A kisbabák alvása sok szempontból különbözik a felnőttekétől: fele olyan rövidek az alvási ciklusaik, ezért sokkal könnyebben felébrednek. Számukra nem csupán egy kellemes többlet, ha ilyenkor átöleli őket egy szeretett személy, hanem alapvető biztonságérzetük záloga.
Szerző: HelloBaby magazin
Az első évben a legtöbb kisbaba esetében nem reális elvárás a nyolc-tíz óra megszakítás nélküli alvás. A mozgásfejlődés megindulása után az első szülinap magasságáig már a három-négy óra egybefüggő alvásidő is hatalmas ajándék. Összeállításunkban ahhoz találsz néhány támpontot, hogy ebben a meglehetősen kimerítő időszakban – a lehetőségekhez képest – mégis kipihenten ébredhessetek reggelente.
1. Szertartásos álomvarázslás
A merev, katonás napirend nagyon távol áll a csecsemők ösztönös működésétől, ezért a legtöbb család számára lényegesen több feszültséget és felesleges konfliktust hoz a bevezetése, mint amennyi könnyebbséget adhat a kiszámíthatóság. A másik véglet, amikor semmilyen állandó kerete nincs a napnak, nem kevésbé emészti föl a szülői energiákat. Érdemes tehát az első hetektől egy nagyjából fix esti menetrendet kidolgozni – amitől különleges napokon rugalmasan el is térhettek.
Ahogy a baba nő, a rutin részévé válhat a zenehallgatás, közös éneklés illetve az esti mese. A szertartás előtti egy órában már érdemes kerülni az élénk mozgással, zajongással járó játékokat, tevékenységeket.
2. Illatos álmok
Minél kisebb a baba, annál nagyobb óvatosság indokolt az aromaterápia terén. Szerencsére a nyugtató hatású levendulaolaj egyike azoknak az illóolajoknak, amelyeket csecsemőkortól használhatunk párologtatáshoz, aromafürdőnek, esetleg a masszírozáshoz használt növényi olajba csepegtetve. Mivel egyéni allergiás reakció bármelyik babánál előfordulhat, fontos, hogy először épp csak egy-két cseppel próbálkozzunk, és ha minden rendben, akkor se emeljünk ezen az adagon. Fontos: csak bevizsgált minőségű, száz százalékos illóolajat használjunk.
3. Egy kis édes félhomály
Sok baba jobban kedveli elalváshoz a tompa, pirosas-narancssárgás fényt, mint a teljes sötétséget. Ez az anyaméh melegségét és derengését idézheti fel bennük. Ha úgy alakul, hogy kénytelen vagy éjszaka pelust vagy az egész öltözéket cserélni, csak annyi fényt gyújts, amennyi feltétlenül szükséges. Ezzel szemben a nyári hónapokban a jó sötétítés sok értékes reggeli és délutáni alvásórához segíthet hozzá!
4. Mezítlábas trükk
A tudomány mai álláspontja szerint a bebugyolálás, illetve pólyálás minden változata fokozza a SIDS, azaz a hirtelen bölcsőhalál kockázatát. Az egymáshoz dörgölődző meztelen lábikók ugyanakkor nyugodtabbá tehetik a nagyobbacska csecsemők alvását. Ha szeretnéd ezt kihasználni és zokni nélkül, esetleg egy szál bodyban altatod a kisbabádat, ügyelj a megfelelő szoba hőmérsékletre. Ha egy ágyban alszotok, a ti testetek is melegíti őt. A nyári kánikulában akár egy szál pelusban is alhat a baba már pár napos korától. Összebújva mindannyian békésebben alhattok.
5. Az energiaminimum elve
A gyermeked bizonyos időszakokban a táplálás módjától függetlenül igényelni fogja a segítségeteket a visszaalváshoz. Szerencsés, ha ehhez nem kell minden egyes alkalommal külön szintre lépcsőznöd, még szerencsésebb, ha még az ágyból sem kell kikelned:
A mesterségesen táplált babákról való éjszakai gondoskodás a kezdetekben nagyon kimerítő, érdemes demokratikusan elosztani egymás között az éjjeli műszakokat. A kicsit idősebb tápszeres babák már nem igényelnek etetést minden ébredés alkalmával, vissza lehet őket altatni öleléssel, hátsimogatással, kis sustorgós duruzsolással a családi ágyban.
Napközben viszont kimondottan praktikus lehet, ha a baba bárhol, bármikor elalszik a hátadon vagy a babakocsiban a szabad levegőn.
6. Őrizd meg a nyugalmadat!
Amikor egy kisbaba jó sokszor felébred éjszaka, és mindannyiszor rád van szüksége, az akár már pár nap elteltével is nagyon kimerítő lehet. Érthető, ha kiborulsz, és mindenáron megoldást szeretnél találni – valószínűleg a legtöbb anya így érez ebben a helyzetben. A baj csak az, hogy a baba nem szándékosan ébred és sírdogál: vagy a fejlődésében érkezett el egy olyan időszak, ami sok nyugtalanságot hoz (gondolj csak bele, egy nap hányszor mondanak nemet egy mindenhova odamászó, mindent a szájába vevő kicsinek), vagy eleve zaklatott időszakban van, fogzás vagy betegség miatt. Sokkal nehezebb mindezt elviselni, ha ingerült és dühös vagy! A gyerek is érzi rajtad a feszültséget, haragot, ez pedig egyikőtöknek sem fog segíteni a gyors visszaalvásban. Akár egyfajta kötélhúzás is kialakulhat ebből: ő bírja tovább a sírást, vagy te az ellenállást?
7. Használj ki minden lehetőséget!
Ha éjszaka nem megy, akkor nappal! Dőlj le aludni a babával, ne a főzéssel foglalkozz, azt megcsinálhatod akkor is, ha ébren van. Ha megteheted, alakíts ki egy szobát úgy, hogy matracon a földre fekhess, körülötted veszélytelen játékokkal. Ha minden kötél szakad, csukd be jól az ajtót, ide lefekhetsz a babával, te pedig alhatsz egy keveset, amíg a baba játszik körülötted. Még az is megeshet, hogy ő is odafekszik melléd, és elalszik. A kicsik pontosan megérzik, mikor jutott el anya a határaihoz.
Alvás – Útmutató altatáshoz – Az alvással, altatással kapcsolatos összes sarkalatos kérdésre választ adunk