Szoptatás vagy tápszerrel való táplálás
Segít és véd a szoptatás
A kisbabák számára az anyatejben találhatók a legértékesebb tápanyagok. Ezek a tápanyagok tökéletesen egyeznek a baba igényeivel, a fejlődés minden szakaszában. Az anyatejben található különleges cukor kedvező környezetet teremt az emésztőrendszerben található hasznos baktériumok számára. Ezek a baktériumok elősegítik az emésztést és az immunrendszer kialakulását.
A baba az első órákban beéri az előtejjel (kolosztrum) is
Nagy jelentősége van az előtejnek, ami szülés után az első órákban képződik. Ezt a sűrűbb, sárgás folyadékot, kolosztrumnak is hívják, és olyan fehérjét és sót tartalmaz, amire a kisbabának születése után a legnagyobb szüksége van. A második és harmadik napon kezd el az anyatej termelődni az emlőkben.
Mennyi anyatejet adjunk?
Egy teljesen egészséges baba nem igényel a 6. hónapig más folyadékot az anyatejen kívül. Ennek mennyisége a kisbabád igényétől függ. Egy átlagos egészséges csecsemő kb. 80-180 ml mennyiségű anyatejet fogyaszt alkalmanként, ez azonban számos tényezőtől függ, beleértve a növekedés gyorsaságát az egyes fejlődési szakaszokban.
Szoptatás: Figyelj a tápanyagokra
Az anyatejnek elegendő mennyiségű tápanyagot kell tartalmaznia, különösen azokra kell figyelni, amelyet szervezetünk nem raktároz el, mint a B vitamin, C vitamin, egyes ásványi anyagok és a fehérjék. Ezért édesanyaként az energiabevitelt növelned kell, de nem drasztikusan. A szoptató anyáknak körülbelül 1600 kj-al többet kell fogyasztani a normál értékekhez képest, ami megfelel nagyjából két joghurtnak.
A tápszer „másolja“ az anyatejet
Előfordul, hogy különböző okok miatt a szoptatás nem lehetséges, ezért a baba tápszert kap. Ma már olyan tápszerek találhatók a polcokon, ami a lehető legnagyobb mértékben tartalmazza a kisbabád számára fontos tápanyagot. A tápszereket három kategóriában találhatjuk meg a polcokon: fél éves korig adható tápszer, hat hónapos kor felett adható tápszer és 12 hónapos kor után adható tápszer.
Forrás: Hamanek