Kezdjünk néhány olyan könyvvel, amelyek segítenek megérteni a kicsinek, mi is történik vele, amikor dühös, szomorú, vagy vidám és hogy bizony másoknál is elszakadhat a cérna. A problémát, amiről beszélni tudunk, könnyebben meg is tudjuk oldani.
1. Regina Schwarcz: Ha mérgesek az állatkölykök (Scolar, 2017)
Bájos illusztrációkkal ellátott lapozó a legkisebbeknek a mérgelődő és hisztiző állatkákról, Tóth Krisztina magyarításában. A kedves rajzok és a ritmikus, mondókaszerű versek miatt akár már egyéves kortól is örömmel nézegethető, mesélhető.
“Mit tegyünk, ha jön a hiszti?
Egy állatkölyök is dühönghet,
párnába bokszol vagy rohangál,
de ha anyja öleli őt meg,
meleg karjában mérge elszáll.”
2. Doris Rübel: Örülök, félek, haragszom (Scolar, 2012)
A Ravensburger gyermekkönyvsorozatának e kötete az alapérzelmekkel ismerteti meg az apróságokat. A könyvet lapozgatva elgondolkodhatnak azon, minek örülnek, mitől félnek, miért lesznek mérgesek vagy szomorúak. Megtudhatják, hogyan ismerhetik fel ezeket az érzéseket magukon és másokon. Megérthetik, mi történik, amikor sírnak vagy veszekednek.
Ismerjük meg a világot, lépésről lépésre – együtt, minden nap. A Mit? Miért? Hogyan? Mini sorozat a legkisebbekkel ismerteti meg környezetünk titkait. Kötetei egyszerű és szemléletes válaszokat adnak a kicsik kérdéseire. A játékos elemek, a kedves rajzok, a kinyitható ablakok és a kornak megfelelő magyarázatok a könyv minden oldalát élvezetessé teszik. A praktikus és „strapabíró” könyvet kétéves kortól ajánljuk.
3. Catherine LeBlanc: Akkor is szeretnél? (Manó könyvek, 2017)
Kismackót nyugtalanítja valami.
Vajon mennyire szereti őt az édesanyja? Akkor is szereti, ha Kismackó rosszalkodik?
Akkor is, ha valami nagy baj lesz?
Igen. Az anyai szeretet mindennél erősebb, és Kismackó megtanulja, hogy ez nem fog megváltozni soha.
Megható történet az anyai szeretetről és a gyermeki kíváncsiságról Szabó T. Anna és Dragomán Pali – anya és fia – közös fordításában.
Dacosak, akaratosak, szeretni valóak
4. Marék Veronika: Boribon házikója (Pagony Kiadó, 2012)
Boribon elhatározza, hogy házikót épít. Először pokróccal leteríti az asztalt, aztán bevisz mindent, ami fontos neki. Csakhogy hamarosan vendégek érkeznek: Bence és Szuszi. És a sok minden mellé már nem férnek be a kuckóba! Ráadásul este el is kell pakolni a játékokat. De nem baj, hiszen másnap újra lehet építeni!
5. Anna Casalis: Cini, az egér makacskodik (Juventus 2005)
Vajon miért makacskodik már megint Cini, a kisegér? Miféle oka lehet ennek? Milyen kalandokat él át? Hová tűnik el? Hogyan találják meg a szülei? Minderre fény derül a színes képekkel teli, kemény táblás mesekönyvben.
6. Harry Horse: Kisnyuszi világgá megy (General Press, 2011)
Kisnyuszinak elege lesz abból, hogy mindig megmondják neki, mit csináljon. Úgy dönt, világgá megy, és épít magának egy saját házikót. De nem alakul minden a tervei szerint…
7. Jonathan Emmett: Ide nekem a Holdat! (Naphegy Kiadó, 2007)
A mesék főhőse, Vakondok, „a kedves, naiv gyermek”, akit „felnőtt barátai” ismertetnek meg a természet szépségeivel, rejtelmeivel. Vakondok a föld alatt él, és amikor kibújva vakondtúrásából először pillantja meg a Holdat, könnyed mese veszi kezdetét komoly dolgokról. Kiváncsiságról, küzdeni tudásról, birtoklásvágyról, saját félelmeink leküzdéséről, és a felnőtt és gyermeki attitűd különbözőségéről.
8. Bálint Ágnes: Szitakötők szigetén (Holnap Kiadó, 2012)
A Szitakötők Szigete arról volt nevezetes, hogy valamennyi dunai sziget közül ezen nőtt a legfinomabb, legízletesebb, legkövérebb fű. Mondták is némelyek, hogy meg kellene változtatni a sziget elnevezését, esetleg olyasmire, hogy a Zamatos Gyomnövények szigete vagy a Selymes Füvek szigete. Erre a szitakötők kijelentették, hogy akkor viszont ők elköltöznek a szigetről. Ez nagy kár lett volna, mert a szitakötők csillogó szárnyukkal, könnyed röptükkel sok gyönyörűséget szereztek a sziget lakóinak…
9. Nele Moost: Ide vele! (Manó Könyvek, 2007) – Korábbi kiadását “Az enyveskezű holló” címmel találjátok a könyvtárakban!
Zokni, a kis holló tulajdonképpen nagyon kedves madár, csak egy baj van vele: mindent meg akar szerezni, ami a csőre elé kerül. Barátai mindent elkövetnek, hogy Zokni ne tudja elcsenni kincseiket, de hiába… Mindegy, hogy játék mackóról, görkorcsolyáról vagy tűzoltóautóról van szó, Zokninak újabb és újabb trükkök jutnak eszébe, hogy a kiszemelt játékokat mielőbb a fészkébe vihesse. Így megy ez egészen addig, amíg rá nem jön, hogy van valami, ami minden kincsnél többet ér.
10. Bálint Ágnes: Mazsola (Holnap Kiadó, 2015)
Manófalvi Manó a madárijesztők barátja egy szép napon födél nélkül maradt. Beköltözött hát egy jókora sütőtökbe amelyet kívülről egy induri pinduri kismalac, aki nem más mint Mazsola rágcsálni kezdett. Ebből a humoros, vidám meséből megtudhatjátok mi minden történt még Mazsolával és barátaival.
11. Berg Judit: Hisztimesék (Ecovit, 2013)
Hisztizik a kisgyerek – nem akar öltözködni, ebédelni, rendet rakni, vagy éppen csak fel szeretné hívni magára a figyelmet. A könyv meséi válsághelyzetben születtek: síró-rívó, hisztiző kisgyerekei megnyugtatására találta ki őket a szerző. A kedves, rövid kis történetek a mindennapok apró, de sokszor megoldhatatlannak tűnő nehézségeit segítenek áthidalni a 2-4 éves apróságoknak és szüleiknek.
A gyönyörű illusztrációk és rövid párbeszédek az állandóan lapozni vágyó, türelmetlen gyerekek számára is felolvashatóvá és élvezhetővé teszik a meséket.
A kötet elején – bevezetés helyett – egy szülőknek szóló, bátorító-vigasztaló „igaz mese” található. A könyv végén pedig egy ráadásmese, amelynek semmi különös tanulsága nincs, egyszerűen a derűs pillanatokra való.
12. Silvia Roncaglia: Egyszervolt hiszti (Móra Kiadó, 2013)
Kedves, rokonszenves, bajkeverő, ám kissé sértődékeny, és… kék pikkely borítja. Ki ne szeretné, ha ilyen sárkány lenne a képzeletbeli barátja?
Barti éppen olyan fénylő csatos csizmát szeretne, amilyen a mesebeli Csizmás Kandúrnak van. Anyukája azonban nem veszi meg neki a boltban, mire Barti hisztizni kezd, és bezárkózik a szobájába. Lumpi Lumpival, kis képzeletbeli sárkány barátjával Egyszervolt herceg meseboltjába utaznak, ahol varázslatos holmik között válogathatnak. Egyszer csak Barti eltűnik, Lumpi Lumpit pedig megtámadják az egerek…
13. L. Molnár Edit: Mese a kislányról, aki nem akart felnőni – és más történetek (Ciceró Kiadó, 2010)
Minden szülő találkozik a dackorszakkal. A kötetben tíz „nem akarom”, illetve „azt akarom” mese szerepel. Ezekre a helyzetekre próbáltam megoldást keresni – már ha létezik egyáltalán. Az ízig-vérig nem akaró, nem csináló, azonnal akaró három és fél éves lányom mindenesetre elcsendesül tőlük. Remélem, más családokba is hoznak pár nyugodt percet.
14. L. Molnár Edit: Mese a kisfiúról, aki mindig mindent félbehagyott – és más történetek
A „nem akarom” történetekből nem lehet kifogyni. Mindig van miről, kiről és kinek mesélni.
A mese a kislányról, aki nem akart felnőni szerzőjétől íme újabb tíz mese kezdő és haladó toporzékolóknak.
15. Lauren Child: Nem vagyok álmos, nem akarok lefeküdni! (Csimota Kiadó, 2010)
Charlie-nak van egy kishúga, Lola a neve. Charlie-t néha megbízzák, hogy este fektesse le a kislányt. Ez nem könnyű, mert Lola szeret sokáig fennmaradni. Lola azt mondja: Nem vagyok álmos! Sem 6-kor, sem 7-kor, sem 8-kor, és 9-kor még mindig ébren vagyok, és 10-kor egy csöppet sem vagyok fáradt, sem 11-kor, sem 12-kor, de még hajnali 13-kor is ugrálós kedvem van! Lola azt állítja, hogy ő aztán sose fárad el.
Forrás: Égigerő könyvek Blog