A szülés utáni időszakban a legtöbb anyánál elérkezik az a nap, amikor a reggeli fésülködésnél döbbenten mered a fésűjére, hogy mennyi hajszál hullik ki egyszerre. Vajon mi állhat ennek a hátterében? A december-januári HelloBaby! Magazinban utánajártunk.
A legtöbb kismama a szó legszorosabb értelmében ragyog: telt az arca, fényes és dús a haja, szebb, mint valaha! És ez tényleg nem csak a látszat: a legtöbb várandósnál hormonális okokból szünetel annak a napi 50-100 hajszálnak az elveszítése, ami egy felnőtt nő esetében normálisnak számít, ezért dúsul fel a hajkorona. A jelenség magyarázata az emelkedett ösztrogénszintben rejlik, amely lassítja a hajhagymák természetes életciklusát. Viszont lényegesen ritkábban az ellenkezőjére is akad példa. A várandósság alatti, a normális háromszorosára is kiterjedő hajhullást a legtöbb szakember az első trimeszter okozta testi sokkhatással, stresszel hozza összefüggésbe – úgyszintén a hirtelen és jelentősen változó hormonértékeknek köszönhetően. Azoknál a kismamáknál tehát, akik fokozottan érzékenyek ezekre a hormoningadozásokra, már a terhesség alatt, vagy közvetlenül a szülés után is kialakulhat ez a kellemetlen állapot, melynek hatása körülbelül két hónap leforgása alatt válik látványossá. Szerencsére nem visszafordíthatatlan, körülbelül hat hónappal később rendszerint minden visszatér a régi kerékvágásba.
Szülés után
A jellegzetes, sokakat érintő hajhullás, amely lényegében a terhesség idején túl hosszan bent maradt hajszálak elvesztését jelenti a normális, napi veszteségen túl, rendszerint a szülés utáni negyedik hónapban éri el csúcspontját, és legkésőbb a baba első születésnapja környékén le is kell csengenie. Már két hónappal az erős hajhullás kezdete után feltűnhet, hogy milyen sok új hajszál növekedése indult meg.
Kíméld a hajadat!
Segítheted a hajhagymák egészséges működését, ha ügyelsz arra, hogy ne tépd erősen a hajszálakat fésűvel vagy kefével. Nem előnyös a szorosra gumizott lófarok vagy konty, ami miatt húzódhatnak a hajszálak. Célszerű kerülni a kedvezőtlen vegyi és hőhatásokat, például a festést és a különféle hajsütővasak használatát. Ha nem javul a helyzet, és az új hajszálak növekedése nem indul meg a szülés utáni második félévben, célszerű orvoshoz fordulni, mert a hajvesztés hátterében betegség állhat, leggyakrabban erős vas- és vitaminhiány, pajzsmirigy- betegség, gyulladás vagy autoimmun folyamat.
Cikkünk a HelloBaby! Magazin december-januári számában jelent meg. Ha szeretnétek hasonlóan hasznos írásokat olvasni, ide kattintva fizethettek elő a magazinra.