A közelmúltban történt, Makai Viktória ultrafutónő elleni támadás bizonyára sokunkban vetett fel nyugtalanító kérdéseket. Bárki áldozattá válhat? Megelőzhetőek a hasonló szörnyűségek? Érdemes önvédelmet tanulni, vagy csak a testi erő számít vészhelyzetben? Kovács Ildikó önvédelmi oktatóval beszélgettünk.
Mesekönyvekben, filmekben, rajzfilmekben régóta ott van már a törékenynek látszó, ám bárkivel pillanatok alatt könnyedén elbánó női főhős. Ám a gyakorlatban még nem ennyire magabiztosak, tudatosak a nők, ha az önvédelem, mint gyakorlati tudás kerül szóba. Kovács Ildikó önvédelmi oktató tíz éven keresztül látogatott különféle küzdősportedzéseket, mielőtt saját önvédelmi módszere oktatásába kezdett. Azokat a technikákat gyűjtötte össze, melyek gyorsan, könnyen, rövid idő alatt bárki számára elsajátíthatóak. Nagyobb súlyú, erősebb támadóval szemben hatékonyan alkalmazhatóak.
“Nem jut eszünkbe önvédelmet tanulni, nem szerepel a feladataink listáján. A sminktanfolyam, a nyelvtanfolyam igen, erre azonban ritkán gondolunk, mert otthon sem ezt láttuk, a szüleink sem tanulták. Sokan azért utasítják el az önvédelmi oktatást, mert úgy gondolják, támadás esetén csak a testi erőfölény számít. A mai szülőgeneráció sokkal tudatosabb, tájékozódnak többek között a kötődés fontosságáról, a hordozásról – ezek közé az alapismeretek közé szeretném becsempészni az önvédelem elsajátítását is. Engem sem hordozott az anyukám, de én imádtam hordozni, még edzéseket is tartottam úgy, hogy közben rajtam volt csatos hordozóban a lányom” – mesélte Kovács Ildikó, aki nyolc éve foglalkozik különböző korú gyerekek és nők oktatásával. Mivel úgy látta, a babával otthon töltött időszak ideális a tanulásra, edzésre, a baba-mama önvédelmi foglalkozás kezdettől fogva szerepel edzőtermének kínálatában.
Mikor érdemes, mikor lehet elkezdeni egy babás önvédelmi edzést, és mi a célja?
Akkor, amikor az anya már úgy érzi, hogy szeretne mozogni, akár hat héttel a szülés után is. A cél az, hogy jól érezzék magukat itt, és a babát is hozhassa, ne kelljen másra hagynia. A csoportok kis létszámúak, így lehetőség van a személyre szabott munkára. A babának persze nem muszáj a hordozóban az anyán lennie, ez csak egy lehetőség, de van játszósarok is, ahol a kicsik biztonságosan játszhatnak, amíg anyukájuk megtanulja az alapokat: ütések, rúgások, lökések elhárítását, a védekezést. Óriási a jelentősége a megfelelő mozdulatok begyakorlásának. Az ember azt tudja váratlan helyzetekben is ösztönszerűen alkalmazni, amit gyakran próbálgatott. Az edzéseken a hordozóban elöl van a baba, az egyik kéz a fejét védi, tartja, a másik kéz lesz az, amely a védekezésben aktívan és hatékonyan részt vesz.
Ezek szerint a közvélekedéssel ellentétben a testi erő nem is számít?
De, természetesen számít a testi erő is, ezért van sok állóképességet fejlesztő feladat az edzéseken. Ez például ahhoz is kell, hogy gyorsan és jól tudj felpattanni, ha a földre kerülsz. Azt viszont már kevesen tudják, hogy a helyes testképnek mekkora szerepe van a hatékony védekezésben. A nők többsége – bármilyen különösen hangzik is ez – nem tudja, milyen hosszú a keze és a lába. Vagyis nem jól méri fel, hogy az ütése, rúgása célba talál-e, megfelelő-e a távolság. A gyakorlás ezért folyik párokban, eszközökkel, például vastag párnával, állózsákkal.
Az ovis önvédelmi oktatás elég furcsán hangzik. Verekedni tanulnak itt a gyerekek?
Természetesen nem, az önvédelem nem verekedést jelent. De többnyire az oviban fordul elő először, hogy a gyerek agresszió áldozata lesz. Elveszik a babáját, megharapják, fejbe verik. Az ovis órámon játékos feladatokba, például kötélhúzásba, tolásba, feldobott babzsák elütésébe vannak belecsempészve az alapvető önvédelmi mozdulatok. Játékosan sajátíthatják el, hogy ha a földön fekszenek és valami rájuk nehezedik, hogyan lökjék le magukról. Az iskolás csoportba 12 éves korig lehet járni, itt már bonyolultabb technikák és szituációk is sorra kerülnek. A résztvevők felváltva kerülnek a támadó, az áldozat és a szemlélő szerepébe. Megtanulják, mit tehetnek, ha valaki elveszi a telefonjukat, ha hárman körbeveszik és lökdösni kezdik, hogyan háríthatja el az ütésre emelt kezet.
A teljes interjú a HelloBaby! magazin december-januári számában jelent meg. Ha szeretnétek hasonlóan érdekes tartalmakat olvasni, ide kattintva fizethettek elő az újságunkra.