Nagy kirándulók vagyunk, szeretünk a gyerekekkel vagy kettesben túrázni, erdőn-mezőn gyalogolni, van azonban egy másik műfaj, amiért családilag rajongunk: ez pedig a magyar kis- és nagyvárosok felfedezése. Azon kívül, hogy a gyerekek látókörét, hazánkról, történelmünkről szóló ismeretanyagát tágítjuk, van ám a városlátogatásoknak gyakorlati oka is. Azokban a hónapokban, amelyekben még a hideg miatt bajos lenne kisgyerekekkel egész álló nap a természetben lenni, inkább városlátogatásokat tervezünk, ha mehetnékünk támad – akár több naposra nyújtva a felfedezést. Egy városban mindig van hely és idő arra, hogy felengedjen a hangulat és az átfázott test, ha szükséges.
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya
Miért jó a városlátogatás műfaja a családnak?
-
Szülők és gyerekek közösen, kedvükre sétálhatnak hosszabban vagy rövidebben ismeretlen, felfedezésre váró belvárosokban.
-
A szülők történelem, irodalom, városismeret témában találhatnak ínyencségeket úgy, hogy együtt a család (mélyen elmerülni bennük azonban – ha kisgyerekekkel vagytok, még nem lehet).
-
A gyerekek számára kinyílik a világ: felfedezhetik tágabb környezetüket, lehetnek új kedvenc helyeik, más városokban.
-
Idegen környezetben másképp viselkednek a gyerkőcök is: ilyenkor komolyabb alkalmazkodásra, odafigyelésre van szükség. Ezáltal jobban megismerjük egymást.
-
A városlátogatás kisgyerekekkel aktív műfajnak számít, ne számítsunk sok pihenésre, láblógatásra, és akkor nem fogunk csalódni.
-
Cserébe rengeteg közös élménnyel, családi fotóval gazdagodhatunk!
Veszprém városa ideális kisgyerekes családok számára: a belváros kényelmesen bejárható gyalog, változatos képet nyújt, hiszen a táj dimbes-dombos, völgyekkel és patakkal tarkított, a Vár izgalmas történelmi múltba hív, ráadásul csodálatos kilátást biztosít a szép fotók készítéséhez. Az állatkert önmagában akár egész napos program lehet, oly gazdag a kínálata, hogy sem felnőtt, sem gyerek nem fog unatkozni a nyitás és a zárás közötti órákban!
1. séta: a Vár és környéke Belvárosi sétánk kiindulópontja legyen praktikusan az Óváros tér. Ez már csak azért is hasznos, mert itt található Veszprém város Tourinform irodája, ahol feltankolhatunk szórólapokkal, információkkal, valamint minden, a várost érintő kérdésünkre választ kaphatunk. Itt a sarkon, a Belvárosi Pékség finomságaiból összeválogathatjuk a család reggelijét vagy tízóraiját. Ha főétkezések idején járunk erre, akkor a téren, és a Vár felé vezető sétaútvonalon több, különböző árszínvonalú étterem, hangulatos bisztró közül választhatunk. Az Óváros tér szobraival, műemlékeivel, hangulatos beugróival meg-megállásra készteti a sétálót, tervezzünk így, ne rohanjunk át ezen a kedves, Városháza előtti széles köztéren.
Következő megállónk a közelben található, már messziről látható Tűztorony lehet, mely a város egyik jelképe. Ha szerencsénk van, és az időjárás is engedi, felmehetünk, hogy kitekintsünk a körerkély bámulatos, különleges panorámájára. Egészen kicsi gyerekekkel azonban gondoljuk át a felgyaloglást, inkább jöjjünk vissza pár év múlva: csigalépcső, korlát, magasság – lehet veszélyes is. Viszont ha jegyet váltottunk a toronyba, az érvényes lesz a Hősök Kapuja Látogatóközpont Tűztoronyról szóló kiállítására is, éljünk vele! Ha kombinált belépőt vásárolunk, még több élményben részesülhetünk, például különleges látványosság az „Élet a mínusz harmadikon” c. kiállítás a Várbörtönben. Mindezekről, az aktuális árakról és jegykombinációkról bővebben a www.hosok-kapuja.hu honlapon kapunk még részletesebb tájékoztatást.
Az interaktív Látogatóközpont teraszáról szintén csodás kilátás nyílik a városra! A Szentháromság tér előtt található Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központ sajnos csak májustól szeptemberig tart nyitva, ám ha ebben az időszakban érkezünk, ne hagyjuk ki a megtekintését! Az Érseki Palotával szemben található barokk épület számos titkot, érdekességet rejt, melyet az interaktív látványelemekkel tarkított kiállításon alaposan megszemlélhetünk. Barokk festményekben bővelkedő termek, korabeli műtárgyak, hallgatható zeneművek, virtuális utazás színesíti a bejárást, de a gyerekekre is gondoltak, akik bepillanthatnak egy hegedűkészítő mester munkájába, megismerkedhetnek az ostyasütés vagy a gyertyaöntés folyamatával, illetve finom gyógyteákat kóstolhatnak. Történelem iránt rajongó szülők számára említem meg, hogy az érsekség falához simuló Gizella-kápolna mindenképpen megéri a látogatást.
A középkori alapokra épült Szent Mihály Bazilikába még gyerekekkel is érdemes betérni néhány perc elcsendesedésre. A Vár utolsó látnivalójaként a híres királyszobrok mellől tekintsünk ki a várfalról. Itt elmesélhetjük a gyerekeknek, hogy miért Veszprém „a királynék városa”. (Mert mindig a veszprémi püspök koronázhatta a királynét, ő volt ugyanis a királyné kancellárja. Az utolsó magyar királyné, Zita fejére is az akkori veszprémi püspök helyezte a koronát 1916-ban.) Sétautunkat folytathatjuk a Szent Benedek-hegyi kereszt felé – ehhez visszafelé haladva, egy kis kerülővel meg kell keresnünk a Vár északi oldalában futó lépcsősor lejáratát a Szentháromság térnél. A kereszttől már jól látszik következő úti célunk: a Rézsűs Játszótér. Ide az Óváros tér felől, az Ostrom lépcsőn juthatunk le, de a Szent Benedek-hegyi kereszt felé vezető lépcsősorról is vezet egy leágazás az Úrkút utca felé – ez lesz a rövidebb út.
A második részt itt találjátok: https://hellobaby.hu/fedezzetek-fel-a-csaladdal-veszprem-varosat-2-resz/
A harmadik részt itt találjátok: https://hellobaby.hu/fedezzetek-fel-a-csaladdal-veszprem-varosat-3-resz/
Megjelent a HelloBaby! magazin február-márciusi számában
Légy te is előfizetőnk!