A terhességi hormonok hatására nő az inzulinszükséglet, azonban a kismamák körülbelül öt-hét százalékánál a hasnyálmirigy nem tud lépést tartani ezzel, és terhességi cukorbetegség (GDM) alakul ki.
Szerzők: Tibay Rózsa dietetikus és Boros Patrícia dietetikus
Folytatás
Szakértőink konkrét segítséget adnak a 160 grammos szénhidrát diéta kivitelezéséhez.
Példa: zsemlét szeretnél enni, ami 50 gr-os és 100 grammnyi mennyiség 54 gr CH-t tartalmaz. 54/100= 0,54 gr CH van 1 gramm zsemlében
5*0,54=27 gr CH van 1 db 50 grammos „példa” zsemlében
„Trükk” a köretekhez
Kimérünk barnarizsből 100 grammot nyersen, tudjuk, hogy abban mennyi a CH. Megfőzzük, és amikor kész, kinevezünk egy kanalat mércének, azzal átmerjük egy másik edénybe a kész barna rizst, tésztát, stb.
Példa: Ha a 100 gr barna rizs 20 kanálnyi lesz készen.
A 100 gr barna rizs CH tartalma 81,3 gramm.
Akkor 1 kanál barna rizs 81,3:20=4,06 gramm CH, tehát tálaláskor már tudni fogjuk, hogy az étkezés CH keretéhez mérten hány kanál rizst ehetsz meg.
Példa egy napi étrendre
Reggeli 30 gr ch tk kenyér, vaj, sonka, sajt, uborka gyümölcs tea
Tízórai 20 gr ch görög joghurt gullón Teljes kiőrlésű cukormentes keksz
Ebéd 50 gr ch mustáros sült csirkecomb, bulgurral és párolt brokkolival
Uzsonna 20 gr ch alma, korpovit keksz
Vacsora 40 gr ch saslik csirkemellel, gombával és balzsamecetes jégsaláta
Pótvacsora (ha kell) 10 gr ch, de akkor a vacsora ennyivel kevesebb ( csak 3 nyárs nem 4 ebből)
Így pótolhatod a cukrot, az édes ízt
Használhatsz természetes édesítőket, mint az eritrit(ol), inulin, maltit(ol), stevia (címkéken így is előfordul: szteviol glikozidok), xilit(ol) (más néven: nyírfacukor) A természetes édesítőszerek közül nem számolandó a szénhidrát tartalom az eritrit, stevia, Diawellness esetében. Részben számolandó a xilit (más néven xilitol, nyírfacukor) 60 százalékkal. Az összes többi édesítő mind számolandó.
Mesterséges édesítőszerekkel: Aceszulfám-K, aszpartám, izomalt, nátrium-ciklamát, szacharin (más néven: nátrium-szacharinát),zukralóz A mesterséges édesítőszereknek nincs szénhidrát- és energiatartalmuk. A boltokban kaphatók folyadék vagy tabletta formában, pl.: süssina, polysett, canderel (Vigyázat, a canderelnek VAN CH-tartalma!).
Azokkal, melyek hő hatására bomlanak, utólag kell édesíteni, mert főzéskor mellékízt adnak, ilyen például a szacharin, vagy elvesztik erejüket (például Canderel). Hő hatására nem bomlót bármelyik szakaszban hozzá lehet adni az ételhez (Süssina).
Néhány ötlet a hétköznapokhoz
Csomagolt termékek esetén a csomagoláson feltüntetett értékeket vedd figyelembe. A már ismert, bevált termékek összetételét is érdemes időnként ellenőrizni, mert változhat. Az összetevők a felsorolásban mennyiségük szerint csökkenő sorrendben szerepelnek.
Ha nem találsz konkrét adatot, akkor a gyártó honlapján is érdemes körülnézni, esetleg tőlük közvetlenül adatot kérni, ezek a leghitelesebb források.
A gyors szénhidrátokat esetenként cserélheted lassúra, fordítva viszont nem szabad!
Olyan pékárut, húskészítményt, aminek az összetétele nem ismert, ne vegyél meg! Hozzáadott cukrot tartalmazó termékeket szintén nem javasolt enni – ahogy az a kerülendő ételek felsorolásában is szerepel. Vedd figyelembe, hogy gyümölcsöknél a különböző fajták szénhidrát tartalmában nagy eltérések lehetnek! (pl Golden alma 13,6 gr CH, vadalma 20 gr CH, cukoralma 23,6 gr CH)
Reggelinél a paradicsom, a sárga és piros színű paprika sokaknál gondot okoz. A reggeli kávét tej helyett legfeljebb vizezett tejszínnel, de ne főzőtejszínnel idd, mert annak alacsony a zsírtartalma. Reggel csak a számolós tejtermék a tilos, viszont sajt, tejföl (túlsúly esetén 2 evőkanál felett számolós), túró (100 gramm felett számolós) fogyasztható.
A reggeli és az utóvacsora nem tartalmazhat gyors felszívódású szénhidrátot, így ilyenkor nem ehetsz gyümölcsöt. A tízórai fele, az ebéd és a vacsora szénhidráttartalmának egyharmada lehet gyors felszívódású, ezért ezekbe az étkezésekbe beilleszthetsz egy kevés gyümölcsöt, az uzsonnád pedig akár teljes egészében állhat gyümölcsből. Korpovit keksz és a Gullón kekszek közül a cukormentes, teljes kiőrlésű liszttel készült kekszek fogyaszthatók kisétkezésre, ezek lassú felszívódásúak.
Mit változtat mindezen a sport és a szoptatás?
Fontos tudnivaló, hogy GDM esetén a diétát szülés után is célszerű folytatni. A tejbelövellésben fontos szerepet játszik az inzulin is. Figyelni kell a szoptatás alatt megnövekvő szénhidrátszükségletre, szoptatás idején minimum 200-220 gramm szénhidrát fogyasztását javasolják naponta – valószínűleg kívánod is ezt a mennyiséget.
Ilyenkor általában az alapanyagokra és az elosztásukra érdemes elsősorban figyelni, ésszerű keretek között nem kell mérni, illetve kisbaba mellett az időpontok is hozzávetőlegesek.
A lényeg a rendszeres táplálkozás, a minőségi alapanyagok, és hogy ne éhezz!
Szülés után hat héttel javasolt egy kontroll-terhelés elvégzése, aztán a későbbiekben elég évi egy ellenőrzés.
Cikkünk első részét itt olvashatod: