Gyakran előfordul, hogy az első baba sokáig várat magára, vagy hogy az első gyerek(ek) után hiába várnak a szülők a következő kicsire. Ennek lehetséges okairól kérdeztük Sevcsik M. Annát, az Élet.Érzés Egyesület alapítóját és Dr. Imre Ruben nőgyógyászt, a szervezet egyik szakértőjét.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Napjainkban rengetegféle orvosi ellátás elérhető. Miért fordulnak hozzátok a családok, milyen segítséget kaphatnak tőletek?
Sevcsik M. Anna: A Babagenetika Egyesülettel korábban elsősorban a genetikai vizsgálatokhoz kapcsolódóan nyújtottunk segítséget a családoknak. Az elmúlt évek során a hírünk szájról szájra terjedt, a közösségi médiában és a játszótereken anyukák ajánlottak egymásnak minket.
A hozzánk érkező kérdések, kérések alapján hamar rájöttünk, hogy bővíteni szükséges azt a tevékenységi kört, melyben támogatni tudjuk a családokat. Így az egyesület neve is megváltozott, és most már a családtervezéstől kezdve keresnek minket a legváltozatosabb témákkal, így azzal is, ha nem jön a vágyott várandósság.
Családokat említesz. Akkor tehát nem elsősorban nőknek segítetek?
S. M. A.: A gyermekvállalás jó esetben két ember közös ügye. Ha a próbálkozások ellenére nem érkezik a baba, gyakran csak a nőket vizsgálják ki, sokszor őket sem teljeskörűen, és nagyon gyorsan a mesterséges megtermékenyítés felé irányítják a pácienseket, ami testileg és lelkileg is megterhelő.
Mire számíthatnak azok, akik nálatok keresik a megoldást?
S. M. A.: Mi olyan centrumokba irányítjuk a hozzánk fordulókat, ahol egységes protokoll alapján nagyon alapos kivizsgálásra kerül sor.
A meddőségnek nemcsak testi, hanem lelki okai is lehetnek. Mi a tapasztalatod ezzel kapcsolatban?
S. M. A.: Bizony, a népességcsökkenés okainak csak egy része a fizikális problémák csoportja. Napjainkban jellemző, hogy a fiatalok nehezen találnak társat, a babavállalás ideje a tanulás és a munka miatt kitolódik, a stresszes életmód, a rendszertelen étkezés, az elégtelen alvás mellett az alkohol, a drog, a dohányzás is nehezítheti a teherbe esést. A naponta ránk zúduló negatív hírek a háborúkról, járványokról, illetve a tökéletes anyaságról szóló nyomasztó elvárások szintén nem kedveznek a gyermekvállalásnak.
Melyek a fő okai napjainkban annak, ha nem jön létre a kívánt várandósság?
Dr. Imre Ruben: A 35 év alatti pároknál 1 év próbálkozást javaslunk, 35 év felett azonban már fél év után érdemes specialistához fordulni. A kivizsgálások során az esetek 50%-ában a hölgyeknél, 50%-ában a férfiaknál, 20%-ában pedig mindkét félnél találunk problémát.
A nőknél először hormonrendszert célzó vizsgálatokat végzünk, majd az anatómiai részek ellenőrzésére, illetve cikluskövetésre kerül sor, a férfiaknál pedig spermavizsgálatra.
Ezekkel a vizsgálatokkal ki lehet szűrni a leggyakoribb okokat?
Dr. I. R.: Igen. Nagyon gyakori a hormonzavar, amely kihat a ciklusra is: a pajzsmirigyhez kapcsolódó vagy a női hormonok problémái esetén gyakran tapasztalunk cikluszavarokat. Ezeket azonban nemcsak hormonális gondok okozhatják, hanem a peteérés hiánya is. Ilyenkor látszólag minden rendben van, a menstruáció akár 28 naponta menetrendszerűen jelentkezik, a hormoneredmények megfelelőek, azonban mégsem történik meg a peteérés.
Ez néha a stresszes életmódra, a túlzásba vitt sportolásra vagy a szigorú diétákra vezethető vissza. Előfordulhat az is, hogy a teherbe esésnek fizikai akadálya van: a petefészek betegségei, a méh rendellenességei, vagy a megelőző terhességekkel, vetélésekkel kapcsolatos események miatt elzáródó petevezetékek mind-mind akadályozhatják a fogantatást. 35 év felett az triózis, a petefészek korai kimerülése és az életkorból adódó termékenységromlás is ronthatja az esélyeket.
A páciensek kb. 10%-ánál nem következik be spontán terhesség, őket az asszisztált reprodukció (IVF, lombikprogram) felé irányítjuk. Célunk, hogy minden várt kisbaba megszülethessen.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.