A babatervezés időszaka alatt rengeteg szó esik arról, hogyan tudjuk a nő testét, lelkét felkészíteni a várva várt, közelgő foganásra, hogyan működik a teste, termékenységi folyamata, ám ugyanekkora teret kellene kapnia a férfioldalnak is. Hiszen ez abszolút közös ügy, egyensúlyban kell tartani mindkét fél szerepét.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra kapcsolatanalitikus, dúla
Ha egy pár babát szeretne és szexuális együttlétek mellett egy éven keresztül nem jön létre a várandósság, akkor mindkét fél részére különböző vizsgálatokat javasolhat a szakorvos. Egészséges pár esetében a spontán foganás általában pár hónapon, fél éven belül létrejön. Természetesen számíthat az életkor, az életmód, számíthatnak a különböző fiziológiai és lelki tényezők, valamint a stresszfaktorok.
Optimális feltételek
A spermiumok számára a legideálisabb hőmérséklet: 35 °C. Ezen a hőmérsékleten termelődnek, ennél magasabb vagy alacsonyabb hőfok nem kedvező számukra. A heréből a mellékhere felé haladnak tovább az ondóvezetéken át, majd tárolódnak. Ejakuláció során távoznak, de addigra körülbelül a felük elpusztul. Az ejakulátumnak csupán az 1-5%-a spermium, a többi különböző mirigyek váladéka; ha minden rendben, akkor a spermiumok száma milliliterenként kb. 15-60 millió. Ám a termékenységhez nem elegendő a megfelelő mennyiség, az ondósejtek mozgékonysága is kiemelkedő fontosságú.
Milyen tényezők figyelembevételével, betartásával tehet sokat a férfi nemzőképességéért?
Javasolt a szoros öltözék kerülése (fehérnemű és nadrág esetén is), ajánlott kerülni a szaunát, a gőzfürdőt, a forró vizes kádban való hosszas ücsörgést, az autóban az ülésfűtést, a laptop ölben tartását. Sokat segíthet a vitaminokban és ásványi anyagokban dús táplálkozás, az alkoholfogyasztás mérséklése, a dohányzás és a kábítószerek mellőzése, az elegendő alvás, valamint a stressz lehető legnagyobb mértékű csökkentése.
Testi felkészülés
A mindennapok során sok szó esik a megfelelő mennyiségű, minőségű vitamin és ásványi anyag bevitelének fontosságáról. A termékenységnél ez kiemelt jelentőségű lehet. Férfiaknál (is) a nagyon fontos a D-vitamin, C -vitamin, E-vitamin, a B2-, B+, B6-, B12-vitaminok, a szelén, a cink, a folsav, a koenzim Q10 rendszeres pótlása. Mivel az alkoholbevitel rontja a spermiumok mennyiségét és minőségét, érdemes minimálisra csökkenteni a fogyasztását vagy teljesen elhagyni. Sokan úgy gondolják, hogy amikor a nő körülbelül a ciklusa közepén jár és a legtermékenyebbé válik, a minél gyakoribb szeretkezés növeli a foganás esélyeit. Ezzel szemben a kicsit ritkább együttlétek jobban támogathatják a kisbaba érkezését. Amennyiben esetleg szükség van az ondó vizsgálatára, a minta leadása előtt is 3-5 napos önmegtartóztatást javasolnak a szakemberek.
Kulcsfontosságú tényező lehet még a normál testsúly elérése, megtartása. Nemcsak ennek érdekében, de a rendszeres testmozgás szintén fontos elem. Úszás, biciklizés, jóga, intenzív séta stb., akár közösen a párunkkal: ez fizikai és lelki síkon egyaránt sokat adhat. Az egészséges táplálkozás sem elhanyagolható tényező. Ha teljes értékű gabonák, sovány húsok, sok zöldség, gyümölcs, magvak kerülnek az étrendbe túlzott zsírbevitel nélkül, az is nagyban hozzájárulhat a megfelelő fizikai működéshez.
Lelki tényezők
A lelki felkészülés, a ráhangolódás a pár mindkét tagjánál fontos. Ideális, ha a gyermekvállalás, a foganás folyamata nem valamiféle „projekt”, feladat, teljesítmény lesz, hanem a kölcsönös odafigyelés, gyengédség, szeretet kifejezése, az egymás felé fordulás mélyebb aktusa is. Persze, ha már több hónapja nem érkezik a várva várt kisbaba, akkor egyre nehezebb ellazulva, türelmesen várakozni, mégis érdemes befelé és egymásra fókuszálni, amennyire csak lehet, és őszintén megbeszélni az érzelmi kérdéseket. A negatívnak tituláltakat is, hiszen természetes, hogy a foganásra várás közben felmerülhetnek aggodalmak, félelmek, lehetnek stresszhelyzetek.
A férfi működését is befolyásolják az ő foganásának körülményei, hat rá magzati korának, születésének története, ahogy a gyermekkorában, nevelése során megtapasztalt élményei is, melyek apává válásának a küszöbén visszaköszönhetnek. Érdemes mindezeket feltérképezni, hogy minél kisimultabban és nyílt szívvel sikerüljön fogadni a kisbabát!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.