A kincskeresés ősi szenvedély, és játékos formájában is régóta létezik már. Különféle csalafinta helyekre elrejtett üzenetek, tárgyak, és a nyomravezetést szolgáló jelzések, rejtélyes útmutatók már több száz éve lázban tartják az érdeklődőket. Maga a geocaching mozgalom 2000 májusában indult az Egyesült Államokból azzal a céllal, hogy a túrázást, a nevezetes helyek felkeresését összekapcsolja valami plusz izgalommal, játékkal, a GPS-koordináták alapján fellelhető doboz megkeresésével. A játék azóta világszerte gyorsan elterjedt, Magyarországon például egy évvel később már elhelyezték az első geoládát, ma pedig több ezer található szerte az országban, talán a ti otthonotok közvetlen közelében is! Próbáld csak ki, így kezdhetsz hozzá:
Nem is olyan egyszerű!
A geoládák ugyanis néha golyóstoll vagy filmesdoboz méretűek, és igen alaposan el vannak rejtve! A GPS pedig nagy valószínűséggel nem fog benneteket pontosan a rejtekhelyhez vezetni, hanem nagyjából a tíz méteres körzetéhez. Ha már játszottatok otthon „Hideg, meleg, TŰZ!” játékot, akkor pontosan tudod, hogy néha épp csak a szemedet nem szúrja ki az elrejtett tárgy, mégis nehezen veszed észre. Némi gyakorlat után azért lesz már érzéked ahhoz, milyen helyeken keresd a geoládát, és egyetlen kirándulás alkalmával akár többet is megtalálhattok az úgynevezett multiládákból – ebben az esetben több ládában találod meg ugyanannak a jelszónak a részleteit, amellyel regisztrálhatod a megtalálást. Nem árt előre tájékozódnod a láda méreteiről, ez ugyanis a golyóstoll nagyságú toktól a kipattintós ételtartó dobozig sokféle lehet. Országhatár nem akadály!
Mivel nemzetközi mozgalomról van szó, természetesen létezik nemzetközi honlap is, amelyen külföldi geoládák és Magyarországon elhelyezett, nemzetközileg is regisztrált geoládák után is kutathatsz. A geocaching.com oldal esetében ugyanazokat a lépéseket kell követned, mint a geocaching.hu-nál, azzal a könnyítéssel, hogy akár a Facebook-profiloddal is regisztrálhatsz. A két honlap geoládakínálata csak részben fedi egymást a magyar célpontok tekintetében, vagyis érdemes mindkettőre regisztrálni és a megfelelő programokat letölteni, ha elkap a vadászszenvedély. Könnyen lehet, hogy kiderül majd, nap mint nap geoládák tömege mellett mentek el! A nemzetközi honlapon nincs szükség a láda jelszavára a megtalálás bejelentéséhez. Vannak különleges geoládák is, amelyeket nehezen megközelíthető helyekre rejtettek el.
Tudj meg többet a helyről, ahol jársz!
Talán ez az egyik legvonzóbb cél ebben a nagy játékban. Járj nyitott szemmel, vizsgáld át alaposan a területet, figyeld meg az apró és érdekes részleteket, ismerkedj meg a hely történetével. Vajon miért éppen ott helyezték el a ládát? Erre a kérdésre választ kaphatsz a honlap leírásaiból. Vegyük például Pomázt, mint kiindulópontot. Az alkalmazás segítségével megnézheted a közeli geoládákat, és bizonyára rögtön megakad a szemed a „Monalovaci rejtély”-en. Alig kéthárom kilométeres gyaloglással igazán emlékezetes, valóban rejtélyes pontra juthattok, és leírást is olvashattok e különleges hellyel kapcsolatos elméletekről. Miután mindent alaposan megnéztetek a helyszínen, ti is hozzáfűzhetitek a magatok magyarázatát a varázslatos helyszínhez a geocaching honlapon. A gyerekeknek egészen biztosan különleges ötleteik lesznek!
A Travel Bug és az Utazó Ügynök
A nemzetközi honlap segítségével vehettek részt az Utazó Ügynök továbbszállításában a „Track Travel Bugs” menüponttal. Az ügynök többnyire egy kisebb plüssállat, baba, kisautó, ami egy bogaras, hatjegyű számmal ellátott „dögcédulával” van összekapcsolva, sőt, sokszor egy részletes leírással, hogy útnak indítója honnan hová szeretné eljuttatni. A ti feladatotok, hogy a közeletekben állomásozó ügynököt kivegyétek az állomáshelyéről, és átszállítsátok a következő geoládába – természetesen a Track Travel Bugs-ban rögzítve az új rejtekhelyet. Az ügynök útnak indítói akár azt a célt is kitűzhetik, hogy a maci a Földet megkerülve, sok ezer kézben és táskában megfordulva, végül hazatérjen a gazdihoz.
Ti pedig a honlapon követhetitek, hol tart az ügynök, aki rövid ideig nálatok vendégeskedett. Vajon mennyi időre van szüksége, míg eljut rendeltetési helyére?
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg- április-májusi szám!