Zólyomi Zsolt parfümőr szerint az illatok sokkal mélyebben és erőteljesebben hatnak ránk, mint azt egyáltalán elképzelnénk, vagy tudatosítanánk. Az ok merőben biológiai: a levegőben úszó kémiai jelek, mint az illatok, nagyon sok információt hordoznak, közvetítenek nekünk.
Az orrunk szaglóhámján keresztül az elménk pedig folyamatosan elemzi és értékeli ezt az információhalmazt. A szaglásunk ősidők óta olyan fontos döntésekben mutat utat, amelyekhez ráadásul nem mindig van túl sok időnk: vadászatkor a préda iránya, gyűjtögetéskor az élelem minősége, de akár a párválasztás és az aktuális fogamzóképesség érzékelése is létfontosságú szagi információk voltak valaha. Az emberi szaglás így ma is a nem tudatos agyterületekhez kötődik, és folyamatosan pásztázza a minket körülvevő világot, majd gyors döntéseket hoz, néha meg sem várva a kérdéssel a tudatos énünket. Mi csak csodálkozunk, miért lesz hirtelen olyan szimpatikus vagy éppen antipatikus egy bizonyos ember, és miért lesz vagy nem lesz baráti vagy szerelmi kapcsolat egy látszólag semlegesen induló találkozásból, amint esélyünk nyílik “alapos szagolgatásra alkalmas” közelségbe kerülünk az illetővel.
Ugyanis minden embernek egyéni testillata van, ami biometrikus azonosítóként működik. Talán nem is olyan könnyű elképzelni, de ez az illatunk az ujjlenyomatunkhoz vagy az íriszünk mintázatához hasonlóan tökéletesen beazonosít minket! Egyszerűbben fogalmazva, az illatunk annyira egyedi, hogy a kiskutyánk, de a közeli rokonaink, a szerelmünk, a jóbarátaink, vagy még esetleg az olyan jó orrú kollégáink is, akikkel sokszor találkozunk, vakon felismernek minket, pusztán a testillatunk alapján. Azt mindenki elhiszi és érti, hogy egy kiképzett nyomozókutya megtalál minket nagy tömegben is, ha egyszer is megszagoltatják vele egy hosszasabban hordott ruhadarabunkat. Ám a legtöbb édesanya is egy halomnyi ugyanolyan színű és méretű egyen-tornadressz közül behunyt szemmel, különösebb erőfeszítés nélkül is ki tudja választani a saját gyermeke trikóját. Ez azt jelenti, hogy mi a ruhánkon kívül még a saját illatunkba is állandóan “fel vagyunk öltözve”.
Az ember már évmilliók óta illatosítja magát és környezetét. Talán az lehet ennek az oka, hogy mi, emberek egyszerűen szeretünk szépek lenni, mi több, picikét mindig még szebbnek látszani, és ehhez bevetünk minden létező furmányos praktikát: a szép ruhákat, a hajviseletet, az ékszereket, a sminket, stb., sőt, modern korunkban akár a plasztikai sebész lézerkését is. Emellett ezekben a kis csalafinta szépítő trükkjeinkben, amióta világ a világ, nagyban segítenek bennünket a minket körülvevő finom illatok. Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot, ha elmondom, hogy az ideális az, ha ezek az illatok harmonizálnak egymással, nemkülönben a saját testillatunkkal. Ugyanis így jöhet létre egy olyan ellenállhatatlan illatkeverék, amely a hetedik mennyországba repít minket, aminek hatására van kedvünk reggel kikelni az ágyból, kimenni az ajtón, tetterősen elkezdeni a napunkat, vidáman végigcsinálni a feladatainkat, majd edzésre menni, találkozni a barátainkkal, megsétáltatni a kutyát, rendben tartani a házat és a családot, és végül álmosan vagy vágyódóan ágyba bújni mindazokkal, akiket szeretünk.
Mindehhez nagyon fontos, hogy ne csak úgy össze-vissza használjuk a rendelkezésünkre álló illatokat és illatos termékeket, hanem keressük meg a nekünk persze legjobban tetsző, ám ezen felül még össze is illő, egymáshoz passzoló illatkompozíciókat. Ugyanis, ha ilyeneket némi tudatos szaglászással megtalálunk, az nemcsak a mi orrunknak lesz végtelenül kellemes, hanem megsokszorozza a hatást, amit a finom illatkeverékkel mi magunk keltünk magunk körül. Sok ember nem is gondolja végig, hogy a rengeteg általa használt illatszer közötti harmóniára is igencsak érdemes odafigyelni. Gondoljunk bele, hogyha nagyon más illatvilágú a mosószerünk, az öblítőnk, aztán a kozmetikumaink és végül a parfümünk is, hiába finomak amúgy egyébként külön-külön egyenként, micsoda katyvaszt érezhet majd a végén az a valaki, aki a közelünkbe lép, esetleg intim közelségbe hajol. Körülbelül azt, mint a húsvéti locsolkodások estéjén a 100-féle különböző “pacsulikkal” agyonlocsolt hölgyek. Kétségbeesett menekülési vágyat. 🙂 Mégsem nagyon figyelünk arra oda, hogy egy bizonyos illatú mosószer után egy teljesen más illatcsaládba tartozó öblítő illata mennyire összezavarhatja azoknak a ruhadaraboknak az illatát, amiket aztán a bőrünkön vagy az ágyunkban használnánk, mint például egy csinos nyári ruhát, egy sport-felsőt vagy akár az ágyneműnket, de egy szexi hálóinget is.
A parfümőrök hosszú hónapok kísérletsorozatának folyamatában alakítják harmonikusra a készülő illatkompozíciókat. Több száz, több ezer kísérletben vizsgálják, hogy a létező, körülbelül 6000 alapanyagukból melyeket, és milyen komplex arányban vegyítsenek, cseppentsenek egymás mellé, a lehető legkellemesebb, elbájolóbb, bonyolult, de csodálatosan hatásos szépség megtalálásáig. Épp ugyanez a folyamat zajlik egy finom mosószerillat vagy öblítő harmóniájának megalkotásakor, mint egy parfüm illatának a kifejlesztésénél.
Szaglásszuk meg a Lenor különböző illatú textilápolószereit és öblítőit, a bűbájos tavaszi virágcsokor frissességű Spring Awakening, a frézia és jázmin gazdag virágcsokorillatával bódító Amethyst & Floral Bouquet és a mézzel és mimózával megbolondított, érzékien vaníliás Gold Orchid illatokat! Ha az orrunk már megtalálta a neki legkedvesebbet, akkor mi már nyugodtan hihetünk a Lenor csapatának és az illatokat megalkotó parfümőrnek, hiszen ők vették a fáradságot, hogy mint egy luxusparfüm összetevői esetén, ideálisan harmonizáló illatpárokba rendezzék ezeket a hatékony termékeket, hogy nekünk már ne is kelljen mással foglalkozni, csak annak eldöntésével, hogy milyen szépséges illat lebegjen körbe minket az otthonunkban, és milyen illatot viselnénk legszívesebben a bőrünket simogatva érintő, kedvenc ruháinkon.
Te is szeretnéd tudni melyik illat illik hozzád? Íme: a kvízből megtudhatod!