Manapság nem olyan könnyű belerázódni a szülői szerepbe, ráérezni a baba hullámhosszára. Sokan úgy kapjuk kézbe első szülött gyermekünket, hogy soha nem láttunk még közelről kisbabát.
Nem is tudom, hogyan fogjam meg, olyan törékeny! – hány és hány újdonsült anya érez így, amikor otthon először kellene megfürdetni, átöltöztetni kisbabáját. Ennél is nagyobb kihívást jelentenek azok az újszülöttek, akik valamilyen okból nehezebben érkeznek meg közénk: sokat sírnak, nehezen megnyugtathatók, keveset alusznak, könnyen felriadnak, ritkán látni őket ellazultnak és békésnek. Akár úgy érzed, hogy magadra ismertél ezekkel az érzésekkel, benyomásokkal kapcsolatban, akár olyan szerencsés vagy, hogy minden rendben van nálatok, és teljes az összhang a kisbabáddal, kipróbálhatod, majd mindennapjaitok szerves részévé teheted a babamasszázst.
Mi mindenre jó?
Talán a legfontosabb szempont az, hogy testkontaktust biztosít anya (vagy apa) és gyermeke között. Beszélgetni még nem nagyon lehet a kisbabával, hiszen válaszolni még csak a maga módján tud. Ám nagyon is igényli a kommunikáció legváltozatosabb csatornáit! Kiválóan érti például az illatok, az érintések és az ízek nyelvét. Az érintések pedig kiemelten fontosak számára. Ha szoptatsz, akkor bőségesen részesül testközelségben a kisbaba, és a testközeli hordozás is csodálatosan hatékonyan kielégíti ezt az elemi igényt. Ezt a kommunikációs csatornát gazdagíthatod a babamasszázs szertartásával. A mozdulataid, az odafordulásod azt mondják a babának:
Szeretlek! Jó hozzád érni, simogatni téged! Jó érzés látnom, hogy ez neked is kellemes, sőt, szórakoztató!
Az első hónapokban sok kisbabának jelentenek kellemetlenséget az emésztéssel járó testi folyamatok, a túltelítettség, a gázképződés, a székletürítés hevessége vagy nehézsége. Az ezzel összefüggő tüneteket szokás kólikának nevezni. A tapasztalatok szerint a megfelelő időpontban bevetett masszázs ezen a problémán is hatékonyan képes enyhíteni. A megfelelő mozdulatok segíthetik a bélgázok távozását, a bélműködést, és mivel általában a lazításhoz is hozzájárul a masszázs, segít megszüntetni a sírásba, fájdalomba való belefeszülést. A síró kisbabát dajkálni, megnyugtatni próbáló szülő maga is egyre nyugtalanabb, idegesebb lesz. Ez is tovább “hergeli” a babát, aki érzi, hogy nő körülötte a feszültség. A babamasszázs képes megszakítani ezt az ördögi kört. A magát tehetetlennek érző szülő kezébe eszközt, lehetőséget ad, a kisbabát pedig kizökkentheti beszűkült állapotából.
Ösztönösen, hagyományosan vagy professzionálisan
Próbálkozhatsz csak úgy, az ösztöneid és a kisbabád reakcióinak a megfigyelése alapján. Milyen mozdulatok, testhelyzetek esnek neki jól? Mi az, ami megnyugtatja? Hogyan reagál a simogatásra, az erősebb simításra, a határozottabb dörgölésre? Milyen hőmérsékleten szeret meztelenül elidőzni? Ha ezekre a kérdésekre már tudod a választ, valószínűleg sikerül magadtól is egy jó kis házi babamasszázst alkotni. Ami még fontos szempontnak tűnik: próbálj mindig hasonlóan ismétlődő szertartást kialakítani! Így a kisbaba idővel maga is megtanulja az érintések várható sorrendjét, és a kiszámíthatóság önmagában is megnyugtatóan fog hatni rá.
Ha inkább kitaposott ösvényen haladnál, próbáld ki a hagyományos, ayurvédikus indiai babamasszázst. Művelői állítják, hogy az így masszírozott kisbabák jóformán sosem sírnak. Ennek titka nyilván nem csak magában a masszázsban rejlik, hanem abban, ahogyan ez a módszer az anya-gyerek kapcsolatot gazdagítani tudja.
A babamasszírozásnak európai hagyományai is vannak, ennek megtanulására is van lehetőséged okleveles babamasszázs oktatók által szervezett babamasszázs tanfolyamokon, ahova gyermekeddel együtt látogathatsz el.
Mi kell hozzá?
• Nyugalom
• Jól megválasztott időpont
• Kellemes hőmérséklet
• Melegített masszázsolaj vagy könnyű hidratáló krém, testápoló: nagy melegben válaszd inkább a baba testápolót, hűvösebb hőmérsékleten az olajat. A bázisolajhoz keverhetsz pár csepp illóolajat is, például különösen alkalmas a rózsa olaj és a levendula olaj.
• Kezdetben jól jöhet egy rajzos vagy fényképes összefoglaló a mozdulatok, fogások sorrendjéről.
További információk:
• Frederick Leboyer: Shantala – Egy tradicionális módszer: gyermekmasszázs. Katalizátor kiadó
• Ha a hagyományos indiai babamasszázst szeretnéd megtanulni otthonodban: sangita-babamasszazs.hu
• Babamasszázs oktatás a szülők, családok számára, oktatók elérhetősége, valamint okleveles babamasszázs oktatók képzése a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Egyesület (IAIM) irányelvei és tematikája alapján: Magyar Gyermekmasszázs Egyesület
A cikk a HelloBaby! Magazinban jelent meg. Ha szeretnétek hasonlóan érdekes témákról olvasni, itt tudtok előfizetni az újságunkra.