Még ma is él az a tévhit az anyák fejében, miszerint nem szabad a csecsemőt elkényeztetni! Peidig a csecsemőt nem lehet elkényeztetni! Valójában két dolgot tehetünk vele: vagy kiszámíthatatlanságban, félelemben tartjuk, és nem felelünk az igényeire, vagy biztonságot és kiszámíthatóságot nyújtunk a számára!
A téves nézet szerint szigorúan a kiságyban kell tartani a kisbabákat, és csak etetéskor szabad onnan kivenni őket. “Ha sír, akkor hagyjuk sírni, nem lesz tőle semmi baja!”- mondják nagyanyáink. Ennek az irányzatnak a követői szerint a baba csak így tanul rendet és fegyelmet.
A pszichológiai tapasztalatok azonban mindennek az ellenkezőjét bizonyítják!
“A világ, amelybe a gyermek beleszületik, tele van ismeretlen és nyugtalanító ingerekkel, és a diszharmónia, mely ennek következtében a gyermekben keletkezik, kizárólag az anya testi közelségével csökkenthető. Pszichológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy a gyermek, akit csecsemőkorában sokat tartottak ölben, illetve mindig felvették, amikor kéredzkedett, hároméves korában nem csak kevesebbet igényli, hogy a szülő karjaiban legyen, de kreatívabb, ötletesebb kezdeményezőbb is társainál. Ennek az a magyarázata, hogy a kreativitás az értelmi képesség mellett egyfajta bátorság, önbizalom jelenlétét teszi szükségessé, és az ölben tartott gyerekek születésüktől azt tanulják, hogy a világ biztonságos hely, a környezet bármikor „megszólítható”, és onnan mindig megfelelő és megnyugtató válasz érkezik.” – mondja Dr. Ranschburg Jenő
“A hordozókendő nagyszerű eszköz annak a célnak a biztosítására, hogy az anya és gyermeke testi kontaktusa minél tartósabban és minél kényelmesebben valósuljon meg. A baba akár fekve, akár a magzati helyzetet utánzó gömbölyű pózban, akár függőlegesen helyezkedik el a kendőben, mindig kényelemben és mindig biztonságban érzi magát. Az anya jön-megy, tevékenykedik, a baba pedig – akár anyja hasán, akár a csípőjén vagy a hátán – együtt mozog vele. A gyermek érzi anyja testének melegét, szervezetében pedig működésbe lépnek a szeretet-hormonok (az opiátok), melyeknek hatására elárasztja a nyugalom és a harmónia érzése. Nem sír, nem szorong, hanem éppen ellenkezőleg: növekvő önbizalommal és növekvő kíváncsisággal fordul a világ felé, melyben élnie adatott.”- folytatja a pszichológus
A hordozókendő használatát szeretettel ajánlom minden édesanyának, hogy gyermekeink minél inkább biztonságban növekedhessenek!
Forrás: Dr. Ranschburg Jenő ajánlása babahordozókhoz