Szakértő: dr. Szegedi Anna bőrgyógyász szakorvos
A szőrtelenítés évezredek óta bevett szokás, a mai világunkban pedig a testi ápoltság és higiénia egyik kulcsszereplőjeként tartjuk számon. A huszadik és huszonegyedik században számos új módszert fejlesztettek ki a nem kívánatos szőrszálak eltávolítására. Rövid összefoglalónkban áttekintést adunk a különböző módszerek előnyeiről és hátrányairól, illetve a terhesség és szoptatás alatt alkalmazható szőrtelenítési formákról.
Az átmeneti szőrtelenítés (depiláció)
Ez a legegyszerűbb és legolcsóbb forma, a bőrfelszín feletti szőrszálat távolítja el. Az átmeneti módszerek gyorsak, hatékonyak, fájdalommentesek, ám rövid ideig élvezhetjük az eredményt. A borotválás a szőrtelenítés egyik legegyszerűbb és legolcsóbb formája, amivel akár teljes testtájakat percek alatt simává varázsolhatunk, ráadásul úgy, hogy ez semmilyen fájdalommal nem jár. Hátránya, hogy néhány nap múlva – ahogy a szőrszál folytatja a növekedési folyamatát, és az apró, tüskés szőrszál ismét megjelenik – az egész folyamatot meg kell ismételni. Ezen kívül az arra érzékenyeknél szőrtüszőgyulladást okozhat. Ahhoz, hogy elkerüljük a gyulladás kialakulását, a megtisztított bőrfelületet a kezelés után is fertőtlenítsük le, illetve utókezeljük borotválkozás után használható nyugtató krémmel.
A kémiai depilálás után letörölhető a szőrszál a bőrről. A kémiai depilálás szintén gyors és fájdalommentes módszer. A tioglikolátot tartalmazó krém a hajszálakban található kénkötéseket bontja, aminek az eredményeként a szőr szinte gél állagúvá válik, és a behatási idő elteltével egyszerűen letörölhető a szőrszál a bőrről. A hatása általában 1-2 hétig tart. Hátránya, hogy a lebomló kén jellegzetesen kellemetlen szagú, aminek az elfedésére illatanyagokat, illetve egyéb adalékanyagokat adnak a krémhez, viszont ezek könnyen irritációt, helyi allergiás reakciót válthatnak ki.
A féltartós módszerek (epiláció)
A szőrszálakat gyökerestül távolítják el. A féltartós módszerek már enyhe fájdalommal és kellemetlenséggel járnak, és közepesen időigényesek, cserébe ritkábban, úgy 3-4 hetente kell ismételni őket, és a pénztárcánkat sem terhelik jelentősen. Lényegük, hogy a szőrszálakat gyökerestől távolítják el, emiatt a szőrszálnak teljes egészében újra kell képződnie, mielőtt ismét megjelenik a bőr felszínén, ezért tovább tart a bőr simasága. Hátránya, hogy az epiláció során a szőrszál kitépése fájhat, valamint az újonnan képződő szőrszál a bőr legfelső rétege (epidermisz) alá benőhet és ott gyulladást okozhat. A gyulladás maradványaként pedig világos vagy sötét foltok alakulhatnak ki.
A csipesszel érzékeny helyeken, elsősorban az arc területéről távolíthatunk el nem kívánatos szőrszálakat. Előnye, hogy a használata nem igényel képzettséget és a csipesz nem okoz allergiás reakciót, ezért a kémiai szerekre vagy a gyantára érzékenyek is nyugodtan alkalmazhatják. Továbbá azok számára is megfelelő választás lehet, akiknek az arcán barnásszürkés foltok észlelhetőek (melazma), hiszen a csipesszel történő szőrtelenítés nem okoz irritációt és gyulladást, így nem rontja tovább a melazmát.
Az epilátor gép feje sok kis csipeszből áll, amelyek a forgás során kinyílnak és becsukódnak, tehát gyorsan és sok szálat tudnak egyszerre eltávolítani. Az epilátor okozhat enyhe fájdalmat és helyi irritációt, ezért a kezelés végeztével hipoallergén nyugtató krémmel vagy oldattal javasolt kezelni a bőrt, hogy ne alakuljon ki szőrtüszőgyulladás.
A gyantával gyorsan és nagy testfelületeket tehetünk simává. A gyantázás során a szőrszálakat körülveszi a gyanta, ez az igen ragadós anyag, amit papírcsíkkal, vagy meleg gyanta esetén dermedés után gyors mozdulattal eltávolítunk a bőrről, így magával ragadja a szőrszálakat. Előnye, hogy gyorsan és nagy testfelületeket tehetünk simává. Hátránya, hogy a klasszikus gyanta kolofóniumot tartalmaz, amire többen allergiásak lehetnek, és a szintetikusan összeállított gyantákban is lehetnek olyan anyagok, amelyek allergiás reakciót válthatnak ki. Emellett az arcon, a bajusz és a szemöldök területén nem javasolt az alkalmazása. Szintén nem javasolt a gyanta használata azoknál, akiknek a bőre melazmára hajlamos, így különösen terhesség idején, vagy fogamzásgátló szedése mellett, hiszen ronthatja a bőr barnás-szürkés pigmentációját. A gyanta mellett fontos megemlíteni a cukorpasztát, ami hipoallergén, tehát ez lehet a gyantára érzékenyeknek egy megfelelő alternatíva.
