Manapság jellemzően kitolódott a gyermekvállalás időszaka. Emiatt minél előbb jöjjön is a kistestvér? Főleg az idősebb nők között léphetnek fel súlyos komplikációk, ha gyorsan követi egymást két terhesség.
Nem mindegy, hogy mikor szülünk először és mikor érkezik a kistestvér.
Kanadai kutatók azt vizsgálták, hogy mi a minimálisan elegendő idő két babavárás között. Laura Schummers, a kanadai British Columbia-i Egyetem kutatója szerint a baba és az anya számára is kockázatos, ha sűrűn követik egymást a terhességek.
“Különösen fontos az információ az idősebb nők számára, mivel ők hajlamosabbak kisebb szünetet tartani két várandósság között, gyakran tudatosan” – emelte ki a szakértő.
Másfél év szünet után már jóval kisebb a kockázat
A Jama Internal Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány elkészítéséhez több mint 123 ezer kanadai nő mintegy 148 ezer terhességének adatait elemezték. A szülésük után kevesebb mint hat hónap alatt ismét gyermeket váró, 35 év feletti váró nők 1,2 százaléka súlyos komplikációkat szenvedett, vagy bizonyos esetekben a szülés előtt, közben vagy nem sokkal utána meghalt. Egy legalább 18 hónapos szünet esetében a kockázat 0,5 százalékra csökken.
Fiatalabb kismamáknál más kockázat esélye nő
A fiatalabb, 20–34 év közötti nők esetében nincs ez a megnövekedett kockázat, de esetükben a túl hamar bekövetkező újabb terhesség során növekszik a koraszülés lehetősége.
A kutatás nem vizsgálta a komplikációk okait. A tanulmány szerint azok a nők, akik kevesebb mint fél éven belül ismét megfogantak, főként alacsonyabb jövedelműek lakta környezetből származtak, kevésbé törődtek a terhesgondozással, és hajlamosak voltak a várandósság alatti dohányzásra.
Forrás: MTI
Légy Te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában az alábbi cikkünk is érdekelhet még: