Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bő húsz éve bizonyítottan káros beavatkozásnak minősítette a rutinszerű gátmetszés, még mindig sok szülészorvos ragaszkodik hozzá.
Szakértő: Dr. Dékány Ágnes szülész-nőgyógyász; Károlyi Nati összeállítása
A férjöltés vajon városi legenda vagy húsbavágó valóság?
Az indokok között különösen abszurd érvként hat a “szexuális élet minőségének megóvása”. Az Egyesült Államokban ezt egyes orvosok odáig fokozták, hogy a seb összevarrása során plusz öltéseket is ejtenek a gáton – az indoklás szerint a partner behatolás alatti örömérzetét fokozandó. Ez a hírhedt “férjöltés”, amely olyan férfiaknak, akiknek kicsit szempont, hogy ne okozzanak fájdalmat, sok élvezetet nem okoz, kudarc élményeket, lelkifurdalást és tehetetlen elkeseredést annál inkább. Szerencse, hogy Magyarországon ez nem történhet meg… Vagy mégis?
“Véres anyaföldtől” a visszafoglalt nőiségig
Rita fogadott orvosa a nő tiltakozása ellenére végzett gátmetszést. Az érzéstelenítés nélkül végzett varrás közben a szülész azt mondta, azért tart ilyen sokáig, hogy Rita férjének jó legyen. Az édesanya a második várandósságáig “csak” lelki tüneteket tapasztalt:- “A szexualitás megélésével nem volt gond, a nőiségem viszont sérült. Úgy éreztem, mintha a “véres anyaföld” lennék, amin háború folyt a természet és az azt leuralni akaró orvos között” – fogalmaz. – “A második várandósság alatt, ahogy nőtt a baba, és nyomta a gátamat a súlya, úgy domborodott előre a heg, ami nagyon egyértelmű, vastag vonalban húzódott a jobb oldalon. A jobb lábamon a térdemtől a gátmetszés helyéig voltak visszeres tüneteim. A 37. hét körül megtapogatta a gátmetszés hegét a bába, és ledöbbent, mi történt itt. Azt mondta, ez nem fog tágulni, repedni fog.” Rita gátja csakugyan repedt, de szépen regenerálódott. Harmadszorra már ép gáttal, és gyógyult lélekkel sikerült megérkeznie az anyaságba.
A kontrollvesztéstől az önként vállalt elengedésig
Lea gyerekkori szexuális abúzus túlélőként rettegett a szüléssel járó kontrollvesztéstől, és feszítő gáttáji érzésektől. – “Ügyeletben indítottak a 41.hét végén. A fiatal rezidens orvosnő, és a szülésznő az utolsó percekig hitegettek, hogy hamarosan kapok EDÁt. Ám a folyamat egy ponton felgyorsult, és már nem volt idő beadni. Mikor ez nyilvánvalóvá vált, elvesztettem a lélekjelenlétemet, “kiszálltam a testemből”, csak a férjem beszámolójából tudom, hogy a doktornő végül felmászott mellém az ágyra és gyakorlatilag kinyomta belőlem a gyereket. Vágtak is, repedtem is, a rezidensnő egy órán keresztül “stoppolt””- idézi fel szülése történetét Lea. – “A 6 hetes kontrollon ott volt egy tapasztalt, alternatív szemléletéről híres orvos is. Csóválta a fejét, hümmögött, és kérdezte ki varrt, de mást nem fűzött hozzá az állapotomhoz. Este megpróbáltunk szeretkezni a férjemmel. Ekkor szembesültünk vele, hogy szűk másfél ujjnyi “bejárat” maradt, a férjemet pedig ennél jóval szélesebb pénisszel áldotta meg a természet.” Lea végül a gátplasztikát választotta, és bátor, kemény traumafeldolgozó munka után, végül mert vállalni még egy babát, immár egy dúla érzelmi támogatása mellett, önként lemondva az EDÁról, gátvédelemmel.
A türelem nyíló rózsát terem
Hédi gátvédelemre készült, az orvos az utolsó pillanatban változtatott addig támogatónak tűnő álláspontján. – “Bár kórházi körülményekhez képest egész sokat vártak a tolófájások megérkezésére, az én testem igényelt volna még egy kis türelmet” – kezdi történetét Hédi. – “Végül inger nélkül, erőből kellett kitoljam a kisbabámat. Középen vágtak, de mindkét oldal felé repedtem is. Szülés után türelmes előjátékot követően is rettenetesen fájt a behatolás. Akkoriban kapcsolatban voltam egy bábával a szüléstörténetem feldolgozása miatt. Ő megvizsgált, és megállapította: ez bizony férjöltés. Orvost váltottam. A holisztikus szemléletű doktornő egy aromaterápiás olajkeveréket ajánlott a hegszövet puhítására. Pár hónap kenegetéssel valóban megszűnt a probléma.”
A szülészorvos szemével
Dr. Dékány Ágnes, természetes szemléletű szülész-nőgyógyász úgy véli, a császármetszéshez hasonlóan gátmetszésnél is az elsőt kell a legjobban megfontolni, mert a további szülések kockázatait növelheti mindkét beavatkozás.
Folytatás következik!
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még: