A hozzátáplálás kezdetének időszaka számos kérdést vet fel minden édesanyában. Nehéz helyzetben van a szakember is, hiszen jelenleg nincs olyan szakmai ajánlás, amely bizonyítékokra alapozva határozná meg a szilárd ételek bevezetésének sorrendjét és az elkészítés módját. A vezérfonal továbbra sem változott, ehhez adódtak hozzá újabb kutatások, melyek finomhangolják a korábbi ajánlást.
Szilárd ételnek, szakmai kifejezéssel szolidnak nevezzünk mindent, ami nem anyatej vagy tápszer. A kóstoltatás a hozzátáplálás első szakasza, mely az ízekkel, állagokkal való ismerkedést jelenti, nem szükséges nagyobb mennyiséget fogyasztania a babának. Hozzátápláláskor a meglévő tejalapú étkezések mellett bevezetjük a baba étrendjébe a szilárd étkezéseket, a szoptatás vagy tápszer minél tovább történő fenntartásával. A lassú tempó célja az emésztőrendszer kíméletes szoktatása, átállítása, az egészséges táplálkozás alapjainak elsajátítása. Ilyenkor alapozzuk a táplálkozási szokásokat a hagyományokat, az étkezéshez kapcsolódó illemet.
A családi étkezés fontos terepe a mindennapi életbe való beilleszkedésnek, élményszerzésnek, tapasztalatgyűjtésnek. Ez akár a szoptatás kialakult rendjétől teljesen független is lehet, mégpedig úgy, hogy a baba a családi étkezésekben vesz részt kezdettől fogva. Nem szükséges minden szoptatás kiváltása egyéves korára, hiszen az Egészségügyi Világszervezet a szoptatás folytatását javasolja kétéves korig vagy azon túl. Ha valamilyen okból az elválasztás a cél, akkor szükséges az egyes szoptatások „kiváltása”. A szilárd ételek alapos megemésztéséhez szükséges bélflóra kialakulásához azonban idő kell, elsietni semmiképp sem szükséges. Nyugodtan haladhatunk a baba jelzései alapján.
Miből látszik, hogy itt az ideje?
• A baba érdeklődik a családi étkezések iránt, szeretne részt venni benne „kinézi a szádból az ételt”.
• Segítség nélkül is jól megül.
• Megfelelően koordinálja a szemét-kezét: célzottan nyúl, fog, megtart, elenged dolgokat, mutató- és hüvelykujjal felcsippent apróbb tárgyakat, étel után nyúl és próbálja a szájába tenni.
• Kihunyt a nyelvkiöltő reflexe: a falatot nem kifelé löki a nyelvével, hanem befelé kanalazza, cuppogja, tud
és akar rágni.
• Jel lehet a megnövekedett szopási igény. Ezek közül nem feltétlenül tapasztalod mindet, de minél több készség, képesség megvan, annál inkább készen álltok.
Szerző: Tibay Rózsa dietetikus
A cikk folytatását megtaláljátok az október-novemberi Hello Baby! magazinunkban!
Előfizetés ITT: https://hellobaby.hu/elofizetes/