Munkám során sokszor találkoztam kétségbeesett anyukákkal, akik a csöpp gyerekük kezét szorongatva várakoztak fogászati kezelésre. Mi okozhatta a tejfogak rohamos romlását?
Szerző: Dr. Zeller Zsófia fogorvos, fogpótlástan és konzerváló fogászat szakorvosa
Szorongó anyuka és rémült kisgyermek… Ez a helyzet a másik oldalról nézve is meglehetősen kétségbeejtő. Egy ici-pici gyereket rávenni arra, hogy legalább rövid időre együttműködő legyen a fogorvosi székben, hihetetlen energiákat kíván mind az ellátó személyzet, mind a szülők részéről. De hogy is jutottunk ide?
Mitől szuvasodhat a tejfog?
Kezdjük az alapoktól. A fogszuvasodás a fogzománc baktérium okozta oldódása. Megszületéskor a száj mentes ezektől a baktériumoktól. A korai időszakban a családtagok nyálán és közösen használt tárgyakon keresztül adhatjuk át a fertőzést, ilyen értelemben “örökökíthetőek” a rossz fogak. Egy várandós anya azzal tehet a legtöbbet születendő gyermeke fogainak egészségéért, ha a saját fogazatát is igyekszik megfelelően ápolni, szükség esetén kezeltetni.
Számít, hogy mit lát otthon
A fogmosási szokások kialakításában jelentős szerepe van az utánzásnak. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha a baba látja a szüleit is rendszeresen fogat mosni. Amikor már képes fogni, az ő kezébe is adhatunk fogkefét. Amint az első fogacska megjelenik, érdemes elkezdeni a fogmosást. Ez még hosszú évekig a szülő feladata lesz, tehát nyugodtan választhat olyan eszközt, amivel biztonságosan tud dolgozni. Ez a gumisörtés ujjra húzhatótól kezdve a sima fogkefén át az elektromosig bármi lehet. A lényeg, hogy rágcsálni csak biztonságosan megfogható eszközt adjunk, és a fogkefe feje kicsi és mindig “super/ultra soft” legyen. Később tehetünk némi lenyelhető babafogkrémet is a sörtékre. Amíg a gyerek nem képes biztonságosan kiköpni a szájában lévő habot, addig kerüljük a fluortartalmú krémek használatát.
Ne a szénhidrátok uralkodjanak!
Ha már megtörtént a fertőzés, a bacik a táplálék szénhidrát tartalmából nyernek energiát a szaporodáshoz. Az élet első 6 hónapjában a kisbaba számára a legideálisabb táplálék az anyatej. Ennek hiányában tápszer mellett tökéletesen elegendő a tiszta víz. A cukros teák, gyümölcslevek itatása korai fogromláshoz vezethet.
A hozzátáplálás megkezdésével a helyes étkezési szokások kialakításával hatékonyan küzdhetünk a szuvasodás ellen. Ma még sokan a hagyományos savas-cukros gyümölcslevek, gyümölcspépek és magas finomított szénhidrát tartalmú főzelékek, tejpépek, babakeksz adásával kezdik meg a hozzátáplálást. Ezzel szemben a fogszuvasodás prevencióban jobb eredményeket mutató országokban a zöldségek és húsok, sajtok dominálnak az étrendben, lehetőleg megőrizve azok természetes ízét.
Szuvasodást okoz a szoptatás?
Sokszor felmerül, hogy az anyatej is károsíthatja a fogakat. Valójában nem találtak összefüggést a szoptatás és a tejfogak szuvasodása között. A szoptatott babák fogai gyakorlatilag nem, vagy alig érintkeznek a tejjel, mivel a mellbimbóból a tej rögtön a garatba jut, reflexes nyelést váltva ki. Az anyatejben lévő tejcukor lebontását a vékonybélben termelődő laktáz enzim végzi, így a szájüregben a szuvasodást okozó baktériumok számára nem szolgáltat elég táplálékot. Az anyatej tartalmaz laktoferrin enzimet is, ami a szuvasodást okozó baktériumok szaporodását gátolja. A női tej puffer enzimeinek köszönhetően a száj pH csökkenése is kisebb, mint más tejpótló folyadékok hatására. Összességében tehát a szoptatás több fronton sem kedvez a szuvasodás kialakulásának.
Folytatás következik!
A cikk a HelloBaby! Magazinban jelent meg.
Légy te is előfizetőnk!