűbb mindenkinek adni?
Ráadásul, ha a jó baktériumok nem tudnak megtelepedni, a helyüket ártalmas baktériumok és gombák is elfoglalhatják, amelyek nehezen kiirthatók. Az sem elhanyagolható szempont, hogy az antibiotikumot az újszülött nem szájon át, hanem injekcióban kapja. Ez fájdalmat okoz, és meghosszabbítja a kórházi tartózkodást. Pedig mindenki nagyon szeretne hazamenni!
Ajánljuk még a témában: