A tavasz végi, nyári babák igazán szerencsés helyzetben vannak: az év legszebb, legkellemesebb részében kezdhetik az ismerkedést a világgal. De azért így is merülnek fel jócskán kérdések a levegőztetéssel, öltöztetéssel, napsütéssel, ideális lakás hőmérséklettel kapcsolatban.
Szerző: Sass Orsolya védőnő
Néhány alapvető szabályt betartva a csecsemők számára is gondtalan lesz ez az időszak, a lazább ruházat miatt többet érzékelhetnek környezetükből, a hűsítő fürdőket pedig ők is nagyon élvezik. A friss levegőn lenni már a kezdet kezdetén is fontos és egészséges.
Melege van vagy fázik?
A környezethez való alkalmazkodás az újszülöttek első nagy feladata.
Törekedjünk az egyenletes testhőmérséklet fenntartására, a túlmelegedést és a lehűlést is előzzük meg. A kicsi tarkójánál könnyen ellenőrizhető, hogy melege van-e. Ha izzad, könnyítsünk a ruházatán és keressünk hűvösebb helyet. Hiába gyönyörű az idő, az első héten még a szobában, nyitott ablaknál ismerkedjen a kicsi a légmozgással, hiszen ez teljesen új számára. Az első két hétben szeles időben ne legyen szabad levegőn.
Mennyire kell felöltöztetni?
A kis újszülöttek mindig egy réteggel több ruhát kapjanak, mint amiben mi jól érezzük magunkat, és tartósan ne legyenek kitéve közvetlen napfénynek. Jól szellőző, inkább több rétegű ruházattal készüljünk, ami könnyen le- és felvehető. Takarónak például tökéletes választás egy textilpelenka. Napellenzős kalap mindig legyen a gyermek fején, praktikus a megkötős változat.
Babakocsi, hordozókendő
A babakocsi palettából érdemes olyat választani, aminek átfordítható a tolókarja, így mindig árnyékban lesz a baba séta közben. A hordozókendő ideális választás a levegőzéshez. A sűrű szövésű kendő jobban ellenáll az UV sugárzásnak és biztos tartást ad. Vastagsága közepes legyen, mert a túl vékony anyagok bevághatnak a bőrbe.
Milyen fényvédelmet kapjon a baba?
Legjobb ha a bababőrét óvja a védőruha, kalapka, a napernyő, ha árnyékban van.
Amennyiben bekennénk a bőrét, a termékválaszték óriási. Hat hónapos korig inkább a 6-8 faktorral rendelkező természetes olajokat, vajakat ajánlom, mint a shea vaj és a kakaóvaj. Nagyobb csecsemőknél csak akkor használjunk más fényvédő krémet, ha strandra vagy szabad vízhez megy a család, ahol különösen erős a napsugárzás. Ekkor a kozmetikai termékek közül a mechanikai fényvédelemmel rendelkező, magasabb faktorszámú és nem „nano” készítmények részesítendők előnyben. (A nano jelző a fényvédő anyag részecskenagyságára vonatkozik.) Előbb mindig a saját kezünkre kenjük, és utána gyermek bőrére, hogy megakadályozzuk a permet belélegzését. Tűző napon, fürdőzéskor adjunk karimás kalapot a kicsikre! Zártabb fürdőruhát, pólót, inget is viselhetnek. Ha mégis napégés keletkezik, az ellátást bízzuk szakemberre.
Telefonos applikációkból vagy az Országos Meteorológiai Szolgálat UV-jelentéseiből napi szinten tájékozódhatunk az UV-sugárzás mértékéről és az esetleges riasztásokról. Magas sugárzás esetén 11 és 15 óra között inkább maradjunk a hűvös lakásban.
Mikor strandolhatunk együtt?
Termálvízbe nem, de strandra magunkkal vihetjük a csecsemőket, ha az első védőoltásokat már megkapták. Ha injekciót kapott, aznap ne menjen vízbe. Figyeljünk arra, hogy testhőmérsékletük gyorsan változik. Minél hidegebb a víz, annál kevesebb időt töltsenek benne egyszerre, fejüket pedig hűtsük vízpermettel. Gyorsan száradó anyagú, fürdőzéshez kialakított hordozókendőben is lehet pancsolni a babával, de vízben biztonságosabb mindig előre kötni, hogy orrát-száját szem előtt lehessen tartani.
Árt a légkondicionálás, vagy megkönnyebbülést hoz?
Az otthoni légkondicionáló berendezéseket úgy állítsuk be, hogy maximum tíz fok különbség legyen a kinti hőmérséklettől. Hazaérkezéskor legyen ideje a kicsinek hozzászokni a hőkülönbséghez, takargassuk be pár percig. Ügyeljünk ezeknek az eszközöknek az éves karbantartására, különben súlyos légúti fertőzéseket okozhatnak! A közintézményekben, bevásárlóközpontokban nem befolyásolhatjuk a hőmérséklet különbséget, ezért készüljünk plusz öltözékkel a csecsemőnek, újszülöttel pedig kerüljük el ezeket a helyeket – már csak a nagy tömeg miatt is.
Túlhevülési veszély az autóban
A mesterséges hideg mellett a túlzott felhevülés is veszélyforrás. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy tűző napon soha ne hagyjuk az autóban alvó gyermekünket, mert akár tíz perc is visszafordíthatatlan egészségkárosodást okozhat. Legyen árnyékoló az autóban, és a gyerekülést is takarjuk le a műszerfalvédőhöz hasonló anyaggal, amikor parkolunk. Különösen a biztonsági öv csatja melegedhet át tűzforróra!
Folytatás következik!
A témában ajánljuk még: