Kate Middleton hercegné bábákkal szülte gyermekeit, nem véletlenül kíván 2020-ra boldog, szakmailag sikeres, elismert évet a brit bábáknak és ápolóknak éppen ő.
A WHO 2020-at a bábák és ápolók évének nevezte ki (ahogy 2018-at a család évének). Vajon a magyar kormány ezt a tematikus évet is akkora lendülettel, büdzsével, PR kampánnyal fogja megtolni, mint a családbarátság eszméjét?
Bábakalács Születésház fordítása ->
“Kedves Bábák és Szülésznők!
2020-ban a világ figyelme a Bábák és Ápolók Nemzetközi Éve felé fordul, hogy elismerje és ünnepelje azt az áldozatos munkát, amit Önök nap mint nap végeznek mások életének jobbátétele érdekében. Önök ott vannak a legsebezhetőbb nők mellett, naponta szemtanúi az erőnek, a fájdalomnak és az elképzelhetetlen örömnek.
Az Önök munkája gyakran a színfalak mögött zajlik, a reflektorfénytől távol. Nem rég azonban abban a kiváltságos helyzetben voltam, hogy én is szemtanúja lehettem első kézből a munkájuk kis szeletének, amikor néhány napot a Kingston kórház szülészeti osztályán töltöttem. Bár nem ez volt az első találkozásom a bábák által nyújtott gondozással és kedvességgel országszerte, mégis ez adott nekem egy mélyebb betekintést annak a valódi hatásába, amit gyakorolnak azokra, akiken segítenek.
Az elmúlt néhány évben a munkám jelentős részét szenteltem a “korai éveknek” – a fejlődésnek azon legfontosabb periódusának a várandósság és az 5. életév között, amikor a gyerekek az élet szempontjából meghatározó alapokat építenek. Az Önök szerepe a fejlődés ezen kritikus időszakának a támogatásában, messze túlmutat egy baba sikeres születésének bonyolult feladatán.
Ugyanilyen fontos a leendő szülők és a friss szülők segítése és önbizalmuk építése. Hosszú út vezet a kezdetektől a szülők magabiztosságának kiépítéséhez, és egész életen át tartó hatása van a gyermekeik jövőbeni boldogságára.
A korai évek meghatározóbbak a jövőbeni egészségünk és boldogságunk szempontjából mint az életünk bármelyik másik szakasza.
Már megszületésünk előtt, anyánk érzelmi és fizikai egészsége közvetlenül hatással van a fejlődésünkre, és 5 éves korra a gyermekek agya eléri a felnőttkori méretük 90%-át. Ezért az Önök szerepe a kezdetek kezdeténél alapvető fontosságú.
A Kingston kórházban töltött idő alatt, bábákat kísérhettem a a házaknál végzett napi munkájukban és az emberek beengedtek az otthonaikba. Mélyen megérintett az a bizalom, amit az emberek belém helyeztek azzal, hogy megosztották velem a tapasztalataikat és nyíltan hangot adtak a félelmeiknek. Kórházi szülészeteken és gyermekágyas osztályokon is jártam. Mindegy milyen ellátási formában, folyamatosan megdöbbentett az az együttérzés, amit azok mutattak, akikkel az időt tölthettem és az a hihetetlenül etikus munkavégzés, amit az egész szakmájuk nevében demonstráltak. Nem csak az otthoni látogatások során, hanem fáradhatatlanul egész éjszaka is dolgozva, kísérve a legsebezhetőbb embereket.
A modern ápolás megalapítója, Florence Nightingale, akinek szintén 2020-ban ünnepeljük 200. születésnapját, egyszer azt mondta: “A sikerem annak köszönhetem, hogy sosem kerestem és sosem fogdatam el kifogásokat.” Ez az a mantra, amit újból és újból tapasztaltam minden találkozásunkkor. Önök nem várnak dícséretre vagy elismerésre, csak folytatják kitartóan csodálatos munkájukat és új életeket segítenek világra. Önök folyamatosan bebizonyítják, hogy miközben mesterien utralják a technikai eszközöket és a modern orvostudomány vívmányait, mégis néha sokkal többet jelent az emberi hozzáállásuk és a kedvességük egyszerű megnyilvánulásai.
Ezért amikor a jövő évre tekintek, először is szeretnék köszönetet mondani mindenért. Valódi kiváltság volt eddig is Önöktől tanulni és remélem, hogy a következő években és évtizedekben még többet találkozhatom Önökkel és tanulhatok Önöktől.
Catherine, Cambridge hercegnéje”
Forrás, eredeti cikk: https://www.royal.uk/open-letter-duchess-cambridge-midwives?fbclid=IwAR23F2-7kZvFCFhj7-ji_FT9uaNPV3ifkXUYD5Omx1uGJGIhZXS7ufY9swQ