Télen egy kicsit minden más: hidegebb az időjárás, rövidebbek a nappalok, fűteni kell, egyik járvány követi a másikat, rátelepszik a szmog a városra. Vajon mivel jár mindez egy kisbaba számára? Mikor lehet sétálni vinni és hogyan, mit adjunk rá? Milyen meleg legyen a lakásban? Mi az, amire télen különösen figyelni kell?
Hőmérséklet otthon
Hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy azért, mert egy apró emberkével élünk egy fedél alatt, jóval melegebbre van szükség. De ez nincs így. 20-21 °C-nál többre általában nincs szükség. A túlfűtött szoba több problémát is okozhat. Aluszékonnyá válhat az újszülött, kevésbé ébred az éhségre, gyarapodása elmaradhat az ideálistól, túlmelegedhet. A hőmérséklet mellett a levegő páratartalma is fontos. Kisgyermekek mellett 60-70%-os páratartalom az ideális. Ez bizonyos fűtési formák mellett csak úgy valósítható meg, ha párásítót is használtok. Alacsony páratartalom mellett ugyanis a nyálkahártyák is kiszáradnak, fogékonyabbá válnak a fertőzésekre, a baba összességében sok folyadékot veszíthet a bőrén keresztül. A túl magas páratartalom sem jó, mivel az kedvez a poratkák és a gombák (penészgombák) elszaporodásának.
Levegőzés: mikortól, miben?
Az egyszerűnek tűnő kérdésre nem is olyan egyszerű a válasz. Ugyanis nem mindegy, hogy a plusz tíz fok jellemző éppen, vagy a csikorgó mínuszok. Ha feltételezzük, hogy télen jellemző hőmérsékleti viszonyok vannak, akkor két-három hetes korban már bátran mehettek vele sétálni. Ez persze nem jelenti azt, hogy addig egyáltalán nincs szükség levegőztetésre. Először csak vigyétek át a másik szobába a picit, míg alaposan kiszellőztetsz. Aztán jól felöltöztetve, betakargatva a csecsemőt abban a helyiségben is szellőztethetsz, ahol éppen van. A következő lépés, hogy néhány percet kinn töltesz vele. Végül pedig eljuthattok oda, hogy sétálhattok egy jót – ez az anyák lelkének is jót tesz a téli időszakban. Ha egy kisbaba hozzászokott már a levegőztetéshez, akkor -5 fokig 20-30 percet is kint lehettek vele, 0 és 5 fok között akár fél-egy óra is lehet ez az idő, ha pedig még melegebb van, akár órákat is tölthettek kint. Még aludni is lefektetheted szélvédett helyen, alaposan felöltöztetve, bebugyolálva. Ha mínusz öt fok alatt van a hőmérséklet, és erős szél fúj, jobb odabent maradni, vagy válaszd a hordozókendőt, ahol a tested tartja biztonságos melegségben a picit.
Hőmérséklettől függetlenül erős szélben, ködös időben, szmogos, füstös levegőben lehetőleg nem visszük ki a piciket. Mivel sokan fűtenek ismét fával, esetleg szénnel, ez azt jelenti, hogy kerülni érdemes azokat az időszakokat, amikor jellemzően „raknak a kályhára”. Ez általában a reggeli órákat, és délután, a munkaidő lejárta utáni időpontokat jelenti, ilyenkor a levegő különösen füstös lehet a városokban is. Az eső és a hó viszont egyébként tiszta időben nem feltétlenül akadálya a sétának, ha van esővédő a babakocsira, vagy ha hordozókendőben viszed magaddal a kicsit, és megfelelően vagy felöltözve, hiszen a te öltözéked a babát is védi.
Réteges öltözködés
A legjobb hőszigetelő nem maga a gyermekre adott ruha, hanem a rétegek közötti levegőréteg. A bőrrel érintkező ruhaneműk (body, rugdalózó, sapka, zokni) lehetőség szerint legyenek természetes alapanyagúak. Ezen felül még egy vagy két réteget adunk a babára attól függően, hogy milyen lesz a legkülső réteg, a levegőztető zsák, és mennyi a külső hőmérséklet. A esetek nagy részében inkább túlöltöztetni vagyunk hajlamosak a csecsemőket. Egyszerűen ellenőrizheted, hogy ebbe a hibába beleestél-e: ha a tarkója nyirkos, izzadt, akkor “túladagoltad” az öltözékét. Az sem utolsó szempont, hogy a kisbabák rendszerint utálják az öltöztetést, és izzadtra sírják magukat, mire kiértek a lakásból.
Séta babakocsival
Legyen a babakocsi aljában is puha takaró, esetleg báránybőr, ugyanis alulról is érkezik a hideg, így hiába kap felülről akár több réteget a pici, alulról bizony fázhat. Lényeges, hogy a baba kezét is védd kesztyűvel, mert nagyon könnyen lehűl. A baba orrát viszont ne takard el sállal, és a közhiedelemmel ellentétben a szájába sem kell cumit tenni a séta idejére (sem).
Gondolj a fertőzésveszélyre!
A téli időszakban, ha tehetitek, ne menjetek kisbabával bevásárló központokba, ahol ilyenkor a tömeg miatt igen nagy a fertőzésveszély. Zsúfolt tömegközlekedési eszközök helyett, ha csak lehet, válasszátok a sétát.
Látogató etikett
Csak egészséges látogatókat fogadjatok, és a félreértések, sértődések elkerülése végett tisztázzátok előre, mit értesz ez alatt: se náthás ne legyen, se épp “kilábaló félben az influenzából”, és ha köhög, inkább maradjon otthon a teljes gyógyulásig. Egy pici babának még ezek a hétköznapi, jelentéktelen betegségek is komoly gondot okozhatnak a légutak szűkössége miatt.
Autózás
Szintén nagy figyelmet igényel, ha autóval szállítjátok a babát. Odakint hideg van, az autóban pillanatok alatt meleg. Ez a hatalmas hőmérséklet változás nem tesz jót senkinek, a piciknek sem. Ezért célszerű olyan ruhákba öltöztetni, amelyek az autóban könnyen kibonthatóak, levehetőek. A gyerekülésbe célszerű overall nélkül bekötni, mert a kinyitott overallból könnyen kirepülhet a baba egy erőteljesebb fékezéskor. Takard be inkább a jól bekötött gyereket egy meleg takaróval, és ne fűtsd fel túlságosan az autót.
Hordozás télen
Rengeteg hordozóeszköz áll ma már a hordozni vágyók rendelkezésére, melyek többsége ortopédiailag megfelelő tartást biztosít, tehát térdhajlattól térdhajlatig támasztja a baba lábát, a gerincet pontról pontra támasztja, biztosítja a baba gerincének természetes, C alakú görbületét, fejecskéjét is megfelelően tartja. A testközeli hordozásban épp az a jó, hogy időjárástól függetlenül élhetsz a benne rejlő lehetőségekkel.
Már újszülött kortól is használhatsz jól megkötött hordozókendőt, sőt, kisbabák számára ez a legbiztonságosabb, egyenletes meleget adó kinti levegőztetési módszer!
Tippek a téli hordozáshoz:
– Egészen picike babát, akit súlya alapján még elöl is hordozhatsz (az elöl hordozás 5-7 kg-os súlyhatárig javasolt), körbeölelheted közös kabátban is, ami lehet saját, várandósság alatt hordott kabátod, vagy esetleg egy-két számmal nagyobb, uniszex kabát, amit akár pároddal közösen is használhattok. Ez különösen praktikus, ha apa is hordoz.
– Saját meglévő kabátod átalakíttathatod akár elöl-, akár elöl- és hátul hordozáshoz is. Ez egy metszést és plusz betét behelyezését jelenti. Kis kézügyességgel magad is próbálkozhatsz ezzel a megoldással.
– Száraz, hideg időben megfelelő választás lehet nagyobb méretű kardigán, hordozós pulóver, hordozós takaró, vastagabb poncsó.
– Sokszor kérdés, hogyan öltöztessük télen a babát, ha hordozzuk őt? Ha közös kabát alatt melegedtek, a te tested is melegíti őt, éppen ez a zseniális benne! Kis csecsemőknél elég az otthoni öltözéket vastagabb harisnyával, zoknival vagy lábszármelegítővel (babylegs) és sapkával kiegészíteni. Így az öltöztetéssel járó sírás is jó eséllyel elmarad! Nagyobbaknál, háti hordozásnál már jól jöhet a kesztyű és a sál is.
– A sapka kérdés is mindig aktuális télen: ha elölhordozós babád van, könnyebb rá feladni, ha pedig meleg helyre tértek be időközben, könnyebb levenni és újra rátenni. Háton hordozáshoz (is) be lehet vetni az úgynevezett űrhajós sapit, mely egyszerre sapka és sál, könnyebben a helyén marad. Bár a gyerkőcök remekül értenek ahhoz, hogyan szabaduljanak meg a sapkától! Praktikus kiegészítő lehet egy kis zsebtükör, melynek segítségével ellenőrizheted a hátadon hordozott baba sapkáját, alvását, de erre a célra az autók ablaka, vagy a kirakatüvegek is kiválóan megfelelnek. Ha ledobta vagy elcsúszott a sapi, nyugodtan megkérhetsz valakit, hogy segítsen visszarakni!
– Ha jegesek, csúszósak az utak, különösen ügyelned kell arra, hogy csizmád, bakancsod ne csússzon! Ez mindkettőtök szempontjából fontos, hatalmasat eshettek együtt! Szélsőséges időjárás esetén jobb otthon maradni!
Napfényhiány és D-vitamin
A tél éghajlatunkon napfényhiányt is jelent. Mivel a D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, így az októbertől márciusig tartó időszakban nem számíthatunk a megfelelő természetes D-vitamin ellátásra. Ezért semmiképp se feledkezz el a D-vitamin adagolásról sem a baba, se a magad esetében! A baba adagját a gyermekorvos fogja megállapítani. A cseppeket keverheted kiskanálnyi anyatejbe, de cseppentheted közvetlenül a baba szájába is. Várandósoknak és szoptató anyáknak a második magyar D-vitamin konszenzus ajánlása alapján napi 1500-2000 NE (nemzetközi egység) D-vitamin szedését ajánlják. A jó D-vitamin ellátottság a fertőzések elkerülése miatt is fontos!
Száraz bőr, ekcéma: ne vidd túlzásba a fürdetést!
Télen jellemzően szárazabb a kicsik bőre, a hideg is hamarabb kicsípi az arcukat. Lehetséges, hogy a napi fürdetés túl sok ebben az időszakban, jobb heti kétszer-háromszor sort keríteni rá. Olajozd be finoman a baba bőrét fürdetés előtt vagy utána, egy jó kis babamasszázzsal kombinálva! Fürdetéshez melegíts fel a fürdőszobát vagy azt a helyiséget, ahol fürdetsz, körülbelül 24 fokosra. Sétáláskor kend be az arcát vékonyan lanolinnal vagy sheavajjal. Kerüld az öblítőszerek használatát, mert további terhelést jelentenek a baba érzékeny bőrének.
A cikk a HelloBaby! Magazinban jelent meg. Ha szeretnétek hasonló cikkeket olvasni a gyermeknevelésről, itt tudtok előfizetni az újságunkra.