Zain Rajani, ez a torontói csöppség a világ első, egészséges újszülöttje, aki az új technikának, az augmentációs IVF-nek köszönhetően fogant.
Az eljárást az észak-amerikai kontinensen jelenleg kizárólag Kanadában, a torontói TCART Fertility Partners meddőségi központban alkalmazzák olyan negyven éven aluli nők esetében, akik a hagyományos lombik eljárásokkal egyáltalán nem tudtak teherbe esni, vagy ha létrejött is terhesség, az az embrió nem megfelelő fejlődése miatt megszakadt.
– Négy év sikertelen próbálkozás, számtalan időigényes eljárás, gyógyszer, kezelés állt már mögöttünk, amikor felhívtak a meddőségi központból, hogy ránk esett a választás egy új technika kipróbálásával kapcsolatban – meséli Natasha Rajani, az édesanya. – Azonnal hívtam a férjemet, és elújságoltam neki, hogy alighanem megnyertük a lottó ötöst, mert kitaláltak egy új eljárást, és minket választottak ki, hogy elsőként kipróbáljuk.
A pár a módszer megismerése után nem sokat tétovázott, és hasonlóan döntött nyolc másik pár is, akiknél ugyancsak mostanában várható a sikeres terhesség után a szülés.
Dr. Robert Casper, az intézet igazgatója elmondta, hogy az augmentációs IVF eljárásnak az anya fáradt, elöregedett petesejtjeinek reenergetizálása vagyis újraélesztése a lényege. Laparoszkópiás módszerrel kimetszik a petefészek külső részének egy darabkáját, amelyen úgynevezett prekurzor petesejtek, vagyis leendő petesejtek találhatók. Az ezekből kivont mitokondriumokat, vagyis a sejt energiatermelő alegységét ültetik be azután az anya petefészkéből származó, érett petesejtekbe, amelyek valósággal újraélednek, energialöketet kapnak az új sejtszervecskétől. Ez az energialöket pedig a jelek szerint elegendő ahhoz, hogy a megtermékenyített és osztódásnak indult petesejtet, az öt napos blasztocitát, végül sikeresen ültessék be az anya méhébe. A szakember abban nem biztos, hogy negyven éven felülieknél is működne-e a módszer – ehhez további kutatások szükségesek. Ebben más meddőségi szakemberek is egyetértenek vele, akik úgy vélekednek, ahhoz, hogy az eljárás hatékonyságáról bizonyságot szerezzünk, nagyobb esetszám szükséges. Annyi azonban bizonyos, hogy a Rajani házaspár számára már hatékony megoldásnak bizonyult!
Maga az eljárás nem teljesen új, a háromszülős lombikbébik kapcsán már hírt adtunk itt a HelloBaby!-ben hasonló módszerről, ám ott a mitokondrium donortól, idegen nőtől származott.