Az ételallergiát az okozza, hogy az immunrendszer összezavarodik, és olyan, az ételekben található proteinekre (fehérjékre) is túlérzékenységgel reagál, amelyek nem károsak, ilyen például a tehéntejben található fehérje. Azokat a tüneteket, amelyeket allergiás tünetként ismerünk, a hisztamin nevű kémiai anyag felszabadulása okozza – ilyen tünetek közé tartozik például a duzzadás, viszketés, kiütések, hányás vagy tüsszögés.
Az allergia valószínűsége
Ha a családban előfordult korábban is allergia, nagyobb az esélye, hogy a babánál is kialakul valamilyen allergiás megbetegedés. A csecsemőkori ekcémás babák körében is valószínűbb az ételallergia kialakulása.
Az allergia tünetei
Minden új ételt fokozatosan kell bevezetned babád étrendjébe. Allergiás reakciót gyakrabban váltanak ki a gyümölcsök és a tej alapú ételek (pl. a tápszer is). Az allergia tünetei jelentkezhetnek azonnal, vagy akár napokkal később is. Az azonnal jelentkező tüneteket könnyebben észreveheted, mert rögtön az étel elfogyasztása után láthatod. Ha észreveszel például piros, viszkető kiütéseket a baba szája körül, vagy feldagad a baba arca, kiütések vannak a testén, folyik az orra, rosszul érzi magát, hány, vagy hasmenése van, ezek mind lehetnek allergiás tünetek.
Súlyosabb allergiás tünetek esetén légzési nehézségek is jelentkezhetnek, ebben az esetben fordulj orvoshoz, vagy súlyosabb tünetek esetén azonnal hívj mentőt! Szerencsére ez ritkán fordul elő csecsemőknél.
Lassabban kialakuló tünetek
Ezek krónikus tüneteket okozhatnak és lassaban is vesszük észre őket; például csecsemőkori ekcémát, atópiás dermatitiszt, refluxot, kólikát, lassú gyarapodást, hasmenést vagy akár székrekedést is. Ebben az esetben nehezebb azonosítani, hogy ezeket a tüneteket a ételallergia okozza-e, mert természetesen a tüneteknek más okai is lehetnek.
Mindenképpen keresd fel gyermekorvosotokat, mert fontos, hogy minden egyéb lehetséges okot kizárjatok, és szükség esetén allergológiai szakrendelésen vizsgálják ki gyermekedet.
Forrás: nutriklub