Idén augusztusban immár 27. alkalommal ünnepeljük meg a Szoptatás Világhetét . Az esemény koordinálását a World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) végzi. Ez a magánszemélyekből és szervezetekből álló nemzetközi szövetség minden évben kiválasztja az év témáját és jelmondatát, hogy újra és újra felhívja a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Összeállította:
Dr. Hegyi Eszter gyermekorvos,
Szoptatásért Magyar Egyesület
Miért is fontos a szoptatás?
Mert az anyatej ideális tápláléka a babának, összetétele pedig az igényeinek megfelelően változik. Mert a szoptatás nemcsak táplálás, hanem erősíti az anya-gyermek kötődést, segíti az elalvást, megnyugvást és biztonságot ad a gyermeknek, és ha kell, a fájdalmát is csillapítja. Ezenkívül jótékony hatással van mind az anya, mind a baba egészségére rövid és hosszú távon egyaránt. Nem kerül pénzbe és nem termel hulladékot, szemben a tápszerekkel. Emellett a szoptatás – ha befektetésként tekintünk rá – az egyik leghatékonyabb életmentő stratégia, ugyanis nemcsak egészségesebbé tesz, hanem összességében a társadalom és a gazdaság fejlődéséhez is hozzájárul.
Habár a szoptatás megkezdésének aránya a védőnői adatgyűjtés szerint Magyarországon viszonylag magas, a hat hónapos csecsemőknek alig több, mint 30%-a kizárólagosan szoptatott, az egyéveseknek pedig csak körülbelül 40 százaléka szopik vagy kap női tejet a hozzátáplálás mellett, noha az Egészségügyi Világszervezet kétéves korig vagy azon túl folytatott szoptatást ajánl.
A szoptatás csapatmunka
Noha a szoptatásban az édesanyák szerepe elsődleges, a férjek, partnerek, családok, munkahelyek és közösségek szoros támogatásával a szoptatás sikeresebbé válhat. Az idei kampány arra szólít fel mindannyiunkat, hogy olyan támogató környezetet hozzunk létre, amely segíti a szülőket szoptatási céljaik elérésében.
A támogató környezet kialakításához elengedhetetlen többek között a szülők és családok korszerű szoptatási ismeretekkel való ellátása, az egészségügyi szakemberek továbbképzése, a Babarát Kórház Program „újjáélesztése”, és minél több egészségügyi intézményben történő megvalósítása. Fontos, hogy a szülészetek mellett a csecsemő – és gyermekgyógyászati osztályokon is evidencia legyen a szoptatás támogatása.
A dolgozó vagy tanuló édesanyák támogatása is fontos!
A szoptatási arányok javulásához nélkülözhetetlen a munkába visszatérő édesanyák támogatása is. Ehhez többek között rugalmas munkaidő, könnyen elérhető gyermekfelügyelet, szoptatásra, fejésre alkalmas helyiségek létrehozása szükséges. Szoptatásra, fejésre és pelenkázásra is alkalmas baba-mama szobák kialakítására azonban nemcsak a munkahelyeken lenne szükség, hanem oktatási intézményekben, közintézményekben és a közterületeken is. Minél inkább jelen van egy társadalom mindennapjaiban és valamennyi színterén a szoptatás, annál biztosabb lábakon áll, annál természetesebbnek számít maga a szoptatás.
A reklámok se árthassanak
A szoptatás sikeréhez „Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingjének nemzetközi kódexének” betartása, tartalmának törvényi erőre emelkedése is nagymértékben hozzájárulna, hiszen fontos cél volna, hogy tápszert csak azok a babák kapjanak, akik valóban rászorulnak.
De vajon mit tehetünk mi a hétköznapokban a szoptatás sikeréért? Fontos, hogy ne elégedjünk meg évtizedekkel ezelőtt berögződött, mára már elavulttá vált tudásunkkal! Tájékozódjunk, informálódjunk a szoptatással kapcsolatban! Megtehetjük ezt pl. a Szoptatásért Magyar Egyesület és a La Leche Liga honlapjain és rendezvényein. Segítsük a környezetünkben élő kisgyermekes családokat, legyen szó akár főzésről, takarításról vagy bevásárlásról! Próbáljuk meg bevonni az édesapákat, amennyire csak lehet, a kisbabák körüli teendőkbe! Bíztassuk és támogassuk őket, hogy minél jobban részt vehessenek gyermekeik és családjuk életében! Csupán annyi is sokat jelenthet, ha a nyilvánosan szoptató édesanyát egy kedves mosollyal bátorítjuk.
Bővebb információ:
worldbreastfeedingweek.org
szoptatasert.hu