A törpemalac cuki állat, állítólag még a kutyánál is okosabb, népszerűsége pedig egyre nő. Ez már abból is látszik, hogy még utcai üdítőital-reklámban is felbukkant, persze nem kifejlett, felnőtt példányként, hanem kölyökként. Vajon tényleg tartható házi kedvencként, akár kisgyermekek mellett is a lakásban? A Bene-Kis család nem mindennapi összetételű, hiszen egyik tagja, Pippo, egy malac. Az ő tapasztalataikról érdeklődtünk.
Bene-Kis Alexandra és Bene Zsolt négy évvel ezelőtt határozta el, hogy kapcsolatukat kibővítik egy kisállattal. Az emberek túlnyomó része házi kedvencnek kutyát vagy macskát választ, de gyakoriak még a különféle rágcsálók, nyuszik mellett a madarak is, sőt, aki nem akar évekre elköteleződni, annak az akvárium is szépen mutat a nappalijában.
Hogyan jutott eszetekbe, hogy éppen malacot tartsatok házi kedvencnek? Mert ugye Pippo nálatok nem egyszerű haszonállatként van tartva.
Hirtelen ötlet volt. Egyszer csak kitaláltuk, hogy szeretnénk egy törpemalacot. Mindketten odavoltunk a malacokért. Gyorsan találtunk is egy tenyésztőt, akinek éppen lefialt az egyik kocája. Nagyon barátságos tanyája volt, tele mindenféle állattal. Ott volt az anyuka is, aki körülbelül 30 kg lehetett. A tenyésztő azt mondta, hogy ez a kifejlett méretük, ennél nem nőnek nagyobbra. Szerelem volt első látásra a kis Pippo. Minden héten mentünk a tanyára meglátogatni őt. Annyira vártuk már, hogy elhozhassuk! Aztán 8 hetes korában végre elég idős lett az elválasztáshoz, és már nem kellett üres kézzel hazamennünk.
Hogyan alakultak az első hetek?
Ekkor még panelban laktunk, de tudtuk, hogy hamarosan kertes házba költözünk, ezért is vágtunk bele. Pippo hamar összebarátkozott velünk. Amikor csak tudott, odabújt hozzánk, befeküdt közénk és velünk aludt. Még a WC-re is követett minket, és ott mászkált a lábunk körül. A gumilabdájával nagyon szeretett játszani, görgetni a folyosón, nem volt egy problémás állat. Viszont a malacok nagyon okosak és szeretnek enni, így semmit sem hagyhattunk szabadon az ő magasságában. Ha ételt szimatolt, megszerezte. Kifigyelte, hogyan kell a szekrényeket, ajtókat kinyitni, és megtanulta. A jelenlegi kertes házunkban voltak már nagyobb csínytevései. Egyre nagyobbra nőtt, és nem állt meg harminc kilónál, ahogy a tenyésztő mondta. Most, négyévesen, körülbelül hatvan kilogramm lehet, mint később kiderült, ez a kifejlett mérete egy igazi törpemalacnak.
Milyen csínytevései voltak? Mire számíthat a mindennapokban egy leendő malactartó?
Sokáig ki-bejárása volt Pippónak a házba, mikor még az első lányunk, Bogi született. Talán azon a karácsonyon történt meg Pippo esete a tál Szamos Marcipán szaloncukorral. Ez is azt mutatja, hogy mennyire intelligensek. Kifigyelte, hogy az asztalon étel szokott lenni és persze meg is szerezte. A szájával lehúzta az asztalról a terítőt és vele az egész tál szaloncukrot. Felfalta mindet, utána alig tudott járni. Ettől kezdve állandóan lerángatta a terítőket az asztalról és rájuk feküdt, ha volt rajta neki valami finomság, ha nem. Úgyhogy inkább leszoktunk a terítőhasználatról. Beszereztünk neki néhány kutyáknak készült logikai játékot, amik egy összetett feladat megoldása esetén kiadják a jutalomfalatot. Nagyon gyorsan rájött a logikájára, aztán még gyorsabban arra, hogy akkor, ha a szájával hozzácsapkodja a betonhoz a játékot, kirepülnek belőle a falatok. Még annak a játéknak a megoldására is emlékszik, amelyikkel több, mint egy éve játszott.
Milyen Bogi és Pippo kapcsolata? Féltitek tőle Bogit?
Eddig még nem bántott Pippo senkit. Kiskorában, amikor még mobilis volt, elvittük magunkkal a Fressnapfba, és volt, hogy a játszótérre is elkísért minket. Egyik helyen sem volt semmi probléma. A játszótéren minden gyerek őt nyúzta, voltak legalább nyolcan. Simogatták, a farkát húzogatták, de Pippót egyáltalán nem zavarta, a gyerekeknek pedig nagy örömet okozott. A szülőknek is, hisz a legtöbben nem is tudják, hogy létezik törpemalac és lehet házi kedvencként tartani. Bogi is szereti simogatni, húzkodni a farkát, terelgetni őt, de azért most még inkább csak velünk együtt látogathatja intmeg őt a kertben.
Az interjú a HelloBaby! Magazin február-márciusi számában jelent meg. Ha szeretnétek hasonló érdekes témákat olvasni a gyermeknevelésről, itt tudtok előfizetni az újságunkra.