A tartós szőrtelenítés
Lényege, hogy nagy energiájú fényhullám hatására a szőrszál elég. Miként lehetséges az, hogy csak a szőrszál ég el és a bőr többi része sértetlen marad? Erre a válasz a melanin. A melanin a hajban és a szőrben lévő barna színanyag, ami a fényt meghatározott hullámhosszon nagymértékben elnyeli. A szőrszálat körülvevő bőr világosabb, nem nyel el annyi fényt, ezért ott nem alakul ki égés. Könnyen beláthatjuk, hogy a legjobb eredményt a világos bőrű és sötét hajú embereken lehet elérni, míg a szőke, vagy ősz szőrzet esetében korlátozottak a lehetőségeink. A kezelés során nemcsak a hajhagyma, hanem a hajhagymát körülvevő gyökérhüvely is károsodik, emiatt lesz tartósabb az eredmény.
Fényenergiával történő szőrtelenítést lézerrel, IPL-lel (intense pulsed light) és SHR-rel (super hair removal) lehet végezni. Ezek a kezelések anyagilag megterhelőbbek. Fontos, hogy a kezelés előtt ne napozzunk vagy szoláriumozzunk, mert romlik a kezelés hatékonysága, valamint nem szedhetünk olyan gyógyszert, ami fényérzékenyít. Habár a fénykezelés tartós szőrtelenítő módszernek számít, általában néhány évente meg kell ismételni, mert a szőrszálak egy része újranő. Mindegyik módszer megbízható, de csak tapasztalt centrumokba menjünk, hiszen nem megfelelő beállítások esetén csúnya égési sérüléseket szerezhetünk! Ez a módszer elsősorban azoknak ajánlott, akiknek a féltartós módszerrel történő epilálás után a szőr benő, vagy rendszeresen gyulladás alakul ki.
Az egyetlen, az FDA (Amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal) által is tartós szőrtelenítésnek nyilvánított módszer az elektrolízis. Ez egy drágább, invazív (bőrfelszín alatti) kezelés, melynek során egy igen vékony steril tűt vezetnek be a hajhagyma mellé és ott elektromos impulzust adnak le. Ez egyéni érzékenységtől függően fájdalommal járhat, de hozzáértő kezekben tényleg tartós eredményt hoz. Az elektrolízist hajszíntől és szőrszíntől függetlenül lehet bárkin alkalmazni, mivel az elektromos áram végzi el a szőrtüsző elégetését, és nem a melaninon keresztül levezetett fényenergia.
Sajnos, az elektrolízisnek is lehetnek nem kívánt mellékhatásai, tehát fontos jól megválasztani a csapatot, amely végezni fogja, mivel sok múlik itt is a kezelő tapasztalatán és precizitásán. Szövődményként kialakulhat fertőzés, égési sérülés és hegképződés.
Terhesség és szoptatás alatt a szőrtelenítési módszerek között különös körültekintéssel kell válogatni. A tartós szőrtelenítési módszerek közül terheseken egyik készülékkel sem készült biztonságossági vizsgálat, ezért nem tudjuk, hogy okozhatnak-e kárt a magzatban, ezért alkalmazásuk nem javasolt.
A szoptatás alatti korlátozások elsősorban minket és a bőrünk szépségét védik. Ebben az időszakban az emlőké a főszerep, tehát vigyáznunk kell rájuk, hogy semmilyen sérülés ne zavarhassa meg a szoptatás nyugalmát. Amennyiben a terhesség hormonális hatására kialakult több szőr a mellbimbó körül, úgy azt óvatosan érdemes csak eltávolítanunk, kerülve a bőr kifejezett tépésével járó szőrtelenítést, például a gyantázást, hiszen a seb elfertőződésével mellgyulladás alakulhat ki.
Ugyancsak kerülendő a krémmel történő szőrtelenítés, hiszen a kenőcs maradéka irritálhatja a kicsi bőrét, illetve a kellemetlen szag is megzavarhatja őt. Célszerű óvatosan csipesszel kiszedni a zavaró szőrszálakat. A tartós szőrtelenítéssel mindenképpen érdemes megvárni a szoptatás végét.
A lézeres és az IPL-es szőrtelenítés akkor a leghatékonyabb, amikor nagy a kontraszt a bőr tónusa és a szőrszál színe között. A terhesség és a szoptatás időszakában a mellbimbók bebarnulása és a hason lévő barnás csík mellett fokozottá válhat a szeméremdomb és a hónalj bőrének pigmentációja is. Ebben az időszakban célszerű addig várni a tartós szőrtelenítéssel, ameddig a bőr tónusa visszanyeri az alapszínét. Ellenkező esetben égési sérülések keletkezhetnek a kezelés következtében, hiszen a bőrben ugyanaz a színanyag van, mint a szőrszálban, így nem csak a hajszálak, hanem a bőr is felveszi a magas energiájú fényt és megég. Alacsony impulzusú kezelés során pedig nem lesz elég hatékony a kezelés. A többi testtájon szoptatás alatt is nyugodtan lehet bármilyen szőrtelenítést végezni.
A cikk a HelloBaby! Magazin áprilisi számában jelent meg. Ha szeretnétek hasonlóan érdekes témákról olvasni, itt tudtok előfizetni az újságunkra.