A szabadban sétálás vagy játszás egészséges és szórakoztató, de van árnyoldala is. Ilyen például a rovarcsípés vagy egy testünkbe fúródott kullancs.
Tanácsért fordultunk Dr. Světlana Najmanovához, a Rakovník-i Masaryk kórház gyermekorvosához, hogy ilyenkor mi a teendő?
Gyógymód darázs, méh- és bögölycsípésre
A rovarcsípésnek általában nincs súlyosabb következménye, de nagyon kellemetlen és fájdalmas tud lenni. Legtöbbször bőrvörösödéssel, kisebb duzzanattal és viszketéssel jár.
Méhcsípés esetén körömmel vagy csipesszel óvatosan távolítsuk el a fullánkot. Az érintett bőrfelületet hűsítsük jeges borogatással, használhatunk folyóspúdert, viszketéscsillapító kenőcsöt vagy hűsítő gélt.
Hevesebb reakcióknál antihisztaminok alkalmazhatók – csepp, szirup vagy gyógyszer formájában. Ha nagyobb duzzanatok, légszomj, rosszullét, hányás, hasmenés, vérkeringési zavarok vagy eszméletvesztés lép fel, vigyük a gyereket orvoshoz vagy hívjunk mentőt. Azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, ha a csípésre a szájban vagy a torokban kerül sor – az orvos érkezéséig a gyerek szopogasson jégkockát.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
- A befúródott kullancsra soha ne csepegtessünk olajat vagy más folyadékot.
- Csipesszel vagy speciális, műanyag kullancskanállal húzzuk ki a kullancsot. Fontos, hogy a testét nem nyomjuk meg.
- Fogjuk meg a kullancsot a lehető legközelebb a bőrhöz, és enyhe húzómozdulat mellett mozgassuk ide-oda. A kullancs 2-3 percen belül elengedi a bőrt. A csípés helyét mindig fertőtlenítsük, ha lehet jódot tartalmazó fertőtlenítőszerrel, mivel a jódos szerek a bőr felső rétegeibe is beszívódnak és meggátolják a fertőzések terjedését.