Mit javasol a WHO?
Szoptatott babáknál betöltött hat hónapos korban, helyben termett élelmiszerekkel kezdd a hozzátáplálást. Vond be a családi étkezésekbe, és adj tápanyagtartalom tekintetében megfelelő, egészséges ételeket a gyermek számára könnyen fogyasztható formában. Nem szükséges a szoptatás „kiváltása”, a baba magától fogja csökkenteni a szopott tej mennyiségét vagy a szopás gyakoriságát, ha ennek eljön az ideje.
Milyen sorrendben?
A jelenlegi ajánlások szerint nincs szükség meghatározott alapanyagbevezetési sorrendre. Nem igazolódott, hogy a gyakorta allergénnek bizonyuló ételeket minél később, de inkább egyéves kor környékén lenne célszerű bevezetni. Hat hónapos kortól kezdve tulajdonképpen nagyon sokféle alapanyagot kaphat a baba tetszőleges sorrendben. Az őrlőfogak megjelenéséig nem ajánlott olyan ételt adni, ami kemény, mert a metszőfogakkal leharapható belőle olyan darab, amely megakadhat a torkán, ha lenyeli.
Mit?
Érdemes úgy alakítani a család étrendjét, hogy az alapvetően egészséges, lehetőleg otthon főzött legyen, sok zöldséggel, gyümölccsel. Az étel legyen fehérjében gazdag – a hús bevezetése már hat hónapos kortól kezdve ajánlott a vasraktárak feltöltésének szükségessége miatt. A szülők ételéből a baba kaphat számára megfelelő formában falatokat. Eleinte érdemes egyszerű, puha ételeket választani, pl. smoothie banánból almából és narancsból, reszelt alma zabpehellyel, húslevesből hús és zöldség kevés levessel turmixolva, sütőtök, sütőben egyben megsütött alma, répa, krumpli vagy párolva ugyanezek, hogy a nyersanyagok elvesztését kiküszöböljük.
Mit ne?
Legalább kétéves korig célszerű kerülni a hozzáadott cukrot, adalékanyagokat (színezék, aroma, tartósítószer, ízfokozó) tartalmazó ételeket, édességeket, készételeket.
Hogyan?
Kaphat pépes állagút kanállal, puhára sültet ujjal vagy villával szétnyomkodva, ujjal kínálva, kaphat kézbe vehetőt és lassan csócsálgathatót, például szikkadt kenyérvéget, fél kiflit, párolt brokkoli- és karfiolrózsát, krumplidarabot. Fontos a gyermek visszajelzésein alapuló táplálás. Tehát tömni, tukmálni, figyelemelterelés közben etetni kifejezetten kártékony, és negatívan befolyásolhatja a későbbi étkezési szokásokat.
Milyen körülmények között?
Akkor biztonságos az étkezés, ha a minimumra csökkentettük a félrenyelés kockázatát: asztalnál, és mindenképpen ülve (etetőszékben vagy a szülő ölében) egyen a baba. Játék, mászkálás, futkosás, fekvés, félig fekvés, tévénézés, figyelemelterelés mellett nem célszerű etetni.