Nem is gondolnád, milyen sok mindentől függ a gyermekünk beszédfejlődése. Íme, 5 tipp, amit te is megtehetsz érte!
1. Beszélj hozzá!
Lehet, hogy ez elsőre furán hangzik, de első naptól kezdve fontos, hogy beszéljünk a babánkhoz. Attól, még hogy nem feltétlenül érti, amit hall, érzékeli a hangot! Mondjuk el neki minden tevékenység előtt, hogy most mit fogunk csinálni, énekeljünk, mondókázzunk.
2. Amikor beszélsz, azt ne gügyögve, pöszén tedd!
A gyerekeknek nincs arra szüksége, hogy gügyögjenek nekik a felnőttek! Értelmes módon beszélj hozzá, hogy ő is megtanulhassa, hogyan kell szépen és jól ejteni a hangokat, hangalakokat.
3. Olvass neki mesét!
Már 8-10 hónapos gyerekeknek is érdemes mesét olvasni. Vedd az öledbe, nézegessétek meg a képeket. Később rövid mondatokat fel is olvashatsz neki a képeskönyvből. Bár kezdetben még nem a tartalom a lényeg számukra, hanem a közös időtöltés.
A gyerekek szókincse azonban határozottan gyarapodik a mesék szókészletéből.
4. Hallgasd végig!
Figyelj rá! Így nem veszed el a kedvét a próbálkozástól Kb. 2 éves korban elindul a beszéd.
Ekkor a gyerekek sok esetben még nehezen fejezik ki magukat, keresik a szavakat. Legyünk türelmesek! Ha nem egészen értjük, mit is szeretne velünk közölni, tisztázó kérdéssekkel segítsünk neki kifejezni magát. pl: „Jól értem, hogy a sárga poharadban kéred a tejet?”
5. A „mi ez”, „miért” kérdéseket válaszold meg!
Nagyon fontos és nagyon jó, ha egy gyerek kérdez! Tartsa csak meg ezt a szokását! Tény, hogy igénybe veszi az embert, amikor a századik miért kérdést teszi fel neki a gyerek, de próbáljuk a saját szintjén megválaszolni ezeket a kérdéseket. Ő ugyanis így tanulja meg, hogy mi micsoda, és így tanulja meg a dolgok közötti összefüggéseket. Nem utolsósorban azt is megtanulja, hogy kérdezhet és az fontos! Ha már nagyon nem bírod tovább a „miért”-eket, kérdezz vissza nyugodtan: “Te mit gondolsz? Szerinted miért?”
A témában ajánljuk még: