Ha valaki elkezdené terjeszteni, hogy a Balatonban él a Loch Ness-i szörny kistestvére, akkor azzal különösebb kárt nem okozna, legfeljebb fellendülne a környék turistaforgalma. Ha viszont kimondottan rossz tanácsokat fogadsz meg a szoptatással kapcsolatban, annak számos káros következménye lehet.
Szerző: W. Ungváry Renáta laktációs szaktanácsadó IBCLC
Vegyük csak sorra azokat, amik leggyakrabban hangzanak el!
1. Nem eheted!
Ha elkezd terjedni az a makacs tévhit, hogy a szoptató nő nem ehet se káposztát, se babot, se narancsot, epret, egyéb gyümölcsöt meg végképp nem, sőt vigyáznia kell a hagymával, fokhagymával és még a tejjel is, annak néhány hónapon belül súlyos vitaminhiány lesz a következménye, hiszen egyoldalú táplálkozással nem lesz miből feltöltenie raktárait. A következmény: pokoli fáradtság, gyengeség, egyre fokozódó ingerültség, hajhullás, egyik betegség a másik után. Épp ellenkezőleg: a szoptató nőnek különösen ügyelnie kell arra SAJÁT ÉRDEKÉBEN, hogy ne üres kalóriákkal tömje magát!
2. Gyengíti a csontjaidat!
Az anyát tönkreteszi a szoptatás, leszívja még a csontját is a gyerek – vonja le a következtetést a kívülálló, amikor meglátja a sápadt, karikás szemű, véletlenül épp beteg anyát, holott a problémák hátterében nem a szoptatás, hanem a vitaminokban, rostokban szegény táplálkozás áll.
A szoptatásra épp az ellenkezője igaz: a hosszú távú szoptatás igazolhatóan csökkenti a csontritkulás kockázatát.
És nem is ez az egyetlen hosszú távú egészségügyi előny, amit a szoptatás mintegy jutalmul az anyáknak ad.
3. Ne szoptasd annyit!
Ha sokat bukik, szoptasd ritkábban! – tanácsolják sokan, ám anélkül, hogy valaha bárki is igazolta volna, hogy a hosszabb szoptatási időközök csökkentenék a bukás gyakoriságát.
Ha innen közelítenénk meg a kérdést, valamivel kevesebb babánál merülne fel a refluxbetegség gyanúja.
4. Ha beteg vagy, nem szoptathatsz!
Tanácsolják nem is kevesen. Persze betegsége válogatja, de egy kezünkön megszámolhatjuk azokat a kórokat, amelyek valóban indokolják a szoptatás abbahagyását vagy legalább felfüggesztését. Ilyen példáéul a HIV-fertőzés, a humán T-sejtes leukémiavírus fertőzés, az aktív, kezeletlen tuberkulózis, vagy a közvetlenül a mellbimbón elhelyezkedő herpesz.
A hétköznapi fertőzések egyébként sem az anyatej közvetítésével terjednek, hanem legtöbbször cseppfertőzéssel.
5. Nem vehetsz be gyógyszert!
Szoptatás alatt nem lehet gyógyszert szedni – vélik sokan, és ezért még a fogászati kezeléseknél használatos fájdalomcsillapítót sem adják be az anyának, aki így inkább megvárja, amíg a foga teljesen tönkre megy, majd a szoptatás befejezése után műfogsort csináltat. Pedig épp az ellenkezője igaz! Egyáltalán nem megy át MINDEN a tejbe, amit az anya bevesz (mint ahogy az elfogyasztott ételek sem kerülnek egy az egyben az anyatejbe). A gyógyszer számos tulajdonsága határozza meg, hogy milyen mértékben és mennyi időre jelenik meg a tejben, és ebből mennyi az, ami ténylegesen hasznosul is a baba szervezetében.
A gyógyszer betegtájékoztatójában persze rutinszerűen az szerepel, hogy nem szedheti szoptató nő. Az Egyesült Államokban már csak akkor állíthat ilyet a gyártó, ha ezt konkrét adatokkal képes alátámasztani. Reméljük nálunk is rövidesen megszűnik az alaptalan (és káros) riogatás.
A témában ajánljuk még